Zbiór pytań od początkującego użytkownika

(sla17) #1

Witam,

Windows odmówił mi podczas pracy posłuszeństwa. Co więcej, reinstalacja systemu nie pomaga na jego problemy. Poważnie się z nim pokłóciłem i postanowiłem po raz kolejny pogodzić się z Linuxem :wink:

Moja dystrybucja to Ubuntu 11.04 Niebiańska Nimfa :slight_smile: Wszystko działa nawet nawet (dziwne, że o wiele lepiej niż ostatnim razem na 10.04). Wszystko fajnie, tylko wiadomo jak to jest, gdy się na czymś nie zna :slight_smile:

1. Czy da się jakoś wymusić w programach takich jak Opera, by na tym górnym panelu, o tutaj :

mr3i4n.png

pisało coś więcej niż samo "FIle", które po rozwinięciu daje jedną opcje - Zamknij?

1. Może ktoś mi wytłumaczyć, jak instalować paczki tar.gz2? Dropbox, jDownloader są właśnie w takiej postaci ale ja za nic nie potrafię tego ruszyć. Ma ktoś jakieś rady :wink:?

To na taki początek jest, myślę, że będzie tego więcej :wink: To są tak drobne pytania, że szkoda tworzyć co chwila nowy wątek. No chyba, że moderator/administrator rozkaże, to wtedy nie ma innej opcji :wink:

Pozdrawiam!

(Drobok) #2

tar.gz2 to archiwum, trza wypakować.

tar -xvjf plik.tar.bz2

A potem to co w readme, albo sudo make instal (oc w tym katalogu co go rozpakowałeś) ;]

./configure

make

sudo make install

Po każdej linijce enter ;]

A co do opery się nie wypowiem, bo linuxa nie używam ;]

(Simon1991) #3
  1. To, co się tam wyświetla, zależy od programu, ponieważ system wrzuca tam pasek menu danego programu.

2. Zazwyczaj musisz rozpakować archiwum, przejść (w terminalu) do rozpakowanego programu i wydać następujące polecenia:

./configure

make

sudo make install

Oczywiście, żeby program się zainstalował, musisz mieć w systemie wszystkie potrzebne biblioteki.

A tak właściwie, to dropbox dostarcza program w postaci paczek deb - link

Z kolei co do jDownloader, to znajduje się w paczce plik jd.sh, który to odpala program (na przyszłość polecam czytać to, co jest napisane na stronie producenta).

(sla17) #4

Racja, sugerowałem się inną stroną gdzie tam nie było :wink:

Ale nawet jak coś, to i tak paczki tar.gz2 są czasem i trzeba się z nimi potrafić obchodzić :wink:

Wiem, że tam się wyświetlają opcję w zależności od programu - ale dlatego, że Opera ma to IMO ohydne menu kompaktowe, nic się nie wyświetla :wink: Myślałem, że może jest jakiś trick, który umożliwi wyświetlanie tam czegokolwiek przydatnego :wink: Poszukałbym w Google, ale nawet nie wiem, jak ułożyć zapytanie.

(Simon1991) #5

Niestety, ale wydaje mi się, że nie zmienisz tego, co jest tam wyświetlane.

Co do programów, to chyba wszystkie liczące się programy udostępniają paczki deb dla Ubuntu/Debiana.

(sla17) #6

Szkoda, trzeba się z tym pogodzić :slight_smile:

A znacie jakieś menedżery pobierania? Na Windows używałem MiPony, ale tutaj tego wynalazku nie ma. jDownloader długo się uruchamia :wink: Na vortalu nic ciekawego nie widzę :slight_smile:

(imeehow) #7

Tutaj wątek o menedżerach pobierania (w sumie to tylko o programach do tzw. one-click hosters typu rapidshare), ale niestety wielkiego wyboru nie ma. http://forum.dobreprogramy.pl/jaka-alternatywa-dla-jdownloader-t439855.html

A klasyczny menedżer pobierania to np uGet http://urlget.sourceforge.net/

Co do jDownloadera, to masz tutaj jeszcze alternatywną metodę instalacji https://launchpad.net/~jd-team/+archive/jdownloader lub z opisem http://www.webupd8.org/2010/04/install-jdownloader-via-ppa-repository.html

Jeśli w Operze nie lubisz menu kompaktowego wciśnij lewy Alt+F11

sla17 , proszę zapoznaj się z tą stroną oraz tym tematem, a następnie popraw tytuł tematu, używając przycisku ac7a4cd89050aa6e.gif

(sla17) #9

Aby zachować jakiś porządek, będę numerował pytania.

1. Jak wyrzucić ten bajer o nazwie pogoda z obszaru koło zegara?

2zivqpv.png

Pogoda przydatna rzecz, jednak wolę postać taką na pulpicie i gdy trochę się obeznam z systemem i przyzwyczaję (przyzwyczajenia z Windows są jednak duże) sprawię sobie jakąś przyjemną dla oka pogodę. Jednak to, co teraz tam jest psuje cały widok bo jak wiadomo, lepiej, żeby wszystko było w jednym kolorze :slight_smile:

Tak więc chyba zostaje jedynie jDownloader :frowning: Nic, da się przeżyć :wink:

Cud jakiś, jedna kombinacja i ten szajs został skasowany, a ja myślałem że po prostu się nie da i nawet nie zajrzałem do Googli bo od razu oceniłem, że się nie da :slight_smile: Mój błąd :wink: Potężne dzięki :slight_smile: Szkoda, że nie da się tego menu przenieść na górny panel - wiem, zalatuje trochę Maciem, ale z tego co wiem obydwa systemy mają dużo ze sobą wspólnego, tak więc jakoś źle z tym czuł się nie będę, a IMO rozwiązanie wygodniejsze :slight_smile:

(imeehow) #10

A nie można kliknąć prawym i "usuń z panelu"? Lub też, poszukaj ikonek w stylu mono, zainstaluj i powinieneś mieć wszystkie w jednym stylu. Dokładnej procedury nie znam.

