Zawieszanie się z nie wiadomej przyczyny cz2 (nowe fakty)

Witam

Już pisałem do Was w tej sprawie, ale nie uzyskałem zbytniej pomoc więc trochę sam pokombinowałem i trochę działo. Tak więc zacznę od samego początku:

Komputer kupiłem jako używany(ok 8 miech, wszystkie komponenty na gwarancji) w zeszłą sobotę, jego konfiguracja to Asus m4a79xtd-evo, Phenom II x4 945, Gigabyte GTX260 Super OC, OCZ 4GB DDR3 OCZ3G1333LV2G , Samsung HD154UI, zasilacz Chiftec 600W cft-600-14cs. Na komputerze zainstalowany był Windows Xp SP3, trochę na nim posiedziałem (kilka godzin) i postanowiłem zainstalować nowy system bo ten był zawalony, wybrałem Windows 7 Ultimate x64. I tu zaczęły się problemy, po załadowaniu plików powinien wyskoczyć ekran z wyborem języka itp, a u mnie ładowała się tylko tapeta i kursor. Poczytałem trochę i radzili, żeby zmienić na AHCI tak też zrobiłem, ale efekt ten sam, lecz teraz postanowiłem poczekać i udało się po ok 4 minutach załadowało się okienko wyboru języka itp, lecz instalacja przebiegała b.wolno ( w sumie trwała ok godziny), poczytałem na ten temat troche jedni uważają, że tak dzieje się na wielu komputerach i nikt nie zna przyczyny. Olałem to mówię “ważne, że wszystko działa” - myliłem się… Na sam koniec instalacji wywaliły mi dwa takie błędy,

20100808.th.jpg

Nie wiem czy to ma coś wspólnego z moim problemem, ale kto wie.

Dobra przejdźmy dalej, zainstalowałem all sterowniki i myślałem, że all będzie gites, lecz na drugi dzień nie wiem dlaczego nagle komputer się zawiesił na amen - nic nie dało się zrobić, kursor nie działał, ctrl + alt + del nie reagował. No to co restart, przed załadowaniem się loga windows pytał się mnie w jakim trybie chcę go uruchomić, awaryjnym, normalnym itd, wybrał normalny i komputer wrócił do normalnej pracy. Po dłuższej pracy komputer wieszał się średnio 1- max 2 razy dziennie podczas pracy (podczas gry tylko raz się zawiesił). Potem zauważyłem, że raz na pięć wyłączeń przy użyciu przycisku power na obudowie komputer też się wiesza!(Naciskam power i w tym samym momencie freez) W tym momencie zgłupiałem :expressionless: . Raz, po restarcie gdy był ekran wyboru w jakim trybie chcę go uruchomić nacisnąłem przycisk power dla testu - komputer też się zawiesił - załamałem się :frowning: .

Próbowałem coś z tym zrobić, ale bez skutku. Postanowiłem przeczyścić kompa sprężonym powietrzem (mówię raczej nie zaszkodzi), i co efekt taki, że komp działa ciszej i chyba nic poza tym. Pomyślałem, że warto zajrzeć do dziennika zdarzeń i znalazłem błędy odpowiadające za zawieszanie

Krytyczne	2010-08-16 11:38:03	Kernel-Power	41	(63)

Krytyczne	2010-08-15 21:24:52	Kernel-Power	41	(63)

Krytyczne	2010-08-15 19:48:05	Kernel-Power	41	(63)

Krytyczne	2010-08-15 17:43:10	Kernel-Power	41	(63)

Krytyczne	2010-08-15 17:36:46	Kernel-Power	41	(63)

Krytyczne	2010-08-14 12:46:54	Kernel-Power	41	(63)

Krytyczne	2010-08-13 22:20:50	Kernel-Power	41	(63)

Krytyczne	2010-08-13 19:16:43	Kernel-Power	41	(63)

Krytyczne	2010-08-13 13:34:59	Kernel-Power	41	(63)

Krytyczne	2010-08-12 14:14:14	Kernel-Power	41	(63)

Krytyczne	2010-08-12 12:24:37	Kernel-Power	41	(63)

