Zawieszanie się i samoistny restart komputera

Witam,

Proszę Was o pomoc, ponieważ już prawie nikt mi nie pozostał z zasobem wiedzy na temat dziwnego schorzenia mojego komputera.

Zacznę może od początku. przed końcem roku chciałem zakupić foto-kalendarz na Allegro. Aby to zrobić należało załadować swoje zdjęcia do programu który był udostępniony na stronie sklepu. Za każdym razem gdy próbowałem dodawać zdjęcia mój komp się zawieszał do tego stopnia, że trzeba go było restartować. Działo się tak też gdy testowałem przepustowość na stronie Speed test, ale przy uploadzie. 

Po jakimś czasie zawieszał się już nawet zaraz po włączeniu komputera, gdy ten pokazywał pulpit. Zero reakcji myszką i klawiaturą.

Zawiozłem do serwisu. Tam go przeglądneli, wyczyścili, odwirusowali (nie był zarażony) i stwierdzili że nie ma problemu. Przyjechałem, włączyli mi i kazali sprawdzić. Włączyłem tylko program na Allegro do foto-kalendarzy i przy ładowaniu zdjęć się zawiesił.

Postanowili zrobić format  komputera. To samo.

Przy mnie odpięli jedną kość RAM (posiadam 2x2GB) i przestał się zawieszać. Czymś psiknęli na kość powycierali, wpięli w inny slot i super z dwiema pamięciami nie zawiesza.

Wróciłem do domu i jak się okazało źle wpięli kość bo system widział tylko 2gb. Poprawiłem tę kość i znów się zaczął zawieszać.

Doszło do tego jeszcze coś innego. Gdy komputer był nie używany i monitor przechodził w stan uśpienia to po chwili restartował się samoistnie komputer, czy to z jedną kością czy też z dwiema. Lecz gdy zmieniłem w ustawieniach opcję wyłączenia monitora i hibernacji na NIGDY problem znikł (ale to tak jak zmieść śmieci pod dywan). Po ponownym powrocie ustawień - samoistny restart.

Wygaszacz ekranu funkcjonuje.

Doradzono mi że wina może być zasilacza. Udostępniono mi zasilacz 650W firmy Akyga (mój jest Chieftec 500W), ale czy na moim czy na Akyga nadal się restartował.

Lecz po tych wymianach pojawił się inny problem, znikł mi jeden dysk twardy 500GB, a pozostał widoczny główny dysk 1TB do którego jest podpięty zasilacz oraz CD-ROM

Ale gdy zasilacz przepinam do 500GB to jest widoczny, a 1TB nie.

Pomóżcie bo można zwariować.

W serwisie płytę główną sprawdzili i stwierdzili że w porządku, żadnych wybrzuszonych kondensatorów, ani przepaleń.

Poniżej przedstawiam specyfikację mojego kompa.

Właściwości płyty głównej

ID płyty głównej 64-0704-000001-00101111-103007-Bearlake$A0751059_BIOS DATE: 10/30/07 20:44:12 VER: 08.00.12

Nazwa płyty głównej Asus P5K

 

Typ magistrali Intel AGTL+

Szerokość magistrali 64-bitowy(a)

Rzeczywista częstotliwość taktowania 333 MHz (QDR)

Efektywna częstotliwość taktowania 1333 MHz

Przepustowość 10667 MB/sek

 

Typ magistrali Dual DDR2 SDRAM

Szerokość magistrali 128-bitowy(a)

DRAM: Współczynnik FSB 12:10

Rzeczywista częstotliwość taktowania 400 MHz (DDR)

Efektywna częstotliwość taktowania 800 MHz

Przepustowość [TRIAL VERSION] MB/sek

 

Typ BIOS’u AMI

Wersja BIOSu 0704

Pamięć DDR2 2x2GB PATRIOT

Typ procesora DualCore Intel Core 2 Duo E8400, 3000 MHz (9 x 333)

Magistrala 1, urządzenie 0, funkcja 0 Asus HD7770 Video Adapter

 

CPUID: nazwa procesora Intel® Core2 Duo CPU E8400 @ 3.00GHz

 

Dzięki z góry za każdą radę.

 

Skąd pewność że wina leży w hardware, może to coś z software? Jaki OS?

Witaj, popraw proszę tytuł tematu tak aby wstępnie informował o problemie, użyj przycisku EDYTUJ , który znajdziesz w prawym dolnym rogu Swojego posta-> następnie skorzystaj z opcji Użyj pełnego edytora. Dziękuję za uwagę.

Tip: Unikaj słów: “problem”, “help”, “pomocy” i.t.p. Tego typu słowa nie spowodują szybszej reakcji a mogą odnieść odwrotny skutek od oczekiwanego, tytuł tematu ma być skróconym opisem Twojego posta- powodzenia.

Co to za serwis? zrób awanturę, bo to chyba piekarze?

 

Dysk niewidoczny, bo może brak styku na wtyczkach zasilania i sygnałowej, sprawdź.

 

I reklamacja usługi - jak coś robią, to niech to zrobią porządnie, albo zajmą się czym innym.

System Windows 7 home Premium

Kabel zmieniałem oraz przekładałem w inne dostępne na płycie wtyki,  i nic.

A co do serwisu to znam tam gościa który pracuje więc nie będę robił awantury, tym bardziej że kiedyś uratowali mi drukarkę. Przeżyję to.

Ale pytałem po innych serwisach i nie za bardzo chcą się podjąć tematu, bo jak twierdzą problem może leżeć wszędzie. Szukanie go zajmie sporo czasu a zapłata będzie nie godziwa (musieliby zedrzeć ze mnie jak za zboże). I na tym się skończyło. Proponują bym po kolei wszystko wymieniał. Porypało ich.

 

W takim przypadku tak jest, ale serwis ma takie możliwości, tylko trzeba chcieć?

Sprawdzałeś w biosie czy pokazuje dysk? Poza tym spróbuj odpalić kompa tylko na tej kości pamięci która powoduje błędy. Oprócz tego co napisałeś żadnego pikania i BSOD?

 

P.S: Skoro nawet nie wie kiedy ram jest wpięty to raczej nie powinien się tym zajmować[chodzi o “serwisanta”]

BIOS nie widzi dysku. A kość czy jedna czy druga, zachowują się identycznie tak że nie wiem czy problem leży po stronie kości. Bo na jednej i na drugiej załączonej osobno się nie zawieszał, a nie mogą być obie złe. 

“Oprócz tego co napisałeś żadnego pikania i BSOD?” A co to jest BSOD? 

BlueScreen of Death tzn. niebieski ekran z kodem błędu itp. Jeśli masz możliwość to wymień kabel od dysku którego nie widzi. Jeśli masz możliwość to sprawdź wszystko na innej płycie i zasilaczu [tzn dysk i ramy]