Zawieszanie się PC

Witam!

 

Od kilkunastu miesięcy mam problem z zawieszaniem komputera, może opowiem co się dokładnie dzieje: Zawsze kiedy włączam PC muszę odczekać z jakieś 20 minut czy się zawiesi czy nie, raz to robi raz nie, jak już się zawiesi i go zresetuje (bo tylko to pomaga) mogę na nim pracować cały dzień i się nie zawiesi, zawiesza się zawsze na początku okres od 10min do 30min. Np, teraz mój komp chodzi 15min i nie wiem czy się zaraz nie zawiesi, jeśli po 40min się nie zawiesi to już będzie działał dobrze przez cały dzień jak wyżej już pisałem, byłem 3 lata temu w serwisie i powiedzieli mi, że części sprawne, że mam coś z Windowsem, formatowałem wiele razy Windowsa i dalej to się dzieje. 

 

Może ma ktoś jakieś pomysły, żebym w końcu ten problem rozwiązał, nawet chce wymienić części od PC, nie wiem może podajcie jakieś programy którymi bym sprawdził czy sprzęt jest sprawny (nie znam się na tym)

 

O to mój sprzęt:

Intel Core 2 Q6600 QuadCore 2,4 GHZ 

MSI P35 NEO3-F P35 DualDDR2 

Dysk 500GB WD Caviar ATA 

Palit XpertVision GF 8600GT 512 DDR3 128bit 

Kingston 2x1024 800Mz DDR2

Zasilacz 400W do obudowy był dołączony

 

Jeśli pomyliłem tematy, to sorka.

 

Pozdrawiam.

Mnie to wygląda na zasilacz?

 

Zobacz jak wyglądają kondensatory elektrolityczne na płycie.

 

Zobacz, czy coś się nie przegrzewa?

 

Taki efekt może dawać też uszkodzona karta grafiki.

Okej dzięki za pomoc, wszystko rozumiem, ale jednej rzeczy nie, chodzi o ten kondensatorki elektrolityczne na płycie, jak poznać, że jest coś z nimi nie tak, proszę o wskazówki. Z góry dziękuje.

kondensatory uszkodzone będą wypukłe, a prawidłowe będą płaskie lub wklęsłe

https://www.google.de/search?q=kondensator+uszkodzony&client=firefox-a&hs=J01&rls=org.mozilla:pl:official&channel=sb&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=QteKU9GQOqj70gXNzoCICQ&ved=0CCsQsAQ&biw=1920&bih=943

Sprawdziłem są płaskie, właściwie wyglądają jak nowe, czyli płyta jest sprawna? Można sprawdzać programami czy dany sprzęt jest uszkodzony?, bo chciałbym każdą część sprawdzić, bo wymienię kartę, zasilacz a okaże się, że płyta jest wadliwa :stuck_out_tongue:

W zasilaczu też sprawdzałeś kondensatory oraz na karcie graficznej?

aby upewnić się że to nie jest wina systemu odpal jakiś system linuksowy liveCD i sprawdź jak działa jeśli będą  zacinki czy jakiekolwiek problemy można obstawiać uszkodzenie któregoś z podzespołów, aby to póżniej zdiagnozować należy mieć części zamienne i po kolei wymieniać. 

Postępowanie z reguły w tym przypadku jest następujące:

 

  • typujesz podejrzany podzespół, robisz podmianę na 100 % sprawny i test kompa.

 

Można sprawdzić pamięć, dysk,temperatury, zasilacz miernikiem - ale, to tylko pomiar napięć i nie świadczy,że zasilacz jest OK.

 

Trzeba na początek porządny firmowy zasilacz 450 W i sprawdzić kompa.

Ten zasilacz co mi polecałeś w innym temacie będzie pasował do mojego PC: Corsair VS 450W? 

Nie będzie za duży albo za mały (nie znam się na tym) czy to po prostu obojętne każdy zasilacz będzie pasował do prawie każdej obudowy :stuck_out_tongue:

Do tej konfiguracji idealny i wystarczający i na zaś.

Okej czyli sobie go kupię, chciałbym jeszcze wentylatorek do tego PC (może trochę schłodzi moj komputer), jaki mi polecacie, czy montaż jest prosty, bo kompletnie nie wiem jak za to się zabrać.

 

BlackFX, sprawdziłem w karcie graficznej i również są płaskie, skąd mógłbym dostać ten linux livecd mógłbyś dać jakieś wskazówki.

polecam dystrybucje Ubuntu http://www.ubuntu.com/

A jaki do tego kompa polecacie mi wentylatorek, żeby działał.

http://www.dobreprogramy.pl/HD-Tune,Program,Windows,12177.html

 

Pokaż zakładkę Health - czyli SMART dysku.

Z tego co napisałeś, “zwiechy” powstają po około 10 min od odpalenia kompa. Później już wszystko śmiga bez problemu. Spróbuj przed “zwiechą” odpalić menadżera zadań i zobaczyć jakie są w tym czasie procesy.

Może to nie wina sprzętu a jakiegoś procesu lub usługi.

http://zapodaj.net/7b796e8f28790.png.html  wszystko jest ok?

Moze jeszcze jakims programem cos bys mi polecil sprawdzic?

To są najgorsze usterki.

 

Raczej system bym tu wykluczył.

 

Zacznij od zasilacza.

 

Możliwości wiele i masz wszystko napisane.

We wtorek zamawiam ten zasilacz co mi poleciles i zobaczymy moze juz to pomoze.

Moze sie wyglupie, ale zadam takie pytanie, mam listwe zasilajaca ktora ma juz dobre 10 lat :stuck_out_tongue: pod nia mam wszystko podpiete, moze czas najwyzszy wymienic? Czy to kompletnie nie ma znaczenia.

Dysk,smart pozycja C7, wymień kabel sygnałowy dysku na nowy i wartość ma tu zawsze być 2086 i nie wzrastać.

 

To też może być przyczyna tych zawieszeń.

 

Edit:

 

Listwa nie ma znaczenia, jak działa.

Ok wymienie. Chcialbym kupic sobie jeszcze nowy wentylator do pc zeby jeszcze dodatkowo schlodzil, jaki najlepszy? No i w jakie wejscie podpiac, nie mialem z tym nigdy stycznosci i nie wiem niestety.

 

JNJN - czyli zawsze na poczatku wlaczenia pc miec uruchomione program hd tune i patrzec na (C7) Ultra DMA CRC Error Count i moze akurat jak sie zawiesi wartosc bedzie wynosila 2087 i sie zawiesi.

 

Jeszcze może napisze aktualne temperatury pc:

GPU: około 60 i jest zawsze plomien obok temp

Temp: 57 plomien

Temp1: 36

Temp2: 38

Temp3: -128

HDD: 37

Core0: 37

Core1: 37

Core2: 28

Dziwne ze sa tylko 3 Core skoro mam cztero rdzeniowy procek.

Na obudowie temp: 24

 

Dodam jeszcze, że komp chodzi szybko jak blyskawica na tym win8 co moze dziwic, jednak zawieszania wystepuja na wszystkich windowsach wlasciwie od kupna pc, rok tylko nie bylo zwiech zaraz jak kupilem.

 

Pytanie do JNJN jeszcze jedno (sry ze tyle pytan ;P): Polecales mi kupic karte graficzna gigabyte radeon i ona ma wejscie PCI-E 16x ver. 3.0 , a moja plyta glowna ma wersje 1.0 chyba: 

Slots

• One PCI Express 16X slot (PCI Express Bus SPEC V1.0a compliant; supports CrossFire Technology) 

• One PCI Express x1 slot. (support PCI Express Bus specification v1.0a compliant)

• Four 32-bit v2.3 master PCI bus slots. 

  • Support 3.3v/5v PCI bus interface.

Pozycję C7 smart, sprawdź po wymianie kabla sygnałowego ( a później co jakiś czas), ma mieć wartość cały czas tą, co była przed wymianą.

 

Kupuj kartę Gigabyte i możesz ją spokojnie stosować do Twojej płyty z PCIE x 16.

 

Dodatkowy wentylator - jak masz jeszcze wolne gniazdo wentylatora na płycie, to tam podepnij lub bezpośrednio do wtyczek  zasilacza molex (ewentualnie trzeba użyć przejściówki).

 

Do temperatur CPU, używaj Core Temp.