Krytyczne	2010-08-12 09:16:27	Kernel-Power	41	(63)

Krytyczne	2010-08-11 20:18:53	Kernel-Power	41	(63)

Krytyczne	2010-08-11 11:44:08	Kernel-Power	41	(63)

Krytyczne	2010-08-10 11:49:16	Kernel-Power	41	(63)

Krytyczne	2010-08-10 11:21:15	Kernel-Power	41	(63)

Krytyczne	2010-08-09 23:53:30	Kernel-Power	41	(63)

Krytyczne	2010-08-08 18:11:09	Kernel-Power	41	(63)

- System 


  - Provider 


   [Name] Microsoft-Windows-Kernel-Power 

   [Guid] {331C3B3A-2005-44C2-AC5E-77220C37D6B4} 


   EventID 41 


   Version 2 


   Level 1 


   Task 63 


   Opcode 0 


   Keywords 0x8000000000000002 


  - TimeCreated 


   [SystemTime] 2010-08-16T09:38:03.719616000Z 


   EventRecordID 10007 


   Correlation 


  - Execution 


   [ProcessID] 4 

   [ThreadID] 8 


   Channel System 


   Computer Seba-Komputer 


  - Security 


   [UserID] S-1-5-18 



- EventData 


  BugcheckCode 0 

  BugcheckParameter1 0x0 

  BugcheckParameter2 0x0 

  BugcheckParameter3 0x0 

  BugcheckParameter4 0x0 

  SleepInProgress false 

  PowerButtonTimestamp 0

Poszperałem trochę w necie i znalazłem kilka takich samych odpowiedzi - problem z sterownikami od karty dźwiękowej:

http://www.techsupportforum.com/microsoft-support/windows-vista-windows-7-support/434613-solved-kernel-power-41-63-error.html

Okazało się, że do mojej karty dźwiękowej są 3 różne sterowniki:

High Definition Audio(ster od windows?) i 2x VIA High Definition Audio, oba działają, ale przy jednym jest ostrzeżenie

viahd.th.png

Sprawdziłem oba, efekt ten sam, komputer nadal wiesza się w nieoczekiwanym momencie i czasami podczas wyłączania z użyciem Power.

Wpadłem na pomysł, żeby zaktualizować bios, wersja jaką posiadałem była to 05 coś tam, a zainstalowałem 2102 za pomocą AsusUpdate. Przez dwa dni nie miałem zawiechy, ale zaczęły występować dwa inne problemy tzn gdy komputer trochę pochodził, trochę się nagrzał i naciskałem przycisk Power na obudowie komputer zamiast zamknąć się normalnie to (ciężko to opisać) nagle gasł, ale nie do końca bo wyłączał się monitor, muzyka też, ale komp jakby pracował, przez chwile świeciły się dioda hdd i power, lecz po jakieś minucie gasła hdd. Komputer nie reagował na przycisk power, tylko jak go przytrzymałem to dopiero się wyłączał. Postanowiłem go uruchomić wejść w bios i nacisnąć power - ten sam efekt! :expressionless: . Uruchomiłem ponownie (restart), pogrzebałem w bios z ustawieniem tego przycisku (do wyboru power off, on i last state) Dałem power off, uruchomił się windows nacisnąłem power komputer się normalnie wyłączył, potem spróbowałem z power on, to samo komp normalnie się wyłączył. Na drugi dzień znów trochę pograłem i chciałem wyłączyć kompa i znów ten sam problem - komp przechodził w dziwny stan. Dałem restart i mówię “ciekawe co będzie jak zmienię w Windows co ma robić po naciśnięciu power” Najpierw dałem, żeby nic nie robił i było dobrze, dałem na “Uśpij” też było dobrze. Powróciłem do normalnego ustawienia i nacisnąłem komputer się wyłączył. Teraz drugi problem mniejszego kalibru, nie wiem dlaczego, ale czasami dioda od hdd się zacina tzn świeci cały czas, najczęściej się to dzieje gdy pogram w jakaś grę (ale nie zawsze), ponowne uruchomienie załatwia problem. Postanowiłem pogrzebać przy kabelkach od wyłączania kompa, podłączyłem all od nowa i jak na razie od wczoraj problemu nie ma z wyłączaniem kompa ani diodą HDD. Myślałem, że uporałem się z problemem lecz dzisiaj podczas gry w Call of Juarez Więzy Krwi komputer się zawiesił i zrestartował! - wcześniej co najwyżej się zawiesił, ale samoczynnego restartu nie było. Sprawdziłem w dzienniku zdarzeń ten sam błąd. To mówię “Ram albo zasilacz” bo w przypadku sterowników raczej samoczynnego restartu by nie było, więc od razu pobrałem Memtest86+ v4.10, wypaliłem i puściłem test, trwał on niecałe 35 min i nic nie wykryło.

