Zawieszanie się laptopa po wsadzeniu SSD - HP Pavilion G7-2310sw

Kochani moi.

Mam poważny problem. Po instalacji do laptopa teścia dysku SSD(GoodRam CX300 120GB) i instalacji windowsa 10x64 v1803 laptop zachowuje się niestabilnie i zawiesza się. Zresztą, po wymianie systemu na win7x64 problem nie ustał, tylko zmienił moment występowania. na dysku HDD problem nie występuje i nigdy NIE WYSTĘPOWAŁ.
Nie jest to taki przypadek “SSD Freezes” których jest pełno w ogólnoświatowym internecie, gdzie komputer/laptop starszy wiekiem, któremu został zaaplikowany dysk SSD w celu jego rozruszania, zawiesza się (wręcz zamarza) na 3-4s sekundy po czym magicznie odzyskuje przytomność. Tu bydle zawiesza się na amen i pomaga tylko Hard-Shutdown czyli '5s przyduś power i good bye".

Oczywiście pięknie przy tym zawiesza się akurat wydobywający się dźwięk z głośniczków, aż mi się przypomniały lata 2002-2006 kiedy to miałem bodajże athlona XP x64 bla bla jakiś tam i też odwalał takie zwiechy we współpracy z dźwiękówką Soundblastera…

Popłynąłem, sorry… Wracając do rzeczy.
Bardzo proszę o pomoc w rozwiązaniu problemu. Żeby nie było, że jestem łoś który nic nie robi a chce mieć podane na tacy, podaję listę rzeczy które już zrobiłem, ale nie pomogły… Jak widać :confused:
1.Instalacja czystego win10x64, i instalacja pełnego pakietu sterowników ze strony supportu HP.(to nic że sterowniki z ich strony były dedykowane pod win8.1, pod w10 pasowały jak ta lala)
= zwiechy w losowych momentach, najczęściej i NAJPOWTARZALNIEJ podczas:
A) hardego przeglądania internetu+YT+muzyka w tle
B)wejścia w ustawienia ekranu z PPM->Pulpit…
C)próba edycji polityki energetycznej systemu operacyjnego żeby nie usypiał go po 20 minutach tylko wogóle(Nigdy/0).

2.Zmiana Sterowników tutejszego Intel Chipset 7 AHCI coś tam coś tam :stuck_out_tongue: Przetestowałem 3 różne wersje + domyślny Windowsa i żaden nie przeszkadzał zwiechom w swoim występowaniu i WK**WIANIU mnie…
(jeśli to będzie potrzebne i przez kogoś wymagane podam dokładną nazwę tamtego interfejsu AHCI oraz wersji sterowników które pokolei męczyłem). Dodam jeszcze że te już były stricte szukane i ściągane pod win10x64 a nie jakieś winy 8.1/8 …
PS> Sprawdzałem w BIOS’ie laptopa, nie da rady przełączyć dysków z AHCI na IDE i na odwrót. Nie ma nawet takich opcji. Piszę o tym bo na tom’s hardware ktoś tam komuś polecał wejść z dyskiem SSD na IDE ale wtedy wydajność jest nędzna jak wypłata na chorobowym >.<

  1. Flash biosu MB laptopa do najnowszej wersji, podskoczył o całe 2 numerki!!! Nie pomogło ;(

4.Aktualizacja wbudowanego firmware dysku SSD GoodRam CX300 120GB. Najwyraźniej była potrzebna bo po instalacji Goodram utility aż się o nią domagał. Też nic i dalej to samo.

5.Rezygnacja z win10x64(v1803) i instalacja Win7x64 Ultimate w trybie LEGACY(tamten był w uefi, to raczej oczywiste).
= Co się zmieniło? No to, że można było operować laptopem i zmieniać mu dowolne ustawienia, instalować mu Cokolwiek, aplikować cokolwiek ale teraz zawiechy były po prostu PO CZASIE… Serio. Od momentu włączenia mijało 15-25 minut czasu i BOOM klapa, ende.(raz 17, raz 23, mierzone stoperem aby sprawdzić czy występuje powtarzalność. Nie występuje).
Za każdym razem gdy instalowałem inny sterownik czy próbowałem innej sztuczki na tym systemie puszczałem na głos(Kochane Foczki <3) i kiedy dźwięk się zawieszał, wiedziałem że zmiana nie pomogła.
Na windowsie 7 z grubsza próbowałem tego samego co na winie 10, z wyjątkiem zmian oprogramowania pokładowego dysku i MB laptopa, tu wiadomo że nie mają za wiele wspólnego z systemem operacyjnym.

Nie mam pomysłów. Jestem bezradny. Pomóżcie, proszę :frowning:
Czy naprawdę HP teścia jest skazany tylko na HDD?

A dysk sprawdzałeś jakimś narzędziem jak HdTune?

Dysk Laleczka. Wsadziłem go nawet do zewnętrznej kieszeni ADATA USB3.0 ED600 i hasa jak marzenie. Bardzo stabilne transfery i odczyt bez najmniejszych zawieszek.

PS. @panicagaming czy proponujesz mi odznaczyć opcję “Fast/Quick Scan” w HDTune? Bo tylko takiego skana zrobiłem :slight_smile:

PS2. Przypomniało mi się. Po za HDTune dysk był sprawdzany Crystal Disk Mark(-iem) oraz wbudowanym testerem HP w Biosie/Sekwencji startu. Wszędzie bajka. Dysk Goodram sprawia problemy tylko z włączonym OS czyli win7 i win10.
Nie mówcie że mam sprawdzić win8.1 skoro pod niego są dedykowane sterowniki >.< Teściu się załamie jak mu każę wrócić na win8.

Ja bym sprawdzil dysk jeszcze na innym komputerze. Wlozyl bym tez inny dysk ssd do tego laptopa aby sprawdzic czy to wina dysku.

@puotheplayer
Nie mam innego dysku SSD wolnego. Mam inne ale pod M.2
Mogę ten dysk SSD czyli tego Goodrama CX300 włożyć do innego kompa, czy nawet laptopa, bo mam jeszcze Lenovo Z510 i tam mogę sprawdzić czy win10x64 będzie hasać. Podejrzewam że tak, tym bardziej że jest tam wrzucona ADATA SU900 i laptop chodzi jak marzenie. Warto sprawdzić!

Dobra kochani, jestem po kolejnych testach. Mam nowinki:
Primo dla @panicagaming załączam ss’a z hdtune. Dysk wyjęty świeżo z laptopa, jest na nim zainstalowany cały ten bajzel który i tak nie chce stabilnie działać, dysk włożony do zewnętrznej kieszeni ADATA ED600.1

Secundo dla @puotheplayer, dla dobra nauki i swojego taty, moja narzeczona zgodziła się użyczyć swojej maszynki do grania, abym chwilowo wszczepił mu rzeczonego Goodrama i wykonał testy stabilności. No sorry, moje mi było szkoda rozłączać, a tam raptem 2 dyski, ram pam pam i było.
Szybki format + Instalka gołego win10x64 1803 + zaraz sterowniki, alles na full aby jak najbardziej go obciążyć i poszło.
Oto wyniki(pragnę nadmienić, że w tle cały czas były włączone kochane foczki, czego tamten laptop już nie przeżywał dłużej niż parę minut, tutaj jazda na całego bez trzymanki):
-Zrzut ekranu z programu CrystalDiskInfo 7.6.1 z rzeczonego dysku

-Szybciutki Benchmark Hdtune:

-QuickScan Hdtune:

-Not-quickScan Hdtune:

-I zrzut ze SMART tego dysku, może ktoś coś tajnego odczyta co może powodować niestabilności… Oczywiście na tamtym laptopie z Intelem Chipset 7 AHCI.


