Zawieszanie się PC

Witam.

Od dłuższego czasu komputer po prostu się zawiesza, podczas przeglądania internetu chwilami PC nie reaguje na nic, okna (przeglądarki czy też innych programów) nie reagują, a w tle jak muzyka leciała tak leciała dalej, a po około minucie wszystko co próbowałem zrobić podczas zawieszenia naglę się wykonuje, a pod obciążeniem zawiesza cię całkowicie, żadnej możliwej reakcji do wykonania, dźwięk również się zatrzymuje i tylko reset pomaga.

W trzech serwisach mówili mi że to może być niemal wszystko a tylko w jednym powiedzieli mi że przedni panel(audio+USB).

Do tej pory wymieniłem:
procesor: amd fx 6300->amd fx 8350
płyta główna: asus M5A78L-M LX3->AsRock 970M pro3
obudowa: ?->Silentium PC Regnum RG2 Pure Black
zasilacz: ?->chieftec proton 700W

W PC posiadam jeszcze:
Karta graficzna: GeForce 1060 GTX 6G
karta WiFi PCI TP-Link
Pamięć RAM:1x GoodRam 8GB <-- moim zdaniem potencjalny winowajca
dyski twarde: (system) KINGSTON SUV400S37120G + (dane) ST1000DM003-1SB102
system: win 10 EDU - świeżo zainstalowany

RAM’y były testowane przez 12h i nic nie wykazały

W programie OCCT miałem takie rezultaty:

W przyszłości miałem zamiar kupić UPS ale po testach u mnie w domu i u brata w innym domu odrzucam możliwość wpływu instalacji elektrycznej oraz uziemienia na PC.

Jeśli czegoś zapomniałem dodać przepraszam i spróbuję dodać jak najszybciej potrafię.

Jaka przeglądarka?
Miałem to samo z FF

Być może natrafia na serie bad sektorów lub bardzo trudnych do odczytu.

SMART szczególnie HHD pokaż.

Mnie może nie być już, ale zawsze coś do przodu z diagnostyką.

@iJuliusz Też miałem przez bardzo długi czas, ale ostatni miesiąc chyba naprawili.

1 polubienie

Maxthon, ale na Operze i Mozilli jest to samo

Tak dla sprawdzenia
Spróbuj w FF
Zaznacz w opcjach Bezpieczeństwo i prywatność -> Blokowanie dostępu do przeglądarki usługom ułatwień dostępu
Maxthon - przeczytaj Maxthon to spyware autor @eimi

Dzięki za info. A tutaj SMART dysków:

01 się nie czyta w Seagate
BC - przerwania przez zasilacz lub kabel - (48/16bit raw) - 0x0002 - aktualna wartość 2.
C7 - błędy CRC przez kabel - 0.
C3 w Seagate też nierealne

Nic niepokojącego nie widzę w tym dysku.
Zasilacz (tymbardziej ten Twój nowy) i kable ok.

­
­
Od dłuższego czasu - poprzednio windows inny niż 10?
Może to bo być bug W10 z dyskiem.

­
­
Aby wykluczyć dysk/bug, najlepiej żebyś go po prostu przestał używać.

Jeżeli nie ma takiej opcji, to:

-Wyłącz Windows Search (bug - potrafi się zapętlać przy pracy z niektórymi dyskami)
-Wyłącz Superfetch / Wstępne ładowanie do pamięci (również się buguje)
-Plik stronnicowania ustaw ręcznie na min 8k i max również 8k / wyłącz całkowicie - wypróbuj te dwie wariacje.

Jeżeli problem nadal będzie występował, to włącz te dwie usługi i plik stronnictowania ustaw na automatyczny - przywróc to co zmieniłeś.

Mam możliwość niekorzystania z dysku ST, WIN 10 mam od 2 lat, a Search, superfetch i plik stronicowania to sprawdzę, ale dopiero po 17(praca). A tak na marginesie, wczoraj grając z kolegą w 7 days to die to tylko na początku 2 razy mi sie PC zatrzymał, w tym czasie dźwięk działał i mogłem rozmawiać z kolegą przez teamspeak’a bez żadnych problemów, hostowałem grę a on mógł normalnie grac, po 1 minucie wrócił do normalności a potem przez 3 godziny spokój, pc najczęściej (z dotychczasowej obserwacji) zawiesza sie całkowicie tylko w World od tanks, niezależnie na którym dysku go miałem i czy był stary czy też na nowo instalowany, w innych bardziej wymagających grach ten problem nie występuje, lub tylko na parę sekund (dying light, farming simulator 17, minecraft).

W sumie tak jak Tobie mówili - to moze być wszystko.

Myślałem, że może myszka się rozłącza :), ale jak pisałeś “okna nie reagują na nic” - więc działa.

Najlepiej jakbyś całkowicie odpiął HDD.

Może być to też jakaś spieprzona aplikacja - jakiś progam działający w tle, z którego zawsze używasz?

Sterowniki instalowałeś sam?
Sprawdź czy nie masz na liście wykrzykników w devmgmt.msc.
­
­
Jeżeli odpięcie HDD nic nie pomoże, to zrobiłbym tak:

  1. odpiąłbym SSD i zainstalował system na HDD (wiem, niestety to magazyn danych)
  2. Zainstalował inny system na SSD.

­
Zaktualizuj model RAM.

HDD odepnę i sie zobaczy, w tle to prawie zawsze mam Aimp3 (odtwarzacz muzyki-sprawdzę pod jego kątem), sterowników pod tą płytę nie ma (jak pamiętam-“windows 10 ready”, oraz sam ich szukałem), a pod system to mogę kupić pendrive(i tak muszę kupić jakiś duży albo odrazu przenośny dysk) i z niego system bootować

Do tej pory:
sterowniki są aktualne - zwyczajnie ich na moją płytę główną nie ma
odłączyłem HDD na którym miałem też Aimp3 - bez zmian
w OCCT dalej jest to samo, tylko z tego co zauważyłem z testów wysłanych wcześniej spadek był co około 9 minut, a teraz co 8, reszta bez zmian
Wyłączenie WSearch,Superfetch i zabawa z plikirm stronicowania nic nie dało
Do zabawy z systemem muszę trochę poczekać, ponieważ nie mam gdzie kopie zapasowe plików zrobić a muszę chociaż jedną partycję wyczyścić, za niedługo kupię dysk przenośny albo wew. SSD do drugiego PC to z niego skorzystam

Posiadam RAM: GoodRAM GR1600D364L11/8G 1x - (przekładanie między slotami nic nie dało).

Znajoma mi powiedziała, że miała podobny problem, to RAM’y zmieniła na nowe i problemu nie było. Spróbuję pożyczyć RAM’y i wtedy zrobić test.

Gdybe nie to, że miałeś problemy na innej płycie:

mine works fine and it’s a extreme 3 board from asrock. Have you been downloading torrents? Also did you know that, the board doesn’t support 8 core cpu’s that well
http://www.asrock.com/mb/AMD/970%20Extreme3%20R2.0/?cat=CPU
I know it says supported, but a lot of people who have problems have a 8 core cpu, and this board is notorious for not supported in 8 cores.

P.s one last thing on their site they don’t have the extreme 2. r2.0

Tematów z Twoją aktualną płytą i freezami jest sporo.

­
RAM chyba można się bawić, ale się nie znam na tym.

­
Może ktoś jeszcze rzuci jakieś pomysły.
Na innym forum też warto spróbować.

tutaj opisałeś inną płytę, ja mam asrock 970m pro3, nie extreme 3, na tej płycie miałem 6 rdzeniowy a teraz 8 i cały czas jest to samo. Na starych podzespołach miałem to, że PC się po prostu resetował ale z czasem zmieniałem części (chyba przy MB), to się problem trochę zmienił.

A tak poza tematem. Problem się zaczął gdy z tatą zmieniliśmy pompę głębinową i jej orurowanie ze stali na plastik. Z początku myślałem że to uziemienie (mam 2 żyłową instalację a na starej obudowie miałem 15-23 volt’y), ale podczas testów w szkole i u brata (tam są 3 żyłowe) było to samo, to na start to odrzuciłem.

Tak, akurat w tym przypadku nie doczytałem.

link - akurat ten sam procek miał i płytę.
link - też na temat płyty

­
link - Akurat w BETA BIOS jest

“Enhance the memory compatibility.”

­
­Nie znam się na napięciach, to się nie wypowiem.

W skrócie o płycie którą pokazałeś:
to jest R2, ja mam R1.6 (nie napisałem wcześniej-moja wina),
moja jest mniejsza i delikatnie różni się specyfikacją
wykonanie też może być inne (mniej lub bardziej dokładne)
dokładniejsze różnice:
------------------R1.6--------------------R2
DDR3: ----max 2400 -------- max 2100
sloty: ------PCI-E x1 -------------- -//-
----------2x PCI-E x16 ---------------//-
---------------- PCI ----------------------+1
resztę możesz sam zobaczyć:
R1.6: https://www.asrock.com/mb/AMD/970M%20Pro3/
R2 : https://www.asrock.com/mb/AMD/970%20Pro3%20R2.0/#Specification

Byłem dzisiaj w serwisie Komputronika, tam mi powiedzieli, że płyta główna nie da rady uciągnąć mojego procka, stąd ten problem, chodzi o coś co się znajduje tutaj (patrz podgląd)

, i zaproponowali mi kupić ASUS SABERTOOTH 990FX (lub coś podobnego) + chłodzenie wodne (jakieś lepsze) + pożegnanie z wypłatą. Osobiście to już bym wolał kupić nowe podstawy pod intela i DDR4 niż wydawać na coś co niekoniecznie może działać. A jeśli chodzi o RAM’y to mogę się z nimi bawić ale nie gwarantują żądanego efektu. Ponoć to co jest ukazane na powyższym podglądzie się przegrzewa na mojej płycie dosyć szybko, a na proponowanej płycie już nie przez co działa mniej zawodnie.

Jak macie jeszcze jakieś pomysły co mogę zrobić z moim PC by działał jak powinien to piszcie.

Patrząc na to co masz to chyba lepiej sprzedać i lepiej kupić jakiś taki duet zależnie czy Intel czy AMD i czy ciut lepsza czy gorsza płyta, ogólnie ciut ponad 1k za paczkę:

MB i procek to nie wszystko, ramy też kosztują i nie mówię tu o 4 GB a o 8 lub nawet 16GB (np. 2x4GB/4x4GB), sprzęt jak brać to na pewno o wiele lepszy, a wątpię by ktoś chciał kupić PC który ledwie działa (jak mój)

Nie martw się.

Sam mam komputer, który kiedyś nie działał. Żaden cud. Wymieniłem zasilacz. Dodałem ram (teraz 6GB) i “lepszą” grafikę niż była pierwotnie (teraz GF 9600GT 512MB, nie gram w gry). Płyta NEO i procek AMD został.
Działa bezawaryjnie ponad 5 lat. Zaznaczam, że komputer dla mnie ma po prostu działać. Nie mam wymagań.
Więc pewnie i Twój komputer znajdzie amatora. Albo przynajmniej “niedopasowane” do Twoich potrzeb podzespoły możesz sprzedać.

Ciężko sprzedać PC który się wiesza co chwilę, a w dodatku jest to denerwujące. A jeśli się tego tanio nie da naprawić to najwyżej będę go dobijał ile się da,a potem się zobaczy, ewentualnie na nim jakiś server uruchomię albo co.