Zawieszający się komputer stacjonarny

(Lucek091) #1

Od kilku dni męczę się z zacinającym komputerem. Na początku myślałem, że to wina zaśmieconego dysku, ale okazało sie, że problem leży gdzieś indziej. Zrobiłem dzisiaj format partycji na której mam windowsa i zainstalowałem go od nowa - problem nie minął.

Jak wygląda problem?

Co jakiś czas komputer się zacina na kilka-kilkanaście sekund po czym wraca do pełnej sprawności. Odczuwalne jest to najbardziej podczas przeglądania internetu przy pomocy Chrome gdyż program się zatrzymuje, zakładki się nie ładują i muszę poczekać kilka-kilkanaście sekund aż wszystko znowu ruszy.

Nie mam zielonego pojęcia gdzie leży problem. Obstawiałbym, że to jedna z kości ramu albo któryś z dysków (posiadam tradycyjnego twardziela 500giga i SSD Samsuna 830).

W jaki sposób namierzyć usterkę i wygrać z zacinającym się komputerem?

Pozdrawiam!

(bart86) #2

daj screeny z danymi SMART dysków z Programu HDtune

screen z programu HWmonitor

podaj markę i moc zasilacza

(Lucek091) #3

Tzn?:stuck_out_tongue: Mam zrobić screena zakładki Health czy zakładki info? A może wejść w zakładkę Benchmark lub Error scan i puścić skany?

Screen z HWmonitor:

Marka i moc zasilacza: Fortron 500w

(bart86) #4

zakładka Health jest z danymi smart dysków

(Lucek091) #5

Ok.

500 gigowy dysk:

SSD:

(bart86) #6

na dysku 500GB parametr BC powinien mieć 0 wyższa wartość informuje to o przerwaniach komunikacji dysku z płytą główną

na dysku SSD parametr C7 powinien mieć wartość 0 wyższa wartość informuje o siadającej elektronice dysku, uszkodzonym kablu, lub błędach sypanych przez port, spróbuj na innym kablu oraz wejściu w płycie i monitoruj ten parametr

(Lucek091) #7

Ok, a da się to jeszcze jakoś potwierdzić? Nie chciałbym odsyłać SSD na gwarancję nie mając pewności, że to jest tego wina. Zwłasza, że zamawiałem go na amazonie więc trochę zabawy z gwarancją mnie czeka.

Jutro kupię nowy kabel i sprawdzę czy parametr C7 jest równy 0.

Dysk 500 giga do wymiany rozumiem?

Dodatkowa sprawa: dzisiaj rano komputer w ogóle nei startował. Jedna z kości ram najwidoczniej padła, bo jak ją wyjąłem to komputer ruszył. Może to też na coś wskazuje.

(bart86) #8

te parametry o błędach w komunikacji dysk a kontroler na płycie, nie muszą być z winy dysku może zawinić kabel lub płyta główna

a sprawdź czy komputer się uruchomi na tej jednej kości pamięci którą wyciągnąłeś, wsadź ją a inne wyciągnij tak żeby była sama, jeśli komputer się odpali normalnie to jest dobra, zawsze pamięć można sprawdzić memtest

(falcon89) #9

Ten parametr nie wyzeruje się, sprawdź czy się nie zwiększy.

Stan dysku SSD sprawdź w programie od producenta Samsung SSD Magician

(Lucek091) #10

Samsung SSD Magician pokazuje, że dysk jest w 100% sprawny.

Na tej jednej kości komputer się uruchomił. O co tu chodzi?