Zbiór pytań od początkującego użytkownika

Witam,

Windows odmówił mi podczas pracy posłuszeństwa. Co więcej, reinstalacja systemu nie pomaga na jego problemy. Poważnie się z nim pokłóciłem i postanowiłem po raz kolejny pogodzić się z Linuxem :wink:

Moja dystrybucja to Ubuntu 11.04 Niebiańska Nimfa :slight_smile: Wszystko działa nawet nawet (dziwne, że o wiele lepiej niż ostatnim razem na 10.04). Wszystko fajnie, tylko wiadomo jak to jest, gdy się na czymś nie zna :slight_smile:

  1. Czy da się jakoś wymusić w programach takich jak Opera, by na tym górnym panelu, o tutaj :

mr3i4n.png

pisało coś więcej niż samo “FIle”, które po rozwinięciu daje jedną opcje - Zamknij?

  1. Może ktoś mi wytłumaczyć, jak instalować paczki tar.gz2? Dropbox, jDownloader są właśnie w takiej postaci ale ja za nic nie potrafię tego ruszyć. Ma ktoś jakieś rady ;)?

To na taki początek jest, myślę, że będzie tego więcej :wink: To są tak drobne pytania, że szkoda tworzyć co chwila nowy wątek. No chyba, że moderator/administrator rozkaże, to wtedy nie ma innej opcji :wink:

Pozdrawiam!

tar.gz2 to archiwum, trza wypakować.

tar -xvjf plik.tar.bz2

A potem to co w readme, albo sudo make instal (oc w tym katalogu co go rozpakowałeś) ;]

./configure

make

sudo make install

Po każdej linijce enter ;]

A co do opery się nie wypowiem, bo linuxa nie używam ;]

  1. To, co się tam wyświetla, zależy od programu, ponieważ system wrzuca tam pasek menu danego programu.

  2. Zazwyczaj musisz rozpakować archiwum, przejść (w terminalu) do rozpakowanego programu i wydać następujące polecenia:

    ./configure

    make

    sudo make install

Oczywiście, żeby program się zainstalował, musisz mieć w systemie wszystkie potrzebne biblioteki.

A tak właściwie, to dropbox dostarcza program w postaci paczek deb - link

Z kolei co do jDownloader, to znajduje się w paczce plik jd.sh, który to odpala program (na przyszłość polecam czytać to, co jest napisane na stronie producenta).

Racja, sugerowałem się inną stroną gdzie tam nie było :wink:

Ale nawet jak coś, to i tak paczki tar.gz2 są czasem i trzeba się z nimi potrafić obchodzić :wink:

Wiem, że tam się wyświetlają opcję w zależności od programu - ale dlatego, że Opera ma to IMO ohydne menu kompaktowe, nic się nie wyświetla :wink: Myślałem, że może jest jakiś trick, który umożliwi wyświetlanie tam czegokolwiek przydatnego :wink: Poszukałbym w Google, ale nawet nie wiem, jak ułożyć zapytanie.

Niestety, ale wydaje mi się, że nie zmienisz tego, co jest tam wyświetlane.

Co do programów, to chyba wszystkie liczące się programy udostępniają paczki deb dla Ubuntu/Debiana.

Szkoda, trzeba się z tym pogodzić :slight_smile:

A znacie jakieś menedżery pobierania? Na Windows używałem MiPony, ale tutaj tego wynalazku nie ma. jDownloader długo się uruchamia :wink: Na vortalu nic ciekawego nie widzę :slight_smile:

Tutaj wątek o menedżerach pobierania (w sumie to tylko o programach do tzw. one-click hosters typu rapidshare), ale niestety wielkiego wyboru nie ma. http://forum.dobreprogramy.pl/jaka-alternatywa-dla-jdownloader-t439855.html

A klasyczny menedżer pobierania to np uGet http://urlget.sourceforge.net/

Co do jDownloadera, to masz tutaj jeszcze alternatywną metodę instalacji https://launchpad.net/~jd-team/+archive/jdownloader lub z opisem http://www.webupd8.org/2010/04/install-jdownloader-via-ppa-repository.html

Jeśli w Operze nie lubisz menu kompaktowego wciśnij lewy Alt+F11

sla17 , proszę zapoznaj się z tą stroną oraz tym tematem, a następnie popraw tytuł tematu, używając przycisku ac7a4cd89050aa6e.gif

Aby zachować jakiś porządek, będę numerował pytania.

  1. Jak wyrzucić ten bajer o nazwie pogoda z obszaru koło zegara?

2zivqpv.png

Pogoda przydatna rzecz, jednak wolę postać taką na pulpicie i gdy trochę się obeznam z systemem i przyzwyczaję (przyzwyczajenia z Windows są jednak duże) sprawię sobie jakąś przyjemną dla oka pogodę. Jednak to, co teraz tam jest psuje cały widok bo jak wiadomo, lepiej, żeby wszystko było w jednym kolorze :slight_smile:

Tak więc chyba zostaje jedynie jDownloader :frowning: Nic, da się przeżyć :wink:

Cud jakiś, jedna kombinacja i ten szajs został skasowany, a ja myślałem że po prostu się nie da i nawet nie zajrzałem do Googli bo od razu oceniłem, że się nie da :slight_smile: Mój błąd :wink: Potężne dzięki :slight_smile: Szkoda, że nie da się tego menu przenieść na górny panel - wiem, zalatuje trochę Maciem, ale z tego co wiem obydwa systemy mają dużo ze sobą wspólnego, tak więc jakoś źle z tym czuł się nie będę, a IMO rozwiązanie wygodniejsze :slight_smile:

A nie można kliknąć prawym i “usuń z panelu”? Lub też, poszukaj ikonek w stylu mono, zainstaluj i powinieneś mieć wszystkie w jednym stylu. Dokładnej procedury nie znam.

