Zawieszania / zastygnięcia w XP (nagrzewanie odpada)

Od ok. 2 tygodni zauwazam, że w systemie następują zawieszenia przy dzialaniu niektorych programów. Niektore są drobne, np chwilowe zastygniecie gg przy logowaniu, a inne dosc trwałe - np zupelnie nie moge zalogowac się do Czaterii (po kliknieciu w pokój nastepuje dlugie ładowanie, ktore ostatecznie zawiesza się, widnieje duza ikona Java tzw “ładowanie” ktore np. zamienia sie w bialy obraz i tak pozostaje. Kolejne proby niekiedy doprowadza do rubryki logowania lecz takze tam sie zawiesza. Jesli nawet uda sie zalogowac to sam czat ulega natychmiast zawieszeniu), podobnie ociezale działa logowanie do Skype i w obu przypadkach konieczne jest zupełnie wylaczenie programow gdyz wszystko zastyga i tak tkwi zawieszone. Mam wrazenie ze szczegolnie te dwa programy sa dla systemu najbardziej uciazliwe i to przy nich sie tak zawiesza.

Program Java mam zainstalowany w wersji 7 Update 21. Laptop dziala w systemie XP Windows, ktory ogolnie dziala dobrze. W ostatnim czasie system byl sprawdzany pod katem ewentualnych infekcji i jest czysty.

W ostatnim czasie zwolnienie pracy systemu pojawilo się razem z powtarzajaca sie stale koniecznoscia aktualizacji Windowsa “KB952069”. Ten problem zniknał gdy zainstalowalem Windows Media Player 11 w czym pomogl mi temat problem-aktualizacja-kb952069-t464600.html

Zawieszenia nadal pozostały. Kilka dni temu usunąłem z systemu program ochronny Avira i w jego miejsce zainstalowalem Microsoft Security Essentials. Jednak nie zmnielszylo to zawieszeń.

Jak sądzicie, co może być przyczyną takich zawieszeń? Obecnie moje przypuszczenie to byc moze kwestia techniczna w samym laptopie. Mianowicie czy przyczyną może być nagrzewajacy się procesor w laptopie lub generalnie części w jego wnętrzu? Nadmieniam, że w komputerze bez przerwy dziala wentylator i obudowa wydaje sie wciaz nagrzana. Co ewentualnie mogę jeszcze sprawdzić jako ewentualną przyczynę?

Napisz jaki to laptop albo chociaż podaj jakie ma parametry.

Wklej zdjęcie z programu HWMonitor przedstawiające temperatury podczas normalnej pracy jak i pod obciążeniem (grą bądź benchmarkiem).

Przeskanuj system programem Malwarebytes (przy instalacji odznacz okres testowy).

przeczyść laptopa z kurzu ewentualnie dokup podstawke chłodzącą http://www.zalmanshop.pl/k7,podstawki.html

Co Posiadasz w Autostarcie Start–>Uruchom–> wpisz msconfig i enter -->zakladka Uruchamianie , poproszę o sceerena

Komputer to

Belinea VA250P

Intel Celeron M Processor Dothan

1.3 GHz CPU

W razie potrzeby spiszę i podam inne dane z instrukcji obsługi.

Podaję trzy screeny z HWMonitor:

  1. wykonany w czasie po kilkugodzinnym działaniu komputera

  2. wykonany tuż po jego włączeniu gdy był wcześniej wyłączony i “ostygł”

  3. wykonany godzinę po włączeniu

    http://images36.fotosik.pl/487/e85fe8717f457f1e.jpg

    http://images33.fotosik.pl/672/3d32a9f78a804343.jpg

    http://images49.fotosik.pl/1908/4d3362827855f270.jpg

Przeskanowałem Malwarebytes - nic nie znalazł.

Akurat tak sie składa że używam podstawki chłodzącej w ostatnim czasie - nie dawało to zauważalnych zmian w dzialaniu systemu, czyli wentylator w laptopie dziala także nieustannie gdy podstawka jest wlaczona, a ponadto część obudowy (prawa górna), gdzie trafia zasilacz, była gorąca także z dzialajacą podstawką. Kilka dni temu wykonałem przedmuchanie wnętrza laptopa sprzężonym powietrzem i po tym przyznaję, że ta część obudowy gdzie jest zasilacz, nie jest już tak gorąca i obecnie jest zwyczajnie ciepła. Jednak wentylator w laptopie nadal dziala bez przerwy, a system zawiesza sie niezmiennie.

Wczucam screena (sklejonego z dwóch screenów)

http://images45.fotosik.pl/1829/9cc2944114baaa01.jpg

Żeby porządnie wyczyścić układ chłodzenia trzeba rozkręcić laptopa (zalecana jest też wymiana pasty termoprzewodzącej).

Jeśli sam sobie nie poradzisz to skorzystaj z serwisu.

Sprężone powietrze, w niektórych przypadkach, niewiele daje. Najlepiej jest rozebrać sprzęt i porządnie go wyczyścić jak sugeruje poprzednik.

Nie sprecyzowalem tego wczesniej, więc dodam że sprzężonym powietrzem dzialalem po rozkręceniu laptopa (a nie przez klawiaturę).

A na pewno można zrobić to jeszcze dokładnie i tak zrobię.

A jak oceniasz te informacje w zrzutach, m.in. temperatury?

Czyli czyszczenie przeprowadzone prawidłowo. Zwróciłem na to uwagę ponieważ sporo osób “psika” sprężonym powietrzem prosto w otwory wentylacyjne od zewnątrz, bez rozbiórki laptopa, a takie “czyszczenie” bardziej szkodzi niż pomaga.

Moim zdaniem temperatury wyglądają w miarę w porządku, oczywiście możesz wymienić jeszcze pastę bądź tzw. thermalpady wtedy temperatura powinna spaść jeszcze o parę stopni.

zlecilem fachowcowi dokladny serwis wnetrza laptopa pod katem technicznym

widzę poprawę w szybkoscia ladowania systemu oraz mniejsza temperature obudowy oraz widze że wentylator w srodku nie dziala juz nieustannie tylko włacza sie co pewien czas

ale nadal nie widze poprawy w dzialaniu samego systemu XP - nadal sa zawieszenia zastygniecia stron czy uruchamianych programow

czy macie jeszcze pomysl to moge sprawdzic jako ewentualną przyczynę?

Można jeszcze sprawdzić stan dysku czy jest z nim wszystko w porządku. W tym celu wklej zdjęcie z zakładki Health z programu HDTune i poczekaj aż ktoś oceni w jakiej kondycji jest dysk twardy.

wrzucam screeny -

http://images47.fotosik.pl/1835/c944709517a723b8.jpg

http://images49.fotosik.pl/1913/f51ecfe59a002a9b.jpg

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/e99 … a14c7.html

na moje oko laika widzę tam health status OK

więc chyba jest w porządku

w miedzyczasie odinstalowalem jeszcze stare komunikatory z systemu, ale to tez nic nie wskoralo

mam ochotę zainstalowac od nowa system XP i przekonac sie czy to pomoze