Ciekawostka: U mojej dziewczyny dysk został przypisany pod Intel Chipset 9 AHCI RSIT itd itd. Nowszy chipset i patrzcie jak bangla :P(tak wiem że to nie ma nic do rzeczy)

Proszę o dalsze porady i sugestie, co tu jeszcze można zakombinować aby to cholerstwo zadziałało u teścia. Rzucajcie pomysły, będziemy próbować. COŚ wkońcu musi zadziałać!!!

Z góry dziękuję. Pozdrawiam
JacobJakub

Zwróć i kup dobry dysk SSD a nie najtańszą budżetówkę na rynku, mógłbym się założyć że będzie działać.

@FXJ to czemu na stacjonarce bangla jak ta lala ?
Czy jak faktycznie załatwie drugi dysk SSD, wsadzę go na próbę do laptopa teścia, ponowie procedurę instalacji wina10 i sterowników i dalej będzie się tak wku**iająco zawieszał to przyjdziesz tu z podkulonym ogonem i przyznasz że CX300 to nie jakieś g*wno/ najtańsza budżetówka?
Jeśli tak to jutro wyciągam SU800 z mojego Asusa. MUR BETON!

Nie wydaje mi się by to było powodem, chyba że się cudownie okaże że CX nie wspiera starszych maszyn, ale wątpię bo ten laptop nie ma 15 lat.

@panicagaming
dziękuje że to zauważyłeś Panic. Faktycznie Teść kupił go gdzieś z 4-5 lat temu. Jest tam jakaś i5 + jakiś radeon HD7xxx. Przyznam szczerze że nawet wporządku sprzęt i żal go zatracać.

Czy sprawdzałeś temperatury podzespołów? Niby na HDD się nic nie dzieje, ale warto by było to sprawdzić.

Sterowniki kontrelera Sata najświeższe? Druga rzecz. Czy jesteś w stanie sprawdzić czy laptop nie usypia podłączonych dysków dla oszczędzania energii?? Może cuś jest w BIOS?

@LORDEK
Witaj Lordek, miło cię widzieć.
Nie notowałem wszystkich szczegółowo, ale tych co zdążyłem to dysk SSD w obciążeniu miał ~~38’C, Dysk HDD umieszczony w kieszeni ODD(teść i tak nie używa napędu optycznego a dodatkowy 1TB na dane mu się przyda) około 32’C(WD BLUE 1TB “EZEX”), CPU od 42 w idlu do 55 w stresie, wtedy było przez chwilę słychać wzbudzający wentylator i po chwili gasł gdy wystudził CPU+GPU.

Sterowniki do kontrolera SATA AHCI to to co miałem na myśli pisząc Intel 7 Chipset AHCI… tylko zapomniałem pełnej nazwy :stuck_out_tongue: sterowniki pokolei -> ze strony HP pod tego lapka pod win8.1x64->najnowsze ze strony intela pod win10x64 wyszukane po kodzie urządzenia PCIE z Menadżera urządzeń-> jakaś starsza wersja z tom’s hardware, komuś pomogło, mnie nie, no ale gość miał chwilowe zacięcia “Freezy” tu jest absolutny stuck BO TAK, i już :frowning:

w Intel RST wyłączono oszczędzanie energii na magazynach danych. Usypianie dysku wyłączone na Win7, bo na win10 się nie dało, tak jak pisałem ww. Zawsze zwiech po kliknięciu “Zastosuj” gdy podawałem “czas uśpienia nośnika” =“Nigdy”.
W Biosie biednie jak w BARDZO BIEDNYM KOŚCIELE(ale porównanie). Ogólnie nic co na moje oko dotyczyło by interfejsów wbudowanych nośników Twardych bądź “Miękkich”.

Jeśli to będzie potrzebne @LORDEK, napisz mi, a jutro jak wrócę z pracy, uruchomie tego laptopa na starej instancji win7x64, wypiszę DOKŁADNIE wszystkie wersje Intel RST które były instalowane(bo to z nim instalował się sterownik pod ten kontroler) oraz porobię zdjęcia BIOSu i czego byście tam chcieli.

