Zawieszanie się gier i artefakty

Witam. Wiem, że takich tematów było miliony więc nie bójcie się, czytałem ich na prawdę masę!

Mój problem polega na grafice w grach… Wczoraj gdy grałem w Call Of Duty Black Ops stało się coś dziwnego i to bardzo. Nagła zwiecha i w grze mam różowe kwadraty! No nic pomyślałem, że to jakiś błąd z grą (a akurat z nią było ich pełno) i ctrl+alt+delete wyłączyłem grę. Włączyłem ją znowu i moim oczom ukazał się obraz też dość dziwny. Na ekranie migotały prostokąty, co chwilę zmieniały swoją pozycję. Nie były różowe, wyglądały jak by tekstura z tła się przemieszczała, tu zaczęły się moje pierwsze obawy. Sięgnąłem w googlach po jakieś porady, czytałem dużo tematów, na prawdę sporo. Każdy mówił zasilacz albo karta graficzna… Dodam jeszcze, że po restarcie kompa w grze nie było już migoczących prostokątów, gra się normalnie uruchamiała i grało się normalnie może przez jakieś 5 do 15 minut góra po czym gra łapała zawiechę i pomagał ctrl+alt+delete albo restart kompa (po wyłączeniu gry, wszystko, pulpit, filmy etc były ok i są nadal). No to tak, rozkręciłem kompa, przeczyściłem go, stoi właśnie z rozkręconą budą dla lepszego chłodzenia (juz wszystkiego próbuję) ale nadal jest to samo. Włączyłem po tym wszystkim CoDa BO na na prawdę niskich detalach i rozdzielczości i nadal to samo. Gra w trakcie zawiechy wygląda tak: nie ma żadnych różowych prostokątów (pojawiły się tylko wtedy za pierwszym razem i to wtedy nawet mogłem chodzić w grze i sterować normalnie) wygląda to tak jak by zamiast literek, postaci etc zostały pozamieniane różne tekstury, totalny bałagan.

Starałem się w miarę szczegółowo opisać problem teraz config kompa:

Zasilacz: Enlight GPS- 400 AB C 400w (nie wiem czy nie za słaby ale przez 3 lata posiadania kompa wszystko chodziło bez problemów więc nie wiem co się teraz stało)

Karta graficzna: Geforce 9600 GT 512mb (tylko tyle mi o niej wiadomo)

Procesor: Intel Core Quad 4 rdzenie 2.5 Ghz

Ram: 2 GB

Płyta główna: GIGABYTE GA-G33M-S2 (spisywałem teraz z płyty)

Dodam, że wiatraczek od grafiki na początku kręci się kulawo tzn wolno i mozolnie. Przy wyłączonym komputerze jak normalnie zakręcę wiatrakami od proca i tym dodatkowym pod zasilaczem i się kręcą przez jakiś czas to gdy zrobię tak od grafiki to nie kręci się w ogóle (ruszy się tylko tyle co palcem ruszę) a gdy komp pochodzi trochę to wydaje mi się, że wiatrak chodzi ok i w miarę szybko. Nie wydaje mi się aby temperatury były za wysokie, wszystkie wiatraki się kręcą, nawet teraz z odkręconą ścianą budy włączałem grę to też się zawiesiła. Już na prawdę nie wiem co mam robić. Gdzie leży wina? Niby zasilacz mam firmy tej “renomowanej” na różnych stronach ale nie wiem czy 400w to nie za mało? Dotąd było ok więc niby czemu teraz miało by coś być nie tak? Może dobiega końca jego życie i podaje za małe napięcia na karte graficzną, no już nie wiem… nie znam się na tym tak bardzo i może wygaduję tu jakieś herezje z tymi napięciami czy coś ale na prawdę nie wiem! Może to wina karty graficznej? Może się spaliło coś, poszedł ram w karcie albo rdzeń został uszkodzony?

Proszę o wyrozumiałość na moją niewiedzę, informatykiem nie jestem i nie mam pojęcia co może być przyczyną… Napisałem Wam wszystko co może być istotne, problem trwa od wczoraj od momentu w.w zwiechy z różowymi prostokątami. Liczę na wypowiedzi i pomoc osób, które na prawdę mają na ten temat pojęcie (wiadomo informatyka pojęcie szerokie :slight_smile: tak więc nie mam zamiaru tutaj nikogo obrażać) a nie osób, które “gdzieś tam usłyszały bądź przeczytały”.

Pozdrawiam i proszę o pomoc!

