Zawieszanie się routera głównego - sprawdzenie konfiguracji

Panowie pomóżciebo już nie wiem co robić. Cały czas COŚ zawiesza mój router główny. Pisze coś Bo odpięcie wszystkich kabli skutkuje tym że działa jaknajbardziej poprawnie

Zatem może w bardziej lub mniej skomplikowany przdstawie wam sieć. Może gdzieś jest błąd ?? i to się sypie…

światłowód od dostawcy do routera dostawcy Dasan H665. Posiada on jedne wejście 1 GB> do niego wpięty R6220 dostaje IP po DHCP
R6220 ma IP do zarządzania 192.168.3.1 i rozgłasza 2 sieci (2,4 oraz 5GHz), Włączone ma DHCP. Do jego wejść Lan wpięty,Router 2, Router 3, Router 4,Switch
Router 2 to WNDR4300 . DHCP ma wyłaczone i nr ma nadawać R6220.Na sztywno ma wpisane IP 192.168.3.2( zeby zarządzać) Nadaje on 2 sieci o tej samej nazwie co R6220 ( wzmacnia sygnał). Po kablu ma wpiety: komputer,tv,tuner.
Router 3 to WNDR4300 . DHCP ma wyłaczone i nr ma nadawać R6220. Na sztywno ma wpisane IP 192.168.3.3( zeby zarządzać) Nadaje on 2 sieci o tej samej nazwie co R6220 ( wzmacnia sygnał). Nic po kablu nie ma wpiete
Router 4 to osobny budynek gdzie jest wpiety tp link. On ma swoją podsieć. Jego Ip jest przyznawane po dhcp.
Do switcha podpięty jest tuner i xbox. Switch prosty z tplinka niezarządzalny
W sieci jest też Router 5 który Bezprzewodowo łączy się z Routerem 3 i wzmacnia sieć 2,4Ghz (z routera zrobiony wzmacniacz sygnału)

W sieci znajdują się 2 urządzenia które na sztywno mają wpisane IP ( żeby się im nie zmieniało)
W sieci pracuje po wi-fi ok 30 urządzeń
Tyle…

Co jakiś czas Główny router R6220 się zawiesza. Pomaga jego restart… ale na chwile. Po 10 minutach znowu się zawiesza.
Pomaga jedynie restart WSZYSTKICH routerów. Wtedy wszystko wraca do normy i wszystko działa.
5 dni czasem 10 … czasem 20… Poźniej znowu jak się zawiesi to WSZYSTKO musze resetować.
POmyślałem że może ten R6220 coś walniety. Zamieniłem routery miejscami i nic… Teraz WNDR4300 się zawiesza. Ba kupiłem nawet tp linka jakiegoś …2 dni i się zawiesił ( oddałem do sklepu)
Jakaś rada ?? walnąć tym wszystkim i MESH kupić ?? szkoda troszkę tych kabli puszczonych poza tym do mesha jeszcze switche bym musiał kupić bo te przeważnie 1 wyjście mają…

‘Routery’ 2, 3,4 rozumiem, że wpinanie po LANie a nie po WANie i ‘robią’ jako AP+switch?

O! tu mnie Pan zaskoczył… wpięte do wejścia WAN
Connection Type “DISABLED”

ALE Przepiąłem na LAN nie ma znaczenia - czyli robi jako SWITCH

reset nie pomaga ?

Nie czytałem instrukcji do tych routerów - czyli złącze WAN robi się zwykłym ‘LANem’ po jakiejś zmianie w konfiguracji? Ja bym routery 2,3,4 wpinał z Routera 1 (LAN) do złącz LAN. Ogólnie wtedy zaczyna to działać tylko na 1 i 2 warstwie OSI, cała ‘funkcjonalność’ routera wtedy jest nieużywana na 2,3,4.

Opisz sytuację jeszcze - to tylko Twoja sieć, czy któryś router ‘komuś’ dajesz, dzielisz internet?
Ja bym zaczął jednak od prostej rzeczy, czy nie ma dodatkowych serwerów DHCP
Jak ‘umisz’ nmapa to odpowiedni request (DHCP Discover) i oczekiwanie kto odpowie (DHCP Offer), lub jakiś tool do tego, pierwsze w google mi się pokazało:
https://m.majorgeeks.com/mg/getmirror/microsoft_rogue_dhcp_server_detection,1.html

Co wpięte do WAN?

W głównym Routerze do Wejścia LAN wpięte są kable do routerów.
W routerach do Wejścia WAN.
Doczytałem że wybierająć opcje CONNECTION TYPE - DISABLED.Wejście WAN działa jak SWITCH.
Dla pewności wg waszysch zaleceń wypiąłem z WAN i wpiąłem do obojętnie którego LAN w routerach 2,3. Działają nadal :smiley: więc można powiedzieć że są to SWITCH+AP tak jak pisał kolega

Dokładnie WAN robi się LAN po opcji CONNETION TYPE - DISABLED . zmieniłem do LAN wg twoich zaleceń.

Jest to sieć prywatna. Router 4 jest do osobnego budynku kablem. Tam jest router jakiś TP linka i on ma swoje własne DHCP.
nmapa nie umiem :smiley: poza tym “siedze” na linuxie :slight_smile:

Reset pomaga losowo.
Ostatnio miałem przypadek że musiałem resetować 10 razy dziennie.
Teraz mam bezproblemowo 10 dzień pracy… Jest to rzecz jakaś losowa…

Firmware w głównym i pozostałych routerach możliwie najnowszy?

Tak. To samo działo SIę na oryginalnym NETGEAR. Zmieniłem na OPENWRT nic… Zmieniłem na DDWRT … dalej zawieszki.

Dodam od siebie że CO CIEKAWE. odpięcie wszystkich kabli z routera głównego powoduje że ten działa BEZPROBLEMOWO. czyli wnieoskuje że któryś poboczny… albo jest uszkodzony… albo uszkodzony jest KABEL (czy to możliwe ??)

Możesz mieć zwarcie na którymś z przewodów dlatego wszystko się zawiesza.

Jest może jakieś urządzenie które takie zwarcie wykrywa ??
Myslę o tym ponieważ kable są w ścianach. co Ciekawe Switch oraz Router 2 mają wykryte połączenie 1000 natomiast router 3 ma wykryte tylko 100. Podmianka routerów nic nie daje dalej na tym porcie tylko 100.

A ten router to rozumiem, że wpięty do swojego WAN? (napisałeś, że ma własne DHCP). Inna sprawa, nic nie kombinowałeś na routerach z klonowaniem adresów MAC? Tj. na tym interfejsie ‘WAN’ nie masz wbitego nigdzie z adresu MAC, który powtarza się miedzy routerami 2,3,4?

Tak ten Router Wpięty do WAN i rozdaje własne DHCP. Jest to osobny budynek i osobna rodzina.
Nie nic z MaC adresami nie kombinowane

W głównym routerze wyłącz DHCP. Kolejne podłącz przez WAN i normalnie odpal DHCP, jak tam ci pasuje. Zarządzanie sobie ustaw przez przekierowanie portu. Sprawdź co będzie.
Nie kupuj do sieci które mają kilka urządzeń sprzętu tego typu, to są routery do postawienia sztuki czy dwóch i tyle.

Wtedy każdy router będzie swoje IP przypisywał i nie będzie jednej sieci … czy się mylę ?

Po co tak? Ma urządzenia na zbyciu do podłącza je jako switche z Access Pointami. DHCP ma jedno. Po co ma sobie dom dzielić na podsieci?

Po to, żeby namierzyć gdzie jest problem. W takiej konfiguracji inne urządzenia nie powinny mieć wpływu na główny router. Jeśli któreś jest przyczyną problemów, to tym razem nie powinno zamrozić całej sieci, a jedynie część. Będzie można namierzyć problem, i po jego rozwiązaniu ponownie spiąć sieć.
Teraz nie jest w stanie nic ustalić, bo pada wszystko.

na razie zrobiłem jeszcze inaczej.
zakupiłem 1Gb switch i podpiąłem go do routera dostawcy. Do niego podpiąłem 3 routery z których 2 prosi oprzyznanie adresu Ip z routera dostawcy a jeden posiada własną podsieć. Tym sposobem jeśli będzie zawieszał się router dostawcy to zgłoszę problem u niego i niech on sobie szuka przyczyny. Jeśli mi się zawiesi jakiś router to będe widział który.
Poki co wszystko działa.
W związku z powyższym mam jeszcze jedno pytanie. Moje WNDR4300 na 2,4 Ghz wyciągaja 30-40 mega a na 5 Ghz 60 - 70. Po kablu mam 100 i zemierzam zmienić na 200 Mb/s. Rozumiem że pora zmienić routery na coś w nowszych standardach i myślę to o czymś MESH. CO polecacie ??