Zawieszanie, restart kompa

Witam! Złożyłem ostatnio sobie nowego kompa. Mam z nim pewien problem… czasem się zawiesza lub samoczynnie restartuje. Zrobiłem różne testy i przedstawię je… może coś z nimi nie tak?

moja konfiguracja:

procesor: Core2Duo E6750 2.66GHz

płyta główna: Asus P5K

ram: GEIL DDR2 2048 MB / 800 (Dual 2 x 1024 MB), 4-4-4-12

karta graficzna: PCIex PALIT GF 8600 GT 256 MB DDR3, 128 bit, 1.0ns (Sonic+)

zasilacz: CHIEFTEC GPS-450AA-101A - 450 W

Tak wyglądają testy i diagnostyka:

memtestcx1.th.jpghdtunetestuf2.th.jpgspeedfanai3.th.jpgczujniktestlv0.th.jpgsprzetid3.th.jpg

Memtest powinien chodzić dłużej niż 16 min poczytaj w sprawdzone porady autor JNJN.

Sprawdzałeś w biosie czy ram np nie chodzi na 1,8V, Geile często potrzebują więcej V np 2,1V i ustaw timingi według spd nie zostawiaj wszystkiego na auto, to samo z procem może ma za niskie.

Jak masz możliwość zmierzenia napięć miernikiem to mierz, Chieftecki też mogą być wadliwe i podawać napięcia w stylu zasilaczy tracera.

mimo że to chieftec to wygląda na to iż to on sprawuje problemy (wahania na linii +12V są zbyt duże) choć nie do końca można wierzyć programowemu pomiarowi napięć (sprawdź w BIOS-ie) ten palit ma dodatkowe zasilanie do karty ?? molex czy 6pin pci-e ??

HDD ECC RECOVERED wysoki - wymień taśmę sata/ide dysku twardego.

hmm a widziwliscie temperaturke AUX w speedfanie ??:stuck_out_tongue:

46minut chodzil i jak sie skonczyl, zaczal sie od nowa.

jest na 1,8V, bo jak dam na 2.1 to dziwnie mi sie gry zachowuja, tak jakby samoczynnie przyspieszaja ;/

no wlasnie, a co z ta temperatura? od czego to jest ta temperatura i niby dlaczego taka wysoka?

nie ma zadnego dodatkowego zasilania, jest tylko najzwyczajniej do pci-e podlaczony

zdobyłeś drugi zasilacz ?? wymieniłeś taśmę ??

nie zdobyłem, gdyż znajomi mają tracery, a nie mam kasy, żeby dla testów kupić nowy. Zmierzyłem natomiast napięcia miernikiem i tak wyglądają wyniki:

+3,3V: 3,4V

+5V: 5,12V

+12V: 12,12V

taśma wymieniona i tak wygląda teraz test dysku:

hdtunetest2ov0.th.jpg

pokażę też informację o pamięciach RAM:

cpuzramhq3.th.jpg

a teraz przedstawię ustawienia biosu, może coś mi polecicie, żeby tam zmienić, może coś jest nie tak?:

bios01za2.th.jpgbios02wa6.th.jpgbios03vk3.th.jpgbios04ia6.th.jpgbios05at5.th.jpgbios06of7.th.jpg

zwróć uwagę jakie na jakich timingach działa pamięć a jakie zaleca producent popraw to szybko :P. a jak chcesz bawić siez timingami to podnieś napięcie podawane na ram do 2.1V minimum

w normie ATX.

producent zaleca na 4-4-4-12 i tak ustawiłem… chyba, że coś źle zrobiłem? może mi pomożesz z ustawieniem?

wedle modułu SPD takie timingi są dla częstotliwości 667, dla 800 są inne to nie a-daty vitesta extreme chyba że na kości jest napisane inaczej, zrób zdjęcie… spójrz na zakładkę SPD w CPU-Z.

http://www.arest.pl/index.php?inc=produkt&ID=8030&katid=3 - to sa te kosci i dla nich timingi sa 4-4-4-12, wiec nie rozumiem…

to podnieś napięcia na kościach do 2V.

się robi.

A co do biosa, to coś przydałoby się jeszcze pozmieniać? Możesz jeszcze skomentować test hdd po wymianie taśmy? i przede wszystkim o co chodzi z tą temperaturą AUX, którą mi SpeedFan pokazuje ciągle…

programy czasem przekłamują znacznie pomiary…

wydajność dysku w normie.

speedfan przekłamuje, everest tak samo?

aha, i dlaczego w everescie nie rozpoznaje mojej płyty głównej? ;/

raczej tak zresztą przeczytaj powinno się wszystko wyjaśnić :

http://forum.overclockers.pl/showthread.php?p=119256

:wink: