Zbyt częsta wymagana wymiana pasty termprzewodzącej w laptopie

Muszę wymieniać pastę na grafice co jakiś miesiąc/dwa bo inaczej osiąga ona temperature 89st. celsjusza w stresie, a to wpływa na taktowanie rdzenia i spadki FPS. Jaki jest tego powód?! Na łeb można dostać. Po wymianiee temperatury jakieś 80 stopni więc chyba gitara. Używam takiej pasty: Revoltec Cooling. Czy to wina tej pasty? Może polecicie jakąś oczywiście w rozsądnej cenie. Pomocy!

No pasta kiepska, ja bym spróbował Arctic MX-2 albo SilentiumPC Pactum PT-2. z tych tańszych oczywiście, bo są i o wiele lepsze (Thermal Grizzly Kryonaut), ale podane przeze mnie powinny wystarczyć.
A zadam jeszcze 2 pytania, jaka grafika i jak dobra wentylacja w obudowie?

Grafika RX560x a jak dobra wentylacja to nie powiem bo nie wiem. Laptop Nitro 5 ale AMD

Dwie gumki do ołówka w kiosku i pod tylne nóżki laptopa :slight_smile:
Jak na płasko na blacie -> kumulacja ciepła vs przestrzeń -> z 4 stopnie chłodniej.

Oj nawet mam własną podkładkę ekstra z kawałka blatu i czterech kwadratów drewnianych :smiley:

A AMD da się undervoltować? Bo tym też zbiłby parę stopni.

Da się, próbowałem, ale szczerze mówiąc nie chce się tym bawić, bo wiem, że mogę spalić grafike

Undervolting to zmniejszanie napięcia zasilającego CPU/GPU. Nie ma szans byś tym spalił cokolwiek (w najgorszym wypadku system będzie pracował niestabilnie - wystarczy wówczas zwiększyć napięcie, w ostateczności do pierwotnej wartości).

W jakim programie mogę sprawdzić czy wszystko jest ok po zmianie napięcia dla grafiki?

Najlepiej jakimś benchmarkiem graficznym/stress testem typu Unigine Heaven, FurMark czy OCCT (każdy znajdziesz na DP). Uruchamiasz benchmark na jakiś wysokich ustawieniach grafiki, niech pochodzi co najmniej kilkanaście/kilkadziesiąt minut i obserwuj zarówno temperaturę GPU jak i stabilność pracy (czy nic się nie wiesza, nie wywala, itp.). Samą procedurę opisywano kilkukrotnie na DP.

Odświeżam temat. Zakupiłem pastę Arctic MX-2 tak jak kolega polecił. Sprawdziłem na internecie porównanie wielu past i ta była najlepsza. Wymieniłem pastę, zrobiłem test w furmark. I okazało się że pasta nie przyniosła rezultatów. Swoją drogą pasta jest gęsta, gęstsza niż Revoltec Cooling. Jestem pewien, że wszystko dobrze zrobiłem, zrobiłem test i nic, wymieniłem pastę jeszcze raz i wciąż to samo. O co chodzi? Na pewno dałem odpowiednią ilość pasty, a chłodzenie jest dobrze przykręcone

Napięcie zmniejszyłeś?

a jak nakładasz na kropelke, czy szpatułkę? Ja bym radził rozsmarować po całej (-2mm od krawędzi) powierzchni… na kropelke nigdy 100% pokrycia nie będzie.

Pasta pastą, a może samo chłodzenie nie daje rady.

tak, zmniejszyłem już nawet na starej paście.

nakładam troszkę, rozprowadzam palcem, