Zawieszanie się komputera i pisk z słuchawek

Witam! Mam problem z komputerem, który pojawił się niedawno, mianowicie czasami komputer się zawiesza (“na amen”) i trzeba go zrestartować. Druga sprawa jest taka, że jak oglądam np. filmy na YT, to nagle się zawiesza i słychać pisk z słuchawek(mam je podłączone z tyłu do karty dźwiękowej). Trzeba go wtedy wyłączać przełącznikiem I/0 z tyłu zasilacza. Usterka jest trudna do zdiagnozowania, bo dzieje się to nieregularnie, czasami komputer może chodzić cały dzień i się nie zawiesi, a czasami po 5 minutach występuje zawieszenie komputera.

 

Specyfikacja komputera:

 

CPU : Core 2 Duo E8400 3Ghz

MOBO: Gigabyte P31-DS3L

GPU: GeForce GT630 2GB

HDD: WD 800JD 80GB

PSU: Chieftec ATX-1136H 360W

RAM: 2GB DDR2 ( dwie kości po 1GB)

SYSTEM: Windows XP Professional SP3

Teraz tak:

 

dysk —> raczej nie jest winowajcą, bo program CrystalDiskInfo wskazuje jego stan jako dobry, nie wykazuje też żadnych relokowanych sektorów czy błędów CRC.

płyta głowna —> ma kondensatory takie nowsze(“metalowe”, nie wiem jak to nazwać, bo się na elektronice nie znam zbytnio :-s i żaden z nich nie wygląda źle

pamięć ram —> przetestuje memtestem, choć nie wiem czy to coś da

zasilacz —> tu mam dylemat, bo z jednej strony markowy i o dużej mocy a z drugiej ma już trochę lat… Tyle że nie mam miernika żeby go sprawdzić.

 

Mam też ostatnio kupioną kartę dźwiękową SB Live! 5.1 (SB0100) i może to ona powoduje problemy?

 

Pozdrawiam i dziękuję z góry za wszystkie odpowiedzi.

Czyli zostaje metoda prób i błędów?

 

Na początek, wrzuć screen smart dysku z HD Tune,opcja health.

 

Może coś się przegrzewa? HWMonitor i sprawdź - wrzuć screen.

 

Zobacz w menadżerze urządzeń, może są jakieś konflikty?

 

Wyłącz kartę dźwiękową zintegrowaną w biosie na disabled i zapisz bios Save.

 

Odinstaluj stery SB i zmień gniazdo PCI, jak masz teraz w 4 wsadź do 5 lub odwrotnie i ponownie zainstaluj.

 

Sprawdź na innym zasilaczu.

 

Płyta

 

Inne?

 

Edit:

 

I zasadnicze pytanie, czy przed montażem karty SB było OK? bo może ona uszkodzona?

Oto i screen z obu programów:

 

 

 

PS Procesor ma niższą temperaturę, bo w Windows pokazuje tylko 40 stopni a w BIOS przy starcie max 25.

 

PS2 Po wyłączeniu karty zintegrowanej komputer wariuje(nie przechodzi POST) więc zostawiłem ją jako włączoną. Przy poprzedniej karcie (SB PCI 128) wszystko było OK.

Temperatury OK.

 

Dysk, wymień taśmę sygnałową na nową i po wymianie w pozycji C7 ma być zawsze wartość 9 - może to być ten problem.

 

Dysk swoje godziny pracy ma i już widać w pozycji 01, że powoli coś dzieje się z powierzchnią - ale nie tu przyczyna.

 

Może problem ma nowa karta SB.

 

Wszystko masz napisane, jeśli przed instalacją nowej karty SB było OK, to wiesz gdzie problem?

 

Edit:

 

Jak bym to zrobił tak:

  • deinstalacja sterowników do SB  i zintegrowanej karty muzycznej z poziomu dodaj/usuń programy - czyszczenie systemu po sterach np: Ccleanerem lub innym, bo może masz bałagan w systemie?

  • wyjęcie karty SB z kompa (komp wyłączony)

  • wyłączenie karty zintegrowanej w biosie i ta płyta musi poprawnie działać i się uruchamiać, gdyby był problem, reset biosu baterią i ponowne wyłączenie karty i zapisanie biosu Save i komp bez karty musi działać poprawnie.

 

 

  • wyłącz kompa i wsadź SB do portu PCI 3 (na samym dole) start i zainstaluj stery i test.

 

  • jak dalej problem użyj innych sterów do karty SB

 

  • jak dalej problem sprawdź kartę na innym kompie lub wyrzuć do kosza.