Zawieszanie się komputera

Witam,

mam problem z komputerem, zawiesza sie podczas korzystania(wygląda to jak screen), nic nie moge wtedy zrobic, musze zresetowac komputer. Po resecie komputer nie chce się włączyć,(słyszę pracę komputera, ale na monitorze nic sie nie wyswietla). Czasami włączy się po 2-3 próbach, a czasami nie chce się włączyć nawet po 15-20 próbach. Zauwazylem tez, ze jezeli poczekam 10-15 min to komputer się uruchomi.

Liczę na jakąś pomoc.

P.S.

Niedawno na procesor nałożyłem nową pastę, bo wiatraczek procesora głośno chodził, nałożenie nowej pasty pomogło, komputer chodzi ciszej

Intel Celeron 2.8 GHz

1 GB RAM

Geforce 5200 128 MB

Wszystko wskazuje na przegrzewanie się procesora. Albo coś z pastą, albo z wiatraczkiem.

CPU 47C

Ambient 27C

Remote 35C

HDD 34C

Jaki masz zasilacz i obudowę? Jaki system operacyjny? Jakie sterowniki do karty graficznej i płyty głównej? Wszystkie kable są dobrze powpinane? Krótko mówiąc opisz co Ty masz dokładnie za sprzęt i soft bo tak to Ci zbyt wiele nie da rady pomóc…

Hej,

Bardziej obstawiałbym na przegrzewanie karty graficznej. Ściągnij program GPU-Z i sprawdź przy jego pomocy temperaturę procesora graficznego. Karta posiada chłodzenie pasywne czy aktywne??

Ciekawe. :slight_smile: Pasta to jedno, wentylatorek drugie. Jeśli pracuje on głośno, to można naoliwić łożysko. Jeśli to nic nie da, zostaje wymiana wentylatorka na nowy - to nie jest nie wiadomo jaki wydatek. :slight_smile:

Pozdrawiam,

Dimatheus

Wskazałem na procesor nie bez powodu. Miałem kiedyś przy jednym komputerze identyczne objawy. Tam padł wiatraczek. W pewnym momencie, jak procesor (chyba nawet taki sam albo Cel 2,6) osiągnął jakąś graniczną temperaturę, następowało jego odłączenie (nie wiem tylko czy on sam, czy płyta to robiła) i na ekranie pozostawał “screen”. Pozwalał się uruchomić ponownie dopiero po przestygnięciu.

Hej,

Faktycznie, nie do końca wiedziałem o co chodzi z tym screen’em. Ale jeśli faktycznie chodzi o tzw. freeze, to jego zasługą może być właśnie grzejący się procesor. Tym bardziej, że od razu komputera nie sposób włączyć.

Z tego, co pamiętam, na płytach głównych są zabezpieczenia, choć i sam procesor w nie jest wyposażony. Zresztą gdzieś na stornie tomshardware widziałem filmik o tym, jak zachowują się procesory Intel’a i AMD po zdjęciu chłodzenia. :slight_smile:

Pozdrawiam,

Dimatheus

Obudowa: Feel 307 black

Zasilacz: Feel LC-B 300 ATX

Windows XP

Sterowniki do karty graficznej: NVIDIA data sterownika: 2007-07-13 wersja: 6.14.11.6250

Wszystkie kable dobrze wpięte

Wentylatorek był naoliwiany, dlatego gdy głośno chodził to byłem pewny, ze na 100 % to nie lozysko, po prostu procesor sie grzal i wentylatorek musial szybciej chodzic

Jak na pc pojawi się ten “screen” to go wyłącz, odepnij od prądu :wink: i zmacaj radiatorki (tylko rób to szybko aby nie przestygł).

Jeśli radiator parzy to źle a jeśli jest zimny to jeszcze gorzej :wink:

Hej,

A co z temperaturami karty graficznej, o które pytałem?? Zainstaluj też program Core Temp i monitoruj temperaturę procesora - przy jakiej ostatniej zapamiętanej temperaturze komputer dostanie freeze’a??

Pozdrawiam,

Dimatheus

Nie mogę znaleźć dobrego programu do spr temp karty.Przy Core Temp wyskakuje mi “The intel processor is not supported”

Karta posiada chłodzenie aktywne.

Po 3-4 godzinkach przy włączonym komputerze, nie zawiesil sie jeszcze, ale ma wysokie temp.

