Zawieszanie w BIOSie, zależące od wpiętych urządzeń USB

witam forumowiczów, mam problem ze świeżo nabytym kompem. Nie potrzebowałem machiny, więc wziąłem używanego, ale na miesięcznej gwarancji rozruchowej, w związku z czym chcę wiedzieć czy jest sprawny trochę, czy niesprawny w całości.

Szybka specyfikacja:

Procek: Intel Pentium D820, 2x2800MHz

Płyta: Foxconn P4M8907MA

Pamięć: 2x512MB DDR2

Grafika: GF 8600GTS

Opis problemu:

Komputer zawiesza się w punkcie “Memory T” po sprawdzeniu procesora. Raz na kilkanaście prób odpalał do ekranu logowania Windowsa i tam zwieszał się.

Posprawdzałem wszystkie wpięte urządzenia, bez skutku.

Po wyjęciu karty graficznej zawieszał się odrobinę później, przy “Memory testi”.

Po wyjęciu 1x512MB - do “Memory testi~”.

Idąc tym tropem, wyjąłem wszystkie urządzenia USB - włączył się bez problemów.

Wpiąłem spowrotem grafikę i pamięć - z pustymi USB się włączył, ale jeżeli wpięta była choćby klawiatura lub myszka - zwis przy tym co wcześniej.

Wpinanie USB w trakcie włączania komputera powoduje zawias najpóźniej na ekranie logowania Windowsa. Jeżeli wepnie się je później - wszystko hula.

Moja hipoteza optymistyczna: zasilacz.

Hipoteza pesymistyczna - płyta główna.

Ja nie stracę, bo najwyżej oddam kompa i wezmę innego. Za tego zapłaciłem 300 złotych, więc proszę bez podśmiechujek :wink:

pozdrawiam,

Mateusz.

Cześć

Zamast kombinować oddaj go lepiej na gwarancję. I postaraj się odzyskać pieniądze a ewentualną naprawą niech zajmie się sprzedawca :wink:

wygląda na uwalona płytę. przyjrzyj się dokładnie czy nie napuchły kondensatory. zasilacz na wszelki wypadek możesz podmienić. nie wykluczam że i jedno jak i drugie równocześnie może być winowajcą.

kable od dysku jak i sam dysk sprawdzałeś?

windows’a sam wgrywałeś czy już był? spróbuj przeinstalować

właśnie - jeśli zasilacz, to kompa “uratuję”. A dokładniej sprzedawca, bo jak wspominałem, mam na niego gwaranacje rozruchową, a kupiłem go w sklepie zajmującym się handlem używanymi, najczęściej sprowadzanymi komputerami.

Po uruchomieniu komputera na 100%, mogę zaczynać go katować. Gier na nim nie odpalałem i się z tym chwilę wstrzymam, ale jeśli podrzucicie jakiś program do testowania komputera, to chętnie go użyję. Co polecacie do sprawdzania temperatury?

Powiedzcie proszę, czy ta płyta jest solidna? I zapomniałem dodać o zasilaczu: FOXCONN ISO-450PP 4S 350W…

do testowania? SuperPi na próbce 16M, OCCT, 3D Mark… sporo ich jest

Zrobiłem ten SuperPi, sprawdziłem sumę kontrolną, ale nie wiem, w czym miało mi to pomóc. ^^

superpirn.jpg

Wyniki temperatur ze SpeedFan (komputer działający godzinę, po SuperPi i z otwartą Operą):

GPU:42°C

Temp1: 54°C

Temp2: 51°C

Temp3: 55°C

HD0: 32°C

Core: 42°C

Ambient: 0°C

Dziwi mnie fakt, że SF pokazuje tylko jeden ruchomy wiatraczek, mimo, że podpięte są dwa - procesora i karty graficznej. Wiatraczka od obudowy nie podpinałem (zresztą nawet nie wiem gdzie), ponieważ obudowę mam otwartą.

Dodane 06.03.2013 (Śr) 16:21

Ten komputer jest, przepraszam za kolokwializm, zryty. Oddałem go do sklepu, który jest jednocześnie serwisem. Był tam 4 dni, podczas których ani razu nie zatrzymał się tak jak u mnie. Gość wpinał tam najróżniejsze urzadzenia USB i nigdy nie udało mu się go zawiesić. Po powrocie do domu, już przy pierwszym uruchomieniu, zawias na “Memory T”.

Macie jakieś pomysły? Klawiatura, myszka, kabel zasilający? Kto pomoże to ogarnąć? :))

Obstawiam jednak klawiaturę w takim wypadku, sprawdź na innej