Teraz został mi do przetestowania zasilacz tylko jak to zrobić. Wiem, najlepiej by było załatwić drugi zasilacz, ale nikt takiego jak mój nie ma (chodzi mi głownie o gniazda i moc).

Jak myślicie czy winna może leżeć po stronie zasilacz? Jak nie to czego ? Czy może być to wina, że dysk działa teraz w trybie AHCI ? Może jeszcze coś innego?

Macie pomysły jak to sprawdzić? Piszcie ;]

Z góry THX z pomoc

PS. Ale się rozpisałem xD

Temperatury sprawdzałeś?

Test OCCT Power suply

http://img23.imageshack.us/g/2010081615h04cpu1.png/

I screen podczas testu z okienkiem Everesta

occtpowertest.th.png

Tyle było maksymalnie co pod koniec testu

Jedyne co mi przychodzi na myśl. Format.

Zresetuj ustawienia BIOSu do defaultowych. Wyłącz w BIOSie kartę dźwiękową. Jeżeli Twoja płyta główna posiada, odłącz kartę graficzną i skorzystaj z integry.

Po prostu odłącz wszystko co możliwe, dodatkowe dyski, zostaw jedną kość ramu, itd. Będziemy mogli się dowiedzieć czy to wina jakiegoś sprzętu.

Ściągnij z internetu jakiego windowsa, wypal, przy instalacji użyj swojego klucza od oryginału. Będziemy mieli pewność że problemy z systemem nie są spowodowane przez wadliwą płytkę.

Tak na początek.

Powodzenia

witam, mialem bardzo podobny problem z zawieszaniem mojego laptopa Acer 5740 na win7 x64, chcialem juz go wysylac na gwarancje, ale dzwoniac wczesniej do serwisu acera powiedziano mi ze wina lezy pewnie w pamieci ram, wiec zamienilem tylko pamieci ram i do tej pory wszystko smiga az milo (tzn. kosc ze slotu 2 wlozylem do slotu 1, a kosc ze slotu 1 wlozylem do slotu 2). pozdrawiam

szkoda, ze bezsensowna gadka na gg przeslania OCCt…

i podaj jeszcze wykres z lini 12v… bo, 3.3v i 5v w tej konfiguracji raczej mniej uzywana, a spadki ma… 8)

Jak to zrobić?

Zaraz spróbuje

Nie posiadam zintegrowanej karty graf, reinstal systemu zrobię po tym jak przełożenie ramu, reset biosu nic nie dadzą

W sumie po aktualizacji biosu się zrestartował, zmieniłem tylko dysk znów na AHCI, włączyłem AMD Cool&Quiet i włączyłem funkcje CPU Q-Fan na optimal bo takto nonstop komp działał jak odkurzacz ;/. Gdzieś wyczytałem, że funkcja cool&quiet może coś być problemem, po kupnie też była ona wyłączona, teraz ją wyłączyłem i testuje.

A tak nawiasem cieszę się, że ktoś zainteresował się moim problemem i chcę pomóc ;]

Dodane 17.08.2010 (Wt) 22:18

Dzisiaj komp znów się zawiesił podczas gry, po ok godzinie gry.

Przełożyłem ramy, były one włożone w gniazda B1 i B2, dałem je w odwrotnej kolejności oraz przełożyłem do A1 i A2