Zawieszanie sie systemu po wymianie procesora

(Fiodor3) #1

Witam!

Mam problem z moim komputerem, a mianowicie kilka dni temu wymieniłem procesor na AMD ATHLON X2 5000+ (mój stary to AMD Sempron 3000+)

Oraz Cooler do niego Igloo 7320 (obie części nowe).

Wymiana była szybka i bez kłopotów, jednak czasami System zawiesza się i nic nie da się zrobić prócz twardego restartu(brak Blue screenów itp)

Dodam że:

• nie reinstalowałem Systemu

• mój system to Windows 7, który wykrył go ładnie.

• nie instalowałem aktualizacji biosa

Co mogę zrobić z tym błędem?

Pozdrawiam!

(ps. jeśli zły dział proszę o przeniesienie)

(Mnairda) #2

Witam!

Zalecałbym monitorowanie temperatury, by sprawdzić, czy procesor się czasami nie przegrzewa.

Jeżeli nie, może pomóc reinstalacja systemu.

Pozdrawiam.

(igrek) #3

Jaka płyta główna?

(Fiodor3) #4

pierwsze co mi przyszło do głowy to właśnie to!

lecz SpeedFan pokazuje temperaturę ~40stopni

beztytuunwo.png

moja płyta to Asus M2V-MX zasilacz 350W

(Mnairda) #5

Uważam, że po operacjach wymiany procesora lub płyty głównej niezbędna jest reinstalacja systemu - miałem kiedyś podobny problem i pomogło. Proszę to rozważyć.

(Fiodor3) #6

ok, dzięki za poradę :slight_smile:

jutro chyba kupie kilka płyt zrobię backup i 'zacznę od początku'

Jeśli ktoś ma pomysł co z tym zrobić oczywiście wysłucham, a na razie szykuję się na reinstal :wink:

(Marvin Nekromanta) #7

Mógłbyś sprawdzić wersję BIOSu? Składa się (tak mi się wydaje po sprawdzeniu downloadu na stronie) z 4 cyfr z których pierwsza to zero lub, w co raczej wątpie, 1. Zależnie od dokładnych parametrów i wersji Twój procesor może być obsługiwany przez bios 0500 i niżej, ale niektóre też obsługiwane są dopiero przez nowsze wersje. Polecam sprawdzić rewizję procesora i sugerowany pobór energii elektrycznej przez producenta.

(Fiodor3) #8

ja mam 0202 american megatrends inc

beztytuuiqj.png

nie za bardzo rozumiem... czy chodzi o ten kod: AD05000IAA5D0 ?

(Marvin Nekromanta) #9

W takim razie wysoce prawdopodobne, że musisz zaktualizować BIOS. Zobacz na pudełku rewizję procesora np F2, r4 i pobór mocy. Póki co wstrzymaj się z reinstalowaniem.

(Fiodor3) #10

Nie dostałem Pudełka..

Zamawiałem procesor przez Allegro...

Oto link do Aukcji: http://allegro.pl/procesor-amd-athlon-x ... 70038.html i to jest jedynie co wiem o procesorze...

(Marvin Nekromanta) #11

W takim razie wszystko jasne. Procesor niezależnie od rewizji jest obsługiwany przez wersje powyżej 0411. Tobie polecałbym zaktualizować BIOS do wersji 1005.

Link do strony: http://www.asus.com/product.aspx?P_ID=7grf8Ci4yxnqzt3z

Nie wiem jak wygląda aktualizacja w ASUSach, ale zapewne możesz zrobić to z poziomu Windowsa używając programu "Afudos BIOS update tool V2.26". Znajdziesz go w Download -> Others -> BIOS-Utilities na stronie, której link podałem powyżej.

(Fiodor3) #12

jak dokładnie działa ten program?

gdy go uruchomiłem to otworzyło się okno i zaraz zamknęło ..

(witek-pl) #13

Po wymianie procka reinstal jest zupełnie NIE potrzebny...

(Marvin Nekromanta) #14

Program odpal w trybie zgodności z Windows XP Sp3 najlepiej.

(Pbk24) #15

Prawie tak samo jak aktualizacja Windowsa. Program sprawdza zainstalowany BIOS i pokazuje BIOS-y do wgrania. Wybrać najnowszy. Zajmie to kilka minut, po czym zacznie się fleszowanie BIOS-u (czyli wgrywanie BIOSu).

Następnie restart systemu - przy rozruchu kompa wchodzisz do ustawień biosu (klawisz, DELL, ESC lub inne) i dajesz Load Default Settings. Zapisujesz zmiany i restartuje się komp. Jeśli było OK to komp się odpali.

(Fiodor3) #16

program ciągle się zamyka zrobiłem SS co wyskakuje przed zamknięciem...

beztytuukng.png