Zawód programista. Jaki język?


(St4n3k) #1

Siema! Chodzę do 3 gim i wybieram sie do technikum elektrycznego na tech. informatyk. W przyszłości chciałbym zostać programistą. I mam do was pytanie: Programistą jakiego języka najlepiej zostać? I jakiego języka najwięcej zarabia i jest duży rynek pracy? Aktualnie umiem odrobinkę C i C++, ale się zastanawiam nad nowym językiem. Dobrze by było jakby był to język w miarę popularny, aby było dużo kursów, książek, tutoriali... Czekam na wasze propozycje

Pozdrawiam!


(Łukasz14) #2

lesnadolina , jak sam zauważyłeś umiesz "odrobinkę" C i C++ dokształć się w tych języka, a później warto nauczyć się PHP, CSS, HTML i mySQL :wink:


(Łukash) #3

nie zapomnij też o języku angielskim :wink:


(Tomipik) #4

Tutaj jak najbardziej popieram Łukasha, bez angielskiego to może z 5% ofert na rynku pracy jest. Oczywiście jeśli chodzi o programowanie.

A odnośnie czego się uczyć, żeby później mieć z tego prace, to jest prosta metoda. Otwierasz jakiś portal z ofertami pracy i szukasz ofert w dziale programowanie w miejscu gdzie chcesz pracować i patrzysz jakich ofert jest najwięcej i już wiesz :smiley: plus oczywiście jeśli chodzi o prace za kilka lat, to wiadomo, że wiele się może zmienić, ale jak do ofert dorzucisz trendy popularności języków programowania i to jak się zmieniają, to można łatwo wydedukować czym się zająć.


(Wszerad91) #5

Po pierwsze to trzeba mieć pasje i cierpliwość. Jeżeli chodzi o języki to najczęściej szukają programistów PHP(czyli zarazem MySQL). Naukę najlepiej zaczynać od HTML i CSS bo to podstawy, następnie PHP bo łatwo zczaić o co chodzi potem to JS. Po JS każdy język będzie już łatwy do nauki.

Jeżeli chodzi o prace to najlepiej mieć jakiś pomysł na biznes bo pracować na zlecenie to nie to samo:)


(kijek) #6

Język to tylko narzędzie. Najpierw należy nauczyć się myśleć, bo poco Ci młotek, jeśli nie potrafisz go użyć?


(Wszerad91) #7

A co myślicie o studiach informatycznych? Nie lepiej uczyć się informatyki we własnym zakresie?


(St4n3k) #8

Czyli myślicie, ze lepiej się uczyc języków skryptowych/stronowych a nie typu c, c++, tp, delphi, java??? Wprawdzie znam bdb html i css więc nie będzie problemu z nauką...


(kijek) #9

To zależy tylko od tego, co masz zamiar pisać. Jeśli strony internetowe, to wiadomo HTML, CSS, PHP, JavaScript, Ajax, Flash. Jeśli programy kompilowane, to wybierz sobie najpierw poziom, niski, wysoki lub bardzo wysoki. Do tego pierwszego zalicza się np. Assembler, do drugiego C++, a trzeciego J2SE. A jeśli nie zależy Ci na tym, by inni nie mogli czytać twojego kodu, weź się za coś skryptowego typu Python.


(somekind) #10

Nieważny jest język, ważne są umiejętności. Jeśli będziesz bardzo dobry w swojej dziedzinie, to masz duże szanse na wysokie zarobki.

Ale jeśli Tobie tylko o kasę chodzi, to niekoniecznie osiągniesz sukces. Żeby być w czymś dobrym potrzeba pasji, chęci, zdolności.

Aplikacje WWW są coraz bardziej popularne, bo są wygodne zarówno dla użytkowników, jak i w utrzymaniu. Oprogramowanie dla biznesu powstaje w znacznej mierze w ten właśnie sposób. Tylko to są aplikacje tworzone przy użyciu poważnych platform (JSP, ASP.NET), współpracujące z poważnymi bazami danych (Oracle, MSSQL). HTML, CSS i JS to tylko podstawa, którą trzeba znać oprócz właściwej technologii.