Jestem gotów na wszelką współpracę.

PS.Sprawdzenie temperatur to niezły pomysł, postawie jeszcze raz instancję Win10x64 na nim i poinstaluje wszystko ale w tlę zapuszczę monitoring temperatur z programu AIDA64. Zobaczę czy coś nam to powie.

Na Windows 10 powinno się też dać zmienić ustawienia wygaszania dysku, ale z tego co kojarzę to nieraz do którejś aktualizacji systemu tej opcji nie widać…

@panicagaming
Źle mnie zrozumiałeś. Ta opcja jest w “Opcje zasilania” tak samo jak w Win7 pod profilem wysoka wydajność. Cały ból polega na ty że gdy po zmianie wdusisz guzior “zastosuj” komputer zawieszał się dosłownie na rozkaz/na zawołanie.

@LORDEK
Nie wiem co się stało. No nie wiem. Ale pomogło. W laptopie SSD+HDD(teraz na próbę ta ADATA SU800 o której rozmawialiśmy, zaraz wrzucę tego Goodram CX300 skoro tak szczodrze dziś) i zero zwiech.
Włączyłem 16xfoczki, skany, aktualizacje, zmiany, panele srele… Nic nawet się nie zająknie.

Wyjaśni mi to ktoś?

Fakty:
-Teść używał laptopa w tej konfiguracji przez lata i wifi używał. Jestem świadkiem. Do czasu awarii tego fabrycznego HDD wifi było cały czas zaaplikowane.
-Kartę WLAN wypiąłem po poradzie Lordka na temat przeglądu termiki wszystkich podzespołów, a nie tylko CPU+GPU+SSD+HDD. Całe MOBO cacy a ta karta aż parzyła. I to dosyć szybko.
-Odnosząc się do zarzutu @FXJ. Najpierw wrzuciłem do HP swojego SU800 z mojego asusa i była zwiecha na zwieszce. Konfig-Zwiech. Foczki-Zwiech. Podłączyłem myszke-zwiech. po odpięciu tej karty igiełka. Wręcz responsywność jeszcze trochę wzrosła.

Scenariusze do sprawdzenia:
SSD[SU800]+HDD BEZ WIFI ++Win10x64 i test stabilności.
SSD[SU800]+HDD Z TYM WIFI RALINK ++Win10x64 i test czy się będzie zwieszać jak już wszystkie stery są na miejscu

SSD[CX300]+HDD BEZ WIFI ++Win10x64 i test stabilności.
SSD[CX300]+HDD Z TYM WIFI RALINK ++Win10x64 i test czy się będzie zwieszać jak już wszystkie stery są na miejscu

Jak obydwa dyski będą hasać a wifi będzie powodować problemy obojętnie na jakim SSD i obojętnie w którym momencie podpięcia(czy z driverami czy bez), to te wyrzucam przez okno, wyjmuje WIFI ze swojego starego lapka(byleby interfejs się zgadzał, wiecie) i zobaczymy co będzie. Akurat tamtego ACERa specyfikacje znam na blachę i sterowniki pod tamten WLAN też pewnie gdzieś mam także zobaczymy. Do odważnych świat należy!!!

Piszcie co o tym sądzicie? Czemu tak? Dlaczego? Co może być powodem? Jak zarazić? Karta padła na amen wraz z tamtym dyskiem i robi jakieś mikrozwary?

Piszcie bo jestem ciekaw co wymyślicie :smiley:

Jedyne co mi przychodzi do głowy to jakiś sprzętowy konflikt. Gorące karty Wi-Fi to też nie jest jakiś ewenement, bo te się niestety bardzo grzeją. Są dwa wyjścia aby wrócić z Wi-Fi. Wymienić kartę na innego producenta, a to nie jest takie łatwe, bo nie wszystko może działać, a drugi sposób to zakup karty Wi-Fi na USB.

