Zawieszanie się systemu po podłączeniu 2 nowych kości pamięci

Ja mam podobny problem. Otóż kupiłem 2 kości po 512 Ramu. Kompletnie nie wiedziałem jakie kupić i na jednym forum wyczytałem, że uzyje programu CPU-Z to on mi wszystko wyświetli. Faktycznie tak zrobił. Okazało się, że mam: SDRAM 256 MB, 133MHz, Samsunga. Jeszcze było napisane, że działa na dwóch poziomach taktowania. 100MHz i 133MHz. No to na allegro sobie zamówiłem jeszcze dwie kości 512 MB bo dwa sloty miałem puste. Też SDRAM 133MHz Micron Technology. Obie działają tylko na poziomie 133MHz i mają dokładnie te same parametry na tym poziomie jak 256. Ten sam program w zakładce pamięć ładnie zsumował mi ram 1280 MB (więc chyba je wykrył) wszystkie działają na częstotliwości 133MHz. Ale komputer potrafi mi się sam zrestartować, a we właściwościach systemu mam cały czas wyświetlone 256 MB czyli tak jakbym nie dokładał żadnego ramu. Mam wrażenie, że komputer jednak z tego giga ramu nie korzysta wcale. Przeczytałem, że możliwe są konflikty między firmami i ram może dlatego nie działać. Więc wyciągnąłem tą 256 i zostawiłem dwie 512. Jak włączyłem komputer to był czarny ekran a komputer wydał dźwięk jednego ciągłego beep, który nie ustawał do momentu kiedy nie wyłączyłem komputer z sieci (przyciskiem się nie dało).

Płytę główną mam P4X266-8233.

Proszę o pomoc

duch10713 , jaki masz zasilacz? prawdopodobnie przez niego się psuje…

ramy mają te same timingi? tzn CL itd.? w cpu-z można to sprawdzić w zakładce SPD i patrz czy wszystkie mają takie same ustawienia przy 133mhz…

jaki masz system?

w zakładce SPD są takie parametry: 256 RAM ma 2 czestotliwosci 100Mhz i 133MHz, a 512 maja tylko częstotliwość 133MHz i identyczne parametry jak 256.

256 ram parametry dla 100MHz:

CAS# Latency: 2.0

RAS# to CAS#: 2

RAS# precharge: 2

tRAS: 5

256 ram parametry dla 133MHz:

CAS# Latency: 3.0

RAS# to CAS#: 3

RAS# precharge: 3

tRAS: 6

a 512 mają parametry tylko dla 133MHz:

CAS# Latency: 3.0

RAS# to CAS#: 3

RAS# precharge: 3

tRAS: 6

zasilacz mam:

CODEGEM ATX 2.03 (P4) model: 300X

parametry:

AC Input: 230 VAC, 4A, 50Hz

AC output:230 VAC, 0,5A, 50Hz

DC output:

+3,3V, 20A, 165W max.

+5V, 30A, 165W max.

+12V, 13A, brak

-5V, 0,5A, 9,6W max.

-12, 0,8A, 9,6W max.

+5VSB, 2A, brak

System Windows XP prof.

codegen spalił mi kompa… i nie jestem jedyny pokrzywdzony przez codegen-a :wink:

zmień na fortron 350w… ~50zł

Ale ta wymiana zasilacza pomoże i ramy będą działać?? czy tylko tyle ze mam wymienić, bo mi spali kompa?? bo na tym zasilaczu komp mi dziala dobre 5 lat i nic mu nie bylo. Po dołożeniu ramu zaczął świrować.

u mnie dalej chodzi codegen (mam go 6lat) ale zabił 3 płyty i 2 karty sieciowe :frowning: i uszkodził 2 płyty (PCI i audio)

może zasilacz nie wytrzymuje dlatego świruje?

wina zasiłki

zasilacz jest kiepski ale to jego wina nie musi być, zapuść memtesta, na moje oko to pamięci są uszkodzone ale mogę się mylić

puściłem memtesta tak jak radziłeś. skanował półtorej godziny puki go nie przerwałem ręcznie bo miałem wrażenie, że drugi raz skanuje to samo. W każdym razie tam gdzie memory miał napisane 256 i tylko 256 skanował, a miał włożone 1280MB. To znaczy ze mam padnięte te dwie kości??