Z kolei aplikacje desktopowe też będą wciąż potrzebne - rozmaite narzędzia systemowe, programy użytkowe - wszystko to, czego nie da/nie opłaca się wepchnąć do przeglądarki.

A co za tym idzie - najmniej zarabiają i piszą najwięcej słabego kodu (bo PHP ma bardzo niski próg wejścia).

Dlaczego? I czy na pewno każdy? Ocaml, Lisp, Haskell także?

Studia przede wszystkim mają tę zaletę, że można na nich usłyszeć o rzeczach, z którymi nigdy nie spotkałoby się ucząc samemu. Ponadto spotyka się na nich ludzi z branży, więc razem z nimi można coś ciekawego wymyślić. No i dają mobilizację do nauki, a niektórzy samodzielnie mieliby z tym problem.


(Wszerad91) #11

Ale się czepiasz... Jasne, że nie w każdy ale łapiesz o co rozchodzi się w ogóle w programowaniu!


(St4n3k) #12

A ile średnio zarabia programista php, a ile c++ ???


(Hashminder) #13

Prawdziwi programiści piszą w C++, ale Java i C# są ostatnio coraz popularniejsze i to jest tak naprawdę przyszłość dla programistów.

-- Dodane 06.05.2010 (Cz) 19:58 --

A jeżeli pytasz o zarobki to zależy od firmy. Od 3 do 8 tys. brutto w Polsce.


(somekind) #14

No nie do końca... Różnice między językami imperatywnymi a funkcyjnymi są znaczne. JS niby jest też funkcyjne, ale jednak większy nacisk jest w stronę imperatywności. Nie sądzisz?

No to teraz odpowiedz na kilka pytań... Kto to jest prawdziwy programista? Jak zmierzyć jego prawdziwość? Co nieprawdziwego jest w programistach innych języków?

No Java to tak pewno z 10 lat temu przegoniła C++, który ma coraz mniej sensownych zastosowań.

Nie od firmy, tylko od umiejętności. A kwoty raczej od 1500 do 15000zł.


(Drobok) #15

Jak umiesz myśleć to zarobisz sporo a jak nie to nic ew prawie nic. Bo po co ci znajomość języka jak nie umiesz go wykorzystać ^^


(kijek) #16

Czyli osoby piszące systemy operacyjne to nie programiści, bo używają Assemblera, tak?

O Javie zbyt dużo nie wiem, ale z całą pewnością jej największymi wadami jest wymagana wirtualna platforma Javy zainstalowana na maszynie i niższa wydajność od języków takich jak na przykład C++.


(Fiołek) #17

A który poważny system jest napisany w asemblerze? :wink:

VM to wada i zaleta zarazem. Wada to jej wydajność(która taka zła nie jest), ale zaletą jest "uniwersalność"(masz pewność(no dobra, prawie pewność), że wszędzie działać będzie tak samo). W aplikacjach biurowych i użytkowych wydajność nie jest najważniejsza, ważniejszy jest np. czas tworzenia.


(kijek) #18

Trochę źle to ująłem, bo nie w samym Assemblerze, a także w innych językach i nie tyle system, co jądro.


(St4n3k) #19

A czy java jest trudniesza od c++? Trzeba do niej kompilatora, czy jak się pisze? Znacie jakiś dobry kurs? i co jest pisane w javie? gry, programy czy coś innego??


(kijek) #20

Czy jest trudniejsza, trudno określić, jednak myślę, że jest łatwiejsza, bo to bardzo wysoki poziom, a C++ to wysoki, a na ogół, im wyższy poziom, tym łatwiej. Tak, kompilator jest potrzebny, chociaż słowo kompilator w tym wypadku to zbyt mocno powiedziane. Google.pl i wszystko jasne. A co do ostatniego, to twoim największym ograniczeniem jest twój umysł, a zaraz po nim wirtualna maszyna Javy.