Zawieszanie sie systemu po wymianie procesora

Witam!

Mam problem z moim komputerem, a mianowicie kilka dni temu wymieniłem procesor na AMD ATHLON X2 5000+ (mój stary to AMD Sempron 3000+)

Oraz Cooler do niego Igloo 7320 (obie części nowe).

Wymiana była szybka i bez kłopotów, jednak czasami System zawiesza się i nic nie da się zrobić prócz twardego restartu(brak Blue screenów itp)

Dodam że:

  • nie reinstalowałem Systemu

  • mój system to Windows 7, który wykrył go ładnie.

  • nie instalowałem aktualizacji biosa

Co mogę zrobić z tym błędem?

Pozdrawiam!

(ps. jeśli zły dział proszę o przeniesienie)

Witam!

Zalecałbym monitorowanie temperatury, by sprawdzić, czy procesor się czasami nie przegrzewa.

Jeżeli nie, może pomóc reinstalacja systemu.

Pozdrawiam.

Jaka płyta główna?

pierwsze co mi przyszło do głowy to właśnie to!

lecz SpeedFan pokazuje temperaturę ~40stopni

beztytuunwo.png

moja płyta to Asus M2V-MX zasilacz 350W

Uważam, że po operacjach wymiany procesora lub płyty głównej niezbędna jest reinstalacja systemu - miałem kiedyś podobny problem i pomogło. Proszę to rozważyć.

ok, dzięki za poradę :slight_smile:

jutro chyba kupie kilka płyt zrobię backup i ‘zacznę od początku’

Jeśli ktoś ma pomysł co z tym zrobić oczywiście wysłucham, a na razie szykuję się na reinstal :wink:

Mógłbyś sprawdzić wersję BIOSu? Składa się (tak mi się wydaje po sprawdzeniu downloadu na stronie) z 4 cyfr z których pierwsza to zero lub, w co raczej wątpie, 1. Zależnie od dokładnych parametrów i wersji Twój procesor może być obsługiwany przez bios 0500 i niżej, ale niektóre też obsługiwane są dopiero przez nowsze wersje. Polecam sprawdzić rewizję procesora i sugerowany pobór energii elektrycznej przez producenta.

ja mam 0202 american megatrends inc

beztytuuiqj.png

nie za bardzo rozumiem… czy chodzi o ten kod: AD05000IAA5D0 ?

W takim razie wysoce prawdopodobne, że musisz zaktualizować BIOS. Zobacz na pudełku rewizję procesora np F2, r4 i pobór mocy. Póki co wstrzymaj się z reinstalowaniem.

Nie dostałem Pudełka…

Zamawiałem procesor przez Allegro…

Oto link do Aukcji: http://allegro.pl/procesor-amd-athlon-x … 70038.html i to jest jedynie co wiem o procesorze…

W takim razie wszystko jasne. Procesor niezależnie od rewizji jest obsługiwany przez wersje powyżej 0411. Tobie polecałbym zaktualizować BIOS do wersji 1005.

Link do strony: http://www.asus.com/product.aspx?P_ID=7grf8Ci4yxnqzt3z

Nie wiem jak wygląda aktualizacja w ASUSach, ale zapewne możesz zrobić to z poziomu Windowsa używając programu “Afudos BIOS update tool V2.26”. Znajdziesz go w Download -> Others -> BIOS-Utilities na stronie, której link podałem powyżej.

jak dokładnie działa ten program?

gdy go uruchomiłem to otworzyło się okno i zaraz zamknęło …

Po wymianie procka reinstal jest zupełnie NIE potrzebny…

Program odpal w trybie zgodności z Windows XP Sp3 najlepiej.

Prawie tak samo jak aktualizacja Windowsa. Program sprawdza zainstalowany BIOS i pokazuje BIOS-y do wgrania. Wybrać najnowszy. Zajmie to kilka minut, po czym zacznie się fleszowanie BIOS-u (czyli wgrywanie BIOSu).

Następnie restart systemu - przy rozruchu kompa wchodzisz do ustawień biosu (klawisz, DELL, ESC lub inne) i dajesz Load Default Settings. Zapisujesz zmiany i restartuje się komp. Jeśli było OK to komp się odpali.

program ciągle się zamyka zrobiłem SS co wyskakuje przed zamknięciem…

beztytuukng.png