Zawieszanie się instalatora w różnych dystrybucjach

Witam,

Mam nadzieje, że tym razem temat odpowiada mojemu problemowi. Bardzo chcę się przesiąść z windowsa na linuxa, ale dziwnym trafem nie potrafię… Opiszę sytuacje jeszcze raz bardzo dokładnie. Miałem fabrycznego win 7 x64 na lapku Acer Aspire TimeLineX 5830TG, zainstalowałem obok niego na jednej partycji minta kde, nie spodobało mi się środowisko graficzne, format i instalacja opensusa na gnomie, lepiej ale dalej to nie to ; ) Potem instalacja polskiego remixa minta 32bity, problem z dźwiękiem (mój lapek musi mieć 64 bitowy system… :stuck_out_tongue: ) Format, instalacja win 7 aby podzielić sobie ładnie partycje :slight_smile: I zaczęły się schody… Ściągałem i bootowałem z różnych płyt dvd i różnych pendrive następujące dystrybucje: mint 32, 64 bity, polski remix minta 32 i 64 bity, następnie ubuntu x64 i polski remix ubuntu niebiańska nimfa x64 i za każdym razem instalator zwiesza się w jednym momencie… A więc, odpalał obojętnie jaką dystrybucje, na pulpicie klikam instaluj, wybieram język, następne okno to sprawdzenie połączenia z netem, prądem i dostępna wolna przestrzeń na dysku, wszystko OK ; ) Klikam dalej i koniec… ciągle myśli… Czasem wyskoczy jeszcze okienko z zapytaniem o odmontowanie partycji i obojętnie co klikne znowu zwiecha… Myśli i myśli, normalnie na systemie moge pracować, ale instalator się zawiesza… Sprawdzałem, sumy kontrolne się zgadzają :slight_smile: Już mi brakuje pomysłów, bios przywrócony do ustawień fabrycznych, więcej już sam nie potrafię zrobić, może ktoś poda jakąś komende którą gdzieś wpisze i coś wyskoczy co skopiuje i ktoś się moze w tym połapie :slight_smile:

Proszę o pomoc, stawiam piwo za rozwiązanie problemu :stuck_out_tongue:

Mój lapciak (też Acer) nie toleruje graficznych instalatorów Debiana i pochodnych. Przy instalacji konsolowej albo tworów bazujących na innych dystrybucjach jest ok.

Może niektóre komputery tak mają - spróbuj innej dystrybucji :stuck_out_tongue:

Ale dziwne jest to, że najpierw zainstalowałem polskiego remixa minta 32 bity i działał, potem po formacie już niestety nie potrafię… A jaką byś mi polecił? Dość prosta w obsłudze, głównie do neta filmów muzyki i na studia, ważne aby była szybka i stabilna, może być odbajerowana ;p

Skoro piszesz że próbowałeś różnych dystrybucji to według mnie jest problem z dyskiem. Utwórz nową tablice partycji i podziel dysk spod Linuxa programem Gparted

Zaistaluj minimal ISO https://help.ubuntu.com/community/Insta … /MinimalCD a reszte dociągasz co ci pasuje

Ja bym brał jak już to 12.04, LMDE albo debiana

Ściągne tylko ten program i biore się za to :slight_smile: Utworzyć partycje ext4 czy jakąś inną? Postaram się zainstalować niebiańską nimfe ubuntu pl :slight_smile:

Ściągnąłem ten program, zbootowałem go i zmieniłem system plików na wolnej partycji na linux-swap no i niestety nie pomogło, a dodatkowo windows się posypał :stuck_out_tongue: Brak jakiś plików autorun czycoś takiego, nie pierwszy raz :stuck_out_tongue: Jakieś pomysły? Albo poprawki co mam zrobić lepiej? :slight_smile:

Dokładnie sprawdź pamięć i dysk twardy.

Dodatkowo z poziomu jakiegoś Linuksa pokaż wynik polecenia:

lspci -n

Dobra problem rozwiązany :smiley: Wystarczyło użyć poprawnie programu Gparted a dokładniej skasować wszystkie partycje i ponownie utworzyć, a na linuxa partycje logiczne: /boot o wielkości ilości RAM w komputerze, / (tzw root) przynajmiej 20Gb i /home na której będziemy pracować najlepiej z systemem plików ext4, piszę to gdyż może ktoś mieć podobny problem, pomógł mi informatyk bo inaczej sam bym sobie nie dał rady, ale i tak dzięki Wszystkim za pomoc! :smiley:

Na /boot zazwyczaj wystarcza około 100MB

Ilość równą ilości RAM ustawiasz dla swap, o ile masz zamiar używać hibernacji.

A przepraszam, widocznie sie pomyliłem, dzięki za sprostowanie :slight_smile: