Zawieszanie się routera głównego - sprawdzenie konfiguracji

Ja polecam mikrotika. Po pierwsze jak na to co oferuje jest stosunkowo tani, po drugie ma wsparcie całymi latami, po trzecie, umożliwia mnóstwo ustawień, w tym nietypowych, po czwarte, dobrze działa nawet w rozbudowanych sieciach, mam po kilkanaście urządzeń i niema problemu. W końcu ma sporo narzędzi monitorujących i umożliwiających zapanowanie nad tym co się dzieje, oraz spójny system, taki sam dla wszystkich urządzeń.

Np. w pewnej firmie mają potrzebę monitorowania temperatur wentylacji w hutach itp. routery LTE udostępniają dostęp do sterowników zdalnie. Bywa, że dostawca internetu ma jakiś problem, coś się np. zatka itp. prosty skrypt monitoruje dostęp do internetu i w razie konieczności automatycznie restartuje urządzenia i ponownie nawiązuje połączenie. Wysyła też maila. Tak samo przy próbie włamania.

Rozumiem, możesz natomiast “sypnąć” jakimś modelem ?? zestawem itp ??

światłowód od dostawcy do routera dostawcy Dasan H665. Posiada on jedne wejście 1 GB> do niego wpięty R6220 dostaje IP po DHCP
R6220 ma IP do zarządzania 192.168.3.1 i rozgłasza 2 sieci (2,4 oraz 5GHz), Włączone ma DHCP. Do jego wejść Lan wpięty,Router 2, Router 3, Router 4,Switch
Router 2 to WNDR4300 . DHCP ma wyłaczone i nr ma nadawać R6220.Na sztywno ma wpisane IP 192.168.3.2( zeby zarządzać) Nadaje on 2 sieci o tej samej nazwie co R6220 ( wzmacnia sygnał). Po kablu ma wpiety: komputer,tv,tuner.
Router 3 to WNDR4300 . DHCP ma wyłaczone i nr ma nadawać R6220. Na sztywno ma wpisane IP 192.168.3.3( zeby zarządzać) Nadaje on 2 sieci o tej samej nazwie co R6220 ( wzmacnia sygnał). Nic po kablu nie ma wpiete
Router 4 to osobny budynek gdzie jest wpiety tp link. On ma swoją podsieć. Jego Ip jest przyznawane po dhcp.
Do switcha podpięty jest tuner i xbox. Switch prosty z tplinka niezarządzalny
W sieci jest też Router 5 który Bezprzewodowo łączy się z Routerem 3 i wzmacnia sieć 2,4Ghz (z routera zrobiony wzmacniacz sygnału)

Proponuje

  1. Router od dostawcy przełączyć w tryb bridge aby uniknąć 3x NATu
  2. Upewnić się że urządzenia 2,3 pracują w trybie AP.
  3. Pozbyć się routera 5 i sprawdzić czy problem ustąpił, repeatery często potrafią pogorszyć sytuacje zamiast poprawić, przynajmniej z mojego doświadczenia.