Zawieszanie się systemu

Witam serdecznie!

Jestem dość nowym użytkownikiem Linuxa. Zainstalowałem sobie obecnie Suse 10.0 i mam jeden problem. Gdy klikam Menu startowe i dalej wybieram Centrum sterowania, komputer zawiesza się całkowicie. Nie reaguje zupełnie i jedynym wyjściem jest wtedy użycie przycisku reset na obudowie kompa.

Mam zainstalowany również WindowsXP i tam wszystko jest Ok, tzn. nie mam żadnych problemów. Ogólnie to komp pracuje stabilnie i dobrze. Nie jestem nowicjuszem, jesli chodzi o komputer, ale pracujący pod systemem rodem z Redmond.

Teraz chciałbym poznać Linuxa i mój wybór padł na Suse.

Gdy chcę dostać się do YAST to nie ma problemów. Zrobiłem sobie skrót na pasku i program uruchamia sie bez problemu. Denerwuje mnie to wieszanie się i proszę o pomoc. Dodam, że nie pamiętam, czy stało się to zaraz po instalacji czy aktualizacji systemu. Po prostu, gdy chciałem kliknąć na Centrum sterowania komputer sie zawiesił i tak dzieje sie za każdym razem. Podobnie jest po wpisaniu komendy “kcontrol”.

Czyli innymi słowy, nie mogę uruchomić Centrum sterowania i dostać się do ustawień osobistych.

Jeśli ktoś spotkał się z podobnym problemem, albo zna rozwiązanie, bardzo proszę o pomoc.

Pozdrawiam wszystkich :piwo:

zupełnie zgaduję w tym momencie, ale czy masz w ogóle zainstalowane sterowniki do karty graficznej?

Tak, mam zainstalowane sterowniki NVidia. Zawieszanie się systemu w opisanym przypadku występuje gdy w pliku xorg.conf mam wpis “nvidia”. Po zamianie wpisu z “nvidia” na “nv” już się nie wiesza :slight_smile:

Tylko co zrobić, żeby system się nie wieszał korzystając ze sterowników NVidia?

Zmienićsterowniki na najnowsze, ewentualnie, jeżeli masz najnowsze, to na ciut starsze.

I jeżeli jest tak jak mówisz, to nie wiesza Ci sięsystem, tylko iksy.