(PS. Dodam jeszcze, że przemieszczenie się tekstur występuje w Call Of Duty, w Mafii 2 grafika się po prostu zacięła, jak było tak zostało i mogłem się na nią patrzeć cały dzień. Testowałem tylko na 2 grach ponieważ więcej nie posiadam)

Pojawiają ci się tak zwane artefakty też tak miałem, gram sobie a tu zwiecha kwadraciki wyskakiwały. Po tym zajściu oddałem kompa do serwisu stwierdzili ze karta jest zepsuta poprostu coś w niej sie zepsulo. Karta się tzw zabardzo opciazała niedomagała poprostu, wiec wmienili karte i było git ja ci radze tez wymienic karte a jeśli masz kompa na gwarancji to zrobi to serwis za darmo lub ci ja naprawia ale raczj nowa by musiała być. I miałem tą sama karte graficzna Geforca 9600 GT 512 Mb może to jakaś wada fabryczna.

Tak to są artefakty, dla pewności można sprawdzić na innej grze takiej podobno wymagającej sprzętu, i jeśli to samo to raczej grafika, ja kiedyś miałem podobnie z 2600xt na agp i wymienili mi na nową i dostałem 3650 i nie było problemów. Jak masz możliwość sprawdź inny zasilacz a najlepiej grafikę , wtedy to będzie wiadomo co komu jest.

A sry nie zauważyłem PS, nie będę kasował posta, więc to raczej grafika na 99%. Hm zasilacz 400W na dziś to nawet za dużo, sprzęt taki średni wymaga ok 300W-320W zależy od jego możliwości(podałem szczytowe, ale nawet poniżej 300W ciągną) Trzeba było by sprawdzić ile ma na 12V ale nie powinno być chyba źle, ale dla pewności trzeba się dowiedzieć ile ma ten Enlight na 12V jeśli dużo niż 300W to raczej to wina grafy.

Pozdro

Z praktyki mogę powiedzieć że przy takich właśnie objawach jest to FIZYCZNE uszkodzenie karty graficznej a najprawdopodobniej pamięci RAM samej karty. Spalona karta graficzna powodowała by wyświetlanie artefaktów cały czas, przy uszkodzeniu pamięci występuje to dopiero kiedy tekstury wejdą na uszkodzoną kość pamięci RAM karty. Karta na serwis - nie zdziałasz tu nic samemu.

mats7 , proszę zapoznaj się z tą stroną oraz tym tematem, a następnie popraw tytuł tematu, używając przycisku ac7a4cd89050aa6e.gif

Nazwę tematu poprawiłem i mam nadzieję, że teraz jest dobrze :).

Co do tematu… Czyli karta graficzna do wymiany. Co mogło być przyczyną usterki? Jak już będę po wymianie to co robić, żeby jej uniknąć? Mam komputer z tym samym configiem od 3 lat no i tak jak mówiłem stało się to ostatnio podczas gry w Black Opsa.

Dodam jeszcze, że wiatrak od grafiki strasznie buczy i hałasuje.

Poprostu masz juz wyrobiony wiatrak i jest całkiem możliwe że on się przyczynił do uszkodzenia karty graficznej. Polecam kartę graficzną Geforce GT 240 512 MB DDR5

używam jej od wymiany tej starej i jest dobrze grafa lepsza i jest wydajniejsza od tamtej, ona kosztuje od 250 do 350 chyba ale jeśli masz na gwarancji kompa to ci wymienia za darmo.

Miałem też Geforca 9600 GT i tak samo mi sie stało wymiń karte bedzie ok.

Nie będę pisał nowego tematu bo problem nadal dotyczy tego samego. Nie wymieniłem jeszcze karty ale planuję to zrobić jednak jak dotąd jeszcze oprócz gier wszystko chodziło tak teraz już w ogóle dzieją się cyrki. Jeszcze dzisiaj rano oglądałem filmy na youtube i było wszystko ok… wyłączyłem kompa i poszedłem do szkoły. Po powrocie i odpaleniu tego wszystkiego wchodzę na youtube a tu jakieś paski poziome, kursor zamula dźwięk się zapętla. Czy to też wina karty graficznej? Czy po wymianie będzie ok?

#edit

Jak byście mogli od razu polecić jakieś niedrogie karty graficzne, w granicach mojej starej czyli GF 9600 GT 512mb i czy będzie konieczna zmiana zasilacza Enlight 400w

#edit2

http://allegro.pl/zotac-geforce-gt-430- … 87599.html czy na taką kartę wystarczy mój 400watowy zasilacz?