CPU 45-50C

Ambient 29C

Remote 33C

HDD 43 C

(SpeedFan)

Hej,

Może faktycznie program nie obsługuje starszych procesorów. A jeśli tak faktycznie jest, to porównaj temperatury z tymi, które wyświetli program Everest Home Edition bądź Speccy.

Dodatkowo sprawdź tę temperaturę karty graficznej programem GPU-Z.

Spokojnie, do wysokiej temperatury jeszcze nieco mu brakuje. Według specyfikacji producenta model może wytrzymać do 75 stopni, więc mamy jeszcze spory zapas.

Pozdrawiam,

Dimatheus

Może faktycznie program nie obsługuje starszych procesorów. A jeśli tak faktycznie jest, to porównaj temperatury z tymi, które wyświetli program Everest Home Edition bądź Speccy.

Dodatkowo sprawdź tę temperaturę karty graficznej programem GPU-Z.

Temperatury sprawdzam przez SpeedFan, sa prawie identyczne jak temperatury z Everest (różnica maks 1C)

Mam GPU 0.5.1 jak sie gdzie w nim sa temperatury??

svreeny z GPU:

http://imageshack.us/photo/my-images/819/foto01c.jpg/

http://imageshack.us/photo/my-images/691/foto02t.jpg/

Dodane 18.02.2011 (Pt) 21:37

Niedawno znowu komputer się “zawiesił” uruchomil sie juz przy 2 próbie, czyli po minucie.

SpeedFan pokazuje temp. CPU 50C-52C

Hej,

No tak, tyle że programy tego typu mają skłonności do czasem dość sporych przekłamań. Dlatego pisałem o Core Temp, bo obliczanie temperatury dokonywane jest w tym programie nieco inaczej.

Powinny być widoczne w zakładce Sensors, ale skoro ich tam nie ma, to karta po prostu nie oferuje informacji o temperaturze procesora graficznego. A skoro masz chłodzenie aktywne, to zapytam - wentylatorek normalnie się kręci??

Po zresetowaniu komputera sprawdzałeś samemu, jak bardzo nagrzane są radiatory na procesorze głównym i na karcie grafiki??

I jeszcze jedno, bo miałem jeden komputer z podobnymi objawami - resetował się w różnych momentach, a temperatury były jak najbardziej w normie. Problemem okazał się padnięty wentylator w zasilaczu komputera. Sprawdź to koniecznie.

Pozdrawiam,

Dimatheus

Przy Core Temp wyskakuje mi błąd “The Inte procesor is not supported”

Wentylatorek normalnie chodzi

Nie byly gorace, nagrzaly sie troche, ale bez przesady

Nie mam drugiego zasilacza, ale spróbuję ten rozkręcić i przeczyścić i wtedy zobaczymy

Hej,

Ze względu na fakt, że pogram powstał stosunkowo niedawno, może nie wspierać starszych modeli procesorów. I stąd podany przez Ciebie komunikat.

Jeśli tak jest, to winy restartów raczej nie należy się doszukiwać w zbyt wysokiej temperaturze procesora centralnego czy graficznego, Komputer musi gryźć coś nieco innego.

Tu już nie chodzi o samo czyszczenie, a o sprawdzenie sprawności. Wystarczy sprawdzić ręką, czy czuć przepływ powietrza oraz czy okolice przy zasilaczy nie są przypadkiem sporo nagrzane. Jeśli tak będzie, zachowanie komputera może być spowodowane przegrzewaniem zasilacza.

Pozdrawiam,

Dimatheus

Teraz mam zasilacz 400W, czy moge go wymienic na 350W???

Co sie zmieni?? Czy wszystko bedzie dobrze dzialalo??

Czy lepiej kupic 400W??

Hej,

Bardziej niż o moc, chodzi o producenta - niektórzy z nich sprzedają naprawdę słabe urządzenia, które powodować mogą różne problemy z komputerem.

Patrząc na część konfiguracji komputera można śmiało powiedzieć, że nawet w przypadku 350-watowego zasilacza pozostanie zapas mocy - no chyba że masz podłączonych klika dysków i kilka napędów optycznych do jednostki. :slight_smile:

Pozdrawiam,

Dimatheus

aktualnie mam 1 dysk i 1 napęd, ale planuję jeszcze dodanie kieszeni na drugi napęd

Hej,

Czyli na dobrą sprawę zasilacz 350 W bez problemu powinien wystarczyć. :slight_smile:

:arrow: Czy po wymianie zasilacza problem występuje??

Pozdrawiam,

Dimatheus