Zawieszający się komputer

Witam,

Mam taki problem, że mój komputer zawiesza się w losowych momentach (przed zbootowaniem systemu jak i już po pełnym starcie systemu).

Próbowałem zrobić memtest aby wykluczyć uszkodzony RAM lecz niestety… komputer zawiesił się w środku testu.

2 lata temu miałem podobny problem z tym samym komputerem i wtedy był jeszcze na gwarancji więc wymieniono RAM i śmigał.

Czy ma ktoś jakiś pomysł co mogę z tym zrobić?

Pozdrawiam.

Możliwych przyczyn jest wiele:

  • uszkodzone kości RAM (kości do wymiany)

  • przegrzewanie się procesora lub karty graficznej (sprawdzić temperatury np. w BIOSie lub w jakimś programie diagnostycznym - np. Everest)

  • wadliwe oprogramowanie (w tym przypadku jeśli nie masz kopii sprawnego systemu pozostaje tylko format partycji systemowej i reinstalacja systemu)

To na pewno nie oprogramowanie, bo zawiesza się nawet przed startem systemu. Temperatura jest w normie. Czyli mówisz, że RAM? Zastanawiam się jeszcze czy to nie CPU. Czy mogę przetestować CPU (najlepiej bez bootowania pełnego systemu)?

Jeśli nie kręciłeś procesora i temperatury są porządku, to przyczyn szukałbym jednak gdzie indziej. Ciężko jest tak na odległość zorientować co i jak nie wiedząc nawet co robiłeś z komputerem. A nie grzebałeś w środku komputera?

Nic w środku nie grzebałem. Wiem, że na odległość jest ciężko dlatego pytam w sumie co i jak mogę sprawdzić jeszcze żeby dojść do sedna problemu…

Jak nie wiadomo o co chodzi, to najbezpieczniej jednak oddać komputer do serwisu. I nie chodzi mi tu o umiejętności, ale o to, że w każdym serwisie powinno być mnóstwo podzespołów i można w razie konieczności na szybko wymieniać poszczególne podzespoły i sprawdzić, który nawalił.

Korzystając z narzędzi bootujących z cd, jak np. linux ubuntu, czy hirens boot cd, możesz sprawdzić dane smart z dysku twardego oraz przeprowadzić test pamięci.

Możliwe że np. oba podzespoły są uszkodzone.

I dla pewności radziłbym wyczyścić wnętrze komputera, to że temperatura nieobciążonego procesora jest w normie nie oznacza że pod obciążeniem też wszystko będzie ok…

Ok. dzięki, sprawdzę. A komp. był dokładnie czyszczony w kwietniu.