Zawieszanie komputera przy starcie

mam nietypowy problem ze swoim komp.

Przy pierwszym uruchomieniu komputera , np. po nocy lub kilku godzinach nieużywania, zawiesza mi się komputer na ekranie botowania.

Ponowny rozruch poprzez ctrl+alt delete, powoduje już normalny start windy. ( XP)

Robiłem kilka dni temu format, własnie z tego powodu, bo denerwujące jest resetowanie ( o to tez pomaga) lub ponowne uruchamianie za kazdym razem 2 x.by winda ruszyła! !!

Jednak reinstalka windowsa nie pomogła - co nie nie tyle wkurzyło , co zdziwiło.

Natomiast start komputera- ponowny, w ciągu kilku godzin ( 2-3h.) już nie zawiesza sie.

Resetowanie biosu ani przez zworkę ani przez wyjęcie bateri również nie skutkuje.

Co to może byc?

temperatury i napięcia sprawdzone (SpeedFan), kondenstatory na płycie nie nabrzmiałe?? napisz jaki konfig, jaki zasilacz, jaka temperatura, pomoże to w diagnozie.

ok. zasilacz 300W.

kondensatory raczej ok. areszta ze speedfan - zrzut na maila jak ktoś ma czas.

a poza> HDD 120GB/ ATHLON 2600 ( 1900) /radeon 9200 /512 RAM.

Czy ten komp jest nowy?? Czy bawiłeś sie BIOSem??

Miałem ten sam problem na 3000+@2.43GHz/1024 MB ram/ GF 6600@GT/ mobo ASUS A8N-E.

Jeśli kręciłeś to najlepiej wyjmij wszystko co wymienię (ram/grafa/powyjmuj kabelki z dysku i inne i wsadź z powrotem) oraz sformatuj i dopiero później podkręć na najnowszych sterach od płyty grafy i chipsetu mobo.

Mi pomogło, niewiem jak tobie ale zawsze można spróbować. :mrgreen:

zgadzam się z tym ale nie trzeba grafy wyjmowac u mnie pomogło wyjecie tylko ramu i u wiekszosci ludzi też.

Porządna konserwacja kompa.

Wymiana taśmy sysgnałowej dysku.

Przestawienie bootowania w biosie jako pierwsze z HDD-0.

Ale stawiam na zasilacz - podepnij mocniejszy i sprawdź.

zasilacz wymieniany miesiąc temu gwarancyjnie, ale moze trzeba wiekszy? :o

Ram zaraz powyciagam z calą tą resztą, co podaliscie i zobacze czy cos pomoże! Narazie dzięx.

Złączono Posta : 25.03.2006 (Sob) 14:39

Wypadało by wszystkich przeprosić i podziękowac za pomoc… :roll:

Moje gapowe !

W biosie first boot > jakieś FLOPPY było i zapewne to był ten problem, ale po kilku godzinach - jutro z rana sprawdze jak teraz działa , bo jak pisałem na początku postu, ponowne rozruchy kompa są ok. a problem występuje po kilku godzinach przerwy. Dzieki jurto napisze jak było.

Miłego Weekendu, przy komputerach. :lol:

… a co oznaczało owe " floppy…?

że BIOS najpierw szuka sektora startowego na dyskietce, w niczym to nie powinno przeszkadzać (tylko trochę spowalniać uruchamianie), ustaw tam Hard Drive, C:, Hard Disk albo coś podobnego

to nie ma nic do rzeczy w mailu do ciebie napisałem żebyś dał te screeny co mi przesłałeś, na forum.

no własnie , nie ma nic do rzeczy , bo dzisiaj znowu k…de Zawisł !!

a jaki masz dysk mojemu koledze juz nie pamiętam dokładnej nazwy dysku zepsuł sie i musiał kompa nie wyłanczać bo jak wyłączył to się włanczał 15 minut

Złączono Posta : 26.03.2006 (Nie) 11:02

z tymi dyskami co niepamiętam nazwy było tak jak trafiłeś na dobrą serie to dysk był na wiele lat a jak na zła to miesiąc jak nie mniej i po dysku

wciskasz PrintScreen, wklejasz zawartość schowka do Painta, zapisujesz jako GIF i umiesczasz na np. http://www.imageshack.us , a na forum wklejasz T_humbnail for forums (1)_, jeśli obrazek ma być duży to wybierasz Direct link to image ale na forum zamienią ci to na link

http://img138.imageshack.us/img138/9877 … 0038xa.gif

http://img60.imageshack.us/img60/7965/12qe.gif

http://img86.imageshack.us/img86/8558/s … 0012ej.gif

task to wyglada i dzieki za objasnienie co do screenów.

Zerknijcie… cos może jest nie tak.

Ale jaki sprzet to zasila???

Maxtor HDD 120GB/ ATHLON 2600 ( 1900) /radeon 9200 /512 RAM.

według mnie nie powinno być problemów z tą zasiłką ale spróbuj z mocniejszą.

ps. niepokoi mnie ta temperatura 50st, możesz napisać co się tak grzeje ??

powiem tak> nie gram w żadne gry i jak cos robie na kompie to zazwyczaj 2-3 programy chodzą. Wiec nie wiem czemu sie grzeje.

Zapewne naped fdd i jeszcze coś pod usb podłączone i zasilacz 300W nie wyrabia.

pod usb mam kabel do cyfrówki.

podobno wymieniali ci gwarancyjnie zasilacz?

mógł on uszkodzić płytę przy awari np. stabilizator napięcia i stąd takie zwisy, ja bym oddał płytę na gware bo prawdopodnobnie zasilacz ja przetrzepał.

b)300 wystarcza do twojego konfigu aż nadto chyba że to codegen czy inny noname (na naklejce 999Watt a realnie 155), wtedy bym sprawdził wachania napięć - być może w nowym PSU tkwi problem.

c)procek i ramy do testu memtest i prime np. z “hirens boot cd”

d)nie umiem czytać ze speedfana wartości smart bo są dziwnie podane (zupełnie bezsensownie to nie są wyniki) spróbuj everesta czy coś normalnego

e)temp. na procku jest za wysoka ze względu na to że nie jest w stresie pod prime - powinien mieć poniżej 40c

Więcej nie chce mi się pisać, licz się że coś jest uszkodzone przez wymieniony zasilacz…