(sla17) #11

Szczerze mówiąc spodobał mi się ten bajer, nawet lepsze na pulpicie, tylko żeby te ikonki nie odstawały od siebie :wink: Poszukam jakichś :slight_smile:

(roobal) #12

O proszę! Kto tu do nas zawitał :slight_smile: :slight_smile:

Sprawdź może jeszcze KGet :wink:

Pozdrawiam!

(dragonn) #13

Z menadżerów pobierania jest jeszcze Tucan.

(sla17) #14

OK, sprawdzę je w najbliższym czasie, gdy będą potrzebne :slight_smile:

1. Są jakieś programy do czyszczenia historii, ciasteczek z przeglądarek, może jeszcze jakieś elementy systemowe? Jedyne co znalazłem ciekawego to BleachBit :wink:

(Coman Pl) #15

Ad. 5

Jest jeszcze Ubuntu-Tweak, ale BleachBit wystarczy w zupełności.

Co do ładniejszych ikonek, może spodobają Ci się te:http://gnome-look.org/content/show.php/Faenza?content=128143 Poprawią ikonkę pogody(i wiele innych) na monochromatyczną.

(sla17) #16

OH AH, rzeczywiście ładne :wink:

Zainstalowałem BleachBit, ale nigdzie go znaleźć nie mogę. To jest klikane, czy trzeba z poziomu terminala używać (tak jak np. firewalla)?

(marcin82) #17

sla17

Programów w pierwszej kolejności szukaj w repozytoriach => Centrum Oprogramowania Ubuntu, albo Synaptic albo z konsoli:

sudo apt-get update && apt-cache search dropbox

sudo apt-cache search jdownloader

Jeśli w oficjalnych repozytoriach Ubuntu nie będzie ich np. z powodu typu licencji na jakiej są udostępniane, jest więcej niż pewne, że będą w jakichś repozytoriach PPA. W poszukiwaniach pomoże Ci ta strona: http://packages.ubuntu.com/ . W ogóle przy poszukiwaniu alternatywnego oprogramowania przyda się taka strona: http://alternativeto.net/ . Odnośnie Bleachbit ... dział menu "Narzędzia plikowe" - pobiegaj po menu - gdzieś być musi :slight_smile: Z konsoli uruchomisz w ten sposób:

sudo bleachbit

Po skanowaniu systemu wciśnij "Podgląd" i dokładnie sprawdź co system chce wywalić. Okresowo trzeba wykonać czyszczenie archiwum podręcznego apta , czyli ściągane i instalowane pakiety *.deb:

sudo apt-get clean

albo Synaptic -> Ustawienia -> Preferencje -> Pliki -> Pliki tymczasowe i tam określ czy pobrane pakiety mają być przechowywane w /var/cache/apt/archives czy kasowane po instalacji.

(roobal) #18

W klasycznym Gnome powinien być w menu Programy>Narzędzia systemowe, w Unity niestety nie pamiętam gdzie tego szukać ale wystarczy wpisać w wyszukiwarkę dostępną w Unity nazwę programu.

Pozdrawiam!

(sla17) #19

Unity nie mam, bo się u mnie za bardzo ścina :slight_smile:

W Narzędziach Systemowych mam jedynie Compiz Fusion Icon, Gmount-iso, Htop, k3b, Nepomuk Backup, Program do tworzenia kopii zapasowych Deja Dup, System Profiler and Benchmark oraz Ubuntu Tweak.

Zainstalowane z tego co widzę, jest, bo w centrum oprogramowania Ubuntu mogę go bez problemu usunąć.

Uwaga, teraz się skapnąłem, że w Centrum oprogramowania jest podana lokalizacja. Program znajduje się w System->Administracja :slight_smile:

Przepraszam za zamieszanie, no ale dopiero się uczę :slight_smile:

Dobra, to teraz nie co inne pytanie : jak zmusić program Docky do tego, aby pozwolił oknom maksymalizować się na całą powierzchnie, a nie tak jak teraz - dolny panel mam nieużywany, co trochę zmniejsza pole widzenia chociażby w Operze :wink: Próbowałem instalować jakieś zewnętrzne style, ale za nic nie potrafię go zmusić do chowania. Tak więc, czy jest to proste, tylko ja nie potrafię czy nie warto się w to bawić i zainstalować np. Cairo-dock (które mi mniej podchodzi) :slight_smile:

Pozdrawiam!

@edit: przelogowałem się na Klasyczne Ubuntu i tam wszystko działa :wink: Okazało się, że przełączyłem na to bez efektów :wink:

Pozdrawiam!

(Qba Lukaszczyk) #20

Co do firewalla, to polecam Firestarter - do wyklikania.