Szczerze mówiąc spodobał mi się ten bajer, nawet lepsze na pulpicie, tylko żeby te ikonki nie odstawały od siebie :wink: Poszukam jakichś :slight_smile:

O proszę! Kto tu do nas zawitał :slight_smile: :slight_smile:

Sprawdź może jeszcze KGet :wink:

Pozdrawiam!

Z menadżerów pobierania jest jeszcze Tucan.

OK, sprawdzę je w najbliższym czasie, gdy będą potrzebne :slight_smile:

  1. Są jakieś programy do czyszczenia historii, ciasteczek z przeglądarek, może jeszcze jakieś elementy systemowe? Jedyne co znalazłem ciekawego to BleachBit :wink:

Ad. 5

Jest jeszcze Ubuntu-Tweak, ale BleachBit wystarczy w zupełności.

Co do ładniejszych ikonek, może spodobają Ci się te:http://gnome-look.org/content/show.php/Faenza?content=128143 Poprawią ikonkę pogody(i wiele innych) na monochromatyczną.

OH AH, rzeczywiście ładne :wink:

Zainstalowałem BleachBit, ale nigdzie go znaleźć nie mogę. To jest klikane, czy trzeba z poziomu terminala używać (tak jak np. firewalla)?

sla17

Programów w pierwszej kolejności szukaj w repozytoriach => Centrum Oprogramowania Ubuntu, albo Synaptic albo z konsoli:

sudo apt-get update && apt-cache search dropbox

sudo apt-cache search jdownloader

Jeśli w oficjalnych repozytoriach Ubuntu nie będzie ich np. z powodu typu licencji na jakiej są udostępniane, jest więcej niż pewne, że będą w jakichś repozytoriach PPA. W poszukiwaniach pomoże Ci ta strona: http://packages.ubuntu.com/ . W ogóle przy poszukiwaniu alternatywnego oprogramowania przyda się taka strona: http://alternativeto.net/ . Odnośnie Bleachbit … dział menu “Narzędzia plikowe” - pobiegaj po menu - gdzieś być musi :slight_smile: Z konsoli uruchomisz w ten sposób:

sudo bleachbit

Po skanowaniu systemu wciśnij “Podgląd” i dokładnie sprawdź co system chce wywalić. Okresowo trzeba wykonać czyszczenie archiwum podręcznego apta , czyli ściągane i instalowane pakiety *.deb:

sudo apt-get clean

albo Synaptic -> Ustawienia -> Preferencje -> Pliki -> Pliki tymczasowe i tam określ czy pobrane pakiety mają być przechowywane w /var/cache/apt/archives czy kasowane po instalacji.

W klasycznym Gnome powinien być w menu Programy>Narzędzia systemowe, w Unity niestety nie pamiętam gdzie tego szukać ale wystarczy wpisać w wyszukiwarkę dostępną w Unity nazwę programu.

Pozdrawiam!

Unity nie mam, bo się u mnie za bardzo ścina :slight_smile:

W Narzędziach Systemowych mam jedynie Compiz Fusion Icon, Gmount-iso, Htop, k3b, Nepomuk Backup, Program do tworzenia kopii zapasowych Deja Dup, System Profiler and Benchmark oraz Ubuntu Tweak.

Zainstalowane z tego co widzę, jest, bo w centrum oprogramowania Ubuntu mogę go bez problemu usunąć.

Uwaga, teraz się skapnąłem, że w Centrum oprogramowania jest podana lokalizacja. Program znajduje się w System->Administracja :slight_smile:

Przepraszam za zamieszanie, no ale dopiero się uczę :slight_smile:

Dobra, to teraz nie co inne pytanie : jak zmusić program Docky do tego, aby pozwolił oknom maksymalizować się na całą powierzchnie, a nie tak jak teraz - dolny panel mam nieużywany, co trochę zmniejsza pole widzenia chociażby w Operze :wink: Próbowałem instalować jakieś zewnętrzne style, ale za nic nie potrafię go zmusić do chowania. Tak więc, czy jest to proste, tylko ja nie potrafię czy nie warto się w to bawić i zainstalować np. Cairo-dock (które mi mniej podchodzi) :slight_smile:

Pozdrawiam!

@edit: przelogowałem się na Klasyczne Ubuntu i tam wszystko działa :wink: Okazało się, że przełączyłem na to bez efektów :wink:

Pozdrawiam!

Co do firewalla, to polecam Firestarter - do wyklikania.