Zawieszanie się systemu (dysk 100%) po wymienie płyty, RAMu i procesora

Witam, wczoraj zmieniłem płytę, procesor i RAM. Postawiłem nowy system. No i od tej pory występuje problem - system się co jakiś czas zawiesza. Dysk SSD Transcend SSD370 wskakuje na 100% mimo iż zapis i odczyt to 0KB/s. Nie można nic zrobić przez 30 sekund do minuty. Występuje to w różnych momentach - przy odpalonej przeglądarce jak i graniu - PUBG.
AB350 Pro4 + Ryzen 1600. Bios najnowszy nie rozwiązał problemu. W BIOSie ustawione AHCI. Dysk sprawny, na starej płycie śmigał aż miło. Macie jakieś pomysły co może być przyczyną? Z góry dziękuję za pomoc, bo mi się już pomysły skończyły.

Odpal sobie jakiegoś linuxa live (np. z usb) i sprawdz, czy tam też się coś takiego dzieje.
Jeśli tak, to jest to problem sprzętowy i/lub bios.
Ten ssd to twój poprzedni dysk? Spróbuj innego kabla sata albo/i do innego portu na płycie głównej. Jaki windows? Aktualizacje poinstalowane? Może jest dostępne nowe fw dla twojego SSD?

Jaki masz RAM? Ile sztuk? Model, parametry?

Czy sprawdzałeś czy RAM działa prawidłowo?

@silvver
To mój poprzedni dysk, kabel i port już zmieniałem (zamieniałem miejscami z HDD, ale może spróbuje jeszcze innego), nic to nie dało. Windows 10. Poinstalowane. Nie na FW. Wszystko sprawdzałem właśnie.

iJuliusz
ADATA 8GB 3000MHz XPG Z1 Gold CL16
Nówka sztuka, jedna kość, ustawiałem na różne prędkości już.
Jeszcze go memtestem nie skanowałem.

Podejrzewam jakieś stare sterowniki do SATA, których nigdzie nie można dostać.

Pisałeś o Bios, ale czy instalowałeś wszystkie najnowsze sterowniki do płyty głównej?


Mianowicie to
AMD all in 1 driver ver:17.40.1025
bądź to
AMD RAID Driver and RAIDXpert utility ver:17.40_RAIDXpert
Choć zapewne w tym pierwszym będzie i ten drugi zawarty.

Tak instalowałem, AMD RAID Driver and RAIDXpert utility ver:17.40_RAIDXpert te teraz próbowałem, ale jest tylko opcja usunięcia ich.

  1. Sprawdź spójność plików systemu
    Uruchom CMD z uprawnieniami administratora
    sfc /scannow
  2. Czy sprawdzałeś różne ustawienia Sata w Bios?
    Nie chodzi mi o zmianę IDE <=> AHCI, bo system nie ruszy.
    Może są inne opcje do Sata, które należy przestawić.

Zaraz sprawdzę, w BIOSie miałem zmianę AHCI i RAID tylko. RAID chyba nie mogę ustawić? Będę zaraz jeszcze grzebał.

//Rozwiązanie, prawdopodobnie.
Od 21 nie miałem żadnych zwiech. Zmieniłem tryb zasilania na Wysoka Wydajność, wcześniej był ustawiony Zrównoważony Ryzen. Dziękuję wszystkim za pomoc.