Zawieszający się komputer

W przypadku dysków firmy adata wcale bym się nie zdziwił gdyby po prostu padł :wink:

Nie wiem czy czytasz całość ale wyraźnie napisałem że skanowałem dyski pod kątem bad sectorów i jest wszystko ok

Spróbowałbym uruchomić system z jakiegoś Live CD np instalki Ubuntu i zobaczyć czy system wykryje dyski po uruchomieniu i czy będzie można z nich swobodnie korzystać. Skopiowałbym jakąś dużą ilość danych z jednego na drugi itp.
Może to nie rozwiąże problemu ale wykluczy też możliwe przyczyny.

Nie wiem czy się wyraziłem jasno. Komunikat wyskakuje tylko wtedy jak wejdę do biosu i klikam save changes and reboot. Ogólnie komputer działa bez zarzutu po tym jak wyłączyłem profil xmp w ramach już się nie zawiesza. Reset biosu nic nie dał. Dodam tylko że robiłem reset z pozycji biosu a nie przez clear cmos bo prawdę mówiąc nigdy tego nie robiłem :smiley: . Jaka może być przyczyna tego że komputer się zawieszał będąc na profilu xmp w ramach?

Sprawdż czy płyta obsługuje te pamięci na profilu xmp.

Na stronie msi nie ma tych konkretnych kości. Jest inny model z tej samej firmy z takimi samymi parametrami co moje kości i na tamtych obsługuje ponoć


Spróbuj dobrać nastawy timingów wg. w/w poradnika np. dla 3200.

Dobra pobawię się a co do tego biosu to macie jakieś pomysły? Niby da się z tym żyć (wystarczy reset kompa i wszystko śmiga) ale mimo wszystko może da się to jakoś rozwiązać

Zrobiłeś to co Ci napisał bystryy? Od tego zacznij a póżniej męcz cię z pamięciami.

Tak zrobiłem to już