Zawieszający się Windows 7

Witam. Posiadam 7 letniego laptopa Samsung z systemem Windows 7. Najczęściej kilka minut po pierwszym włączeniu w danym dniu system zawiesza się, nie gaśnie kontrolka od dysku twardego i pomaga tylko ponowne uruchomienie komputera. Wyłączyłem kilka usług w autostarcie i zawieszenia są rzadsze, ale trudniej je przewidzieć. Dodam jeszcze że podobne problemy miałem już kilka razy w ciągu życia tego komputera, wtedy pomagały tylko formaty.
Czy jest jakiś sposób, ewentualnie jakiś program, który pomoże mi rozwiązać mój problem :slight_smile:

Zainstaluj HDTune: https://www.dobreprogramy.pl/HD-Tune,Program,Windows,12177.html
Wykonaj Benchmark (zakładka!) i pokaż tutaj obrazek po tym teście.

Schowek01

Chyba o to chodziło :slight_smile:

Tak, chodziło o to czy dysk nie jest powodem zawieszeń. Poza tym, że jest bardzo wolny (jak na obecne czasy).
Przydałby się jeszcze test z zakładki Error Scan w tym programie, ale wykonany z nie zaznaczoną kratką Quick Scan. Warto także sprawdzić zakładkę Health, czy wszystko jest tam “OK”.

Daj zrzut ekranu z zakładki Health.

Trzeba porobić porządki w systemie.

Skan sie robi. Idzie bardzo powoli. Co jakiś czas system sie zawiesza a po odwieszeniu między zielonymi kratkami pojawia się czerwona.

To dysk ma nad sektory. Dalej nie skanuj.
Podaj Smart

Dysk może być już do wymiany, skoro bad sektory pokazuje skan.

A jak sprawdzić to smart?

Pobierz CrystalDiskInfo, uruchom i daj zrzut wyniku.

(wpis wycofany przez autora, zostanie automatycznie usunięty za 24 godziny, chyba że zostanie oflagowany)


Przepraszam.

To, co tu napisałeś o czerwonych błędach oraz parametr C5 wskazuje na usterkę dysku, mogącą powodować zawieszenia. Może czas pomyśleć o dysku SSD?

To chyba lepiej od razu nowego lapka :wink: To będzie jakaś usterka fizyczna, której nie da się naprawić programami?

Wyzerować dysk jedynie możesz, ale nie ma gwarancji, że problem nie powróci więcej.

Czasem udaje się logiczne błędy dysku usunąć przez jego tzw. wyzerowanie, czyli usunięcie wszystkich danych i zapis samych zer, jednak biorąc pod uwagę fakt, że dysk jest fizycznie bardzo wolny (5400 obr/min - stara produkcja), to szkoda tej roboty. Szybszy na pewno nie będzie!
Ewentualne “zerowanie” najlepiej wykonać z pod tzw. bootowania na własnym komputerze lub podłączając dysk do obcego komputera z użyciem np. odpowiedniej wersji programu Activ@KillDisk.

Taka operacja skasowałaby mi wszystkie dane, więc na razie odpada. Chyba faktycznie pomyślę o zmianach sprzętowych.
Kolega m4s napisał o porządkach w systemie, użyć Ccleanera czy warto użyć jakiegoś lepszego narzędzia?

CCleaner z rozwagą, serio. TO, plus defragmentacja dysku (ów). To tak na początek.

Odinstaluj niepotrzebne programy.
Możesz Ccleaner-em zrobić porządki.
Użyj narzędzia oczyszczanie dysku w trybie systemowym.

Wisienka na torcie - mój skrypt RemoveSPY TRYB CORE . Link PeWu