@LORDEK

Spokojnie lordek, dziś sprawdzimy. Wczoraj się tym nie zająłem odrazu po pracy, bo miałem nie fajny przypadek, ciało obce w oku… Dziś też to musi poczekać bo okuliści, lekarz rodzinny. Ehh.

Myślę że po południu będę już wolny. To sprawdzę 4 powyższe scenariusze. Wczoraj laptop chodził ponad 3 godziny i nic mu nie zaszkodziło. Dziś zainstaluje sterowniki i dopiero zainstaluje kartę w slocie. To samo machniemy na docelowym dysku.

Podsumujmy. Jak się instaluje wina10x64 z dwoma dyskami, w tym jednym z nich jest SSD i z wpiętą tą ciulową kartą sieciową to laptop dostaje PIE**OLCA i choroby wściekłych krów.
Ale to na domyślnych sterownikach wszystkiego.
W momencie jak na czas przysposobienia laptopa, wypniemy te śmierdzące azjatyckie GUANO, (boże MEDIATEK, RALINK mi to od samego początku nie leżało x.x), laptop daje się dokończyć po czym grzecznie wpinamy i niby wszystko działa. Czemu “niby” ? Zaraz powiem.

Podsumowanie scenariuszy:
1- Działa petarda, można grać i hulać
2- Działa ale są problemy z działaniem Wifi i BT
3- Działa petarda, można grać i hulać
4- Działa ale są problemy z działaniem Wifi i BT

No i teraz tak. Niby Wifi działa bo wykrywa moją sieć oraz sąsiada. Ale za ciula nie chce się połączyć. Ale spoglądam na top tej karty WLAN, a tam strzałeczki podpisane 1 i 2(patrzcie zdjęcie wyżej) i widzę że do gniazda oznaczonego “1” i białym trójkącikiem jest wpięty czarny kabelek. Analogicznie w gniazdo “2” jest wpięty biało-szary kabel. Co lepsze na SAMYCH KABELKACH są naklejone numerki gdzie na czarnym jest naklejone 1, wbrew wszelkiej logice, a na biało-szarym mamy naklejone 2…

Żeby nie było że zaraz tu jakiś wpadnie i napiszę zamień kable i będzie git… Sprawdziłem zarówno połączenie prawidłowo kolorystycznie jak i prawidłowo oznaczeniami numerków. Nie działa ani tak ani tak. Chyba się trzeba będzie rozejrzeć na AlleDrogo za jakimś Qualcommem albo Intelem.
Czemu te 2 firmy? Zauważyłem na stronie HP Support, że HP umieszcza w tym laptopie, oprócz tych sieciówek Mediatek, sieciówki właśnie Qualcomma oraz Intela PROSET.
No i tu odnoszę się do posta @LORDEK. Skoro producent umieszczał w tych HP sterowniki do jeszcze 2 innych modeli, to może jakby jednego z takowych kupić to by zabanglał. :slight_smile:

Dla dokładności, HP dawał stery do WLANów:

  • Intel Wireless LAN Dużo modeli (1spisIntela)
  • Qualcomm Atheros QCA9000 Wireless LAN (Bluetooth 4.0+HS) (2spisQualcomma)
  • Mediatek 802.11 Wireless LAN (3spisRalink)
    1spisIntela.txt (2,1 KB)
    2spisQualcomma.txt (786 bajtów)
    3spisRalink.txt (362 bajty)

No i załączam 3 pliki ze spisami indentyfikatorów sprzętowych. Jak ktoś będzie miał jakiś pomysł co tu się mogło stać, o co Kaman z tymi kabelkami i co można zrobić po za kupnem Zewnętrznej karty sieciowej WLAN USB, czekam na propozycje.

Czekam na czynny żal :D!

Pierwotnie miałeś problem z zawieszaniem się, a nie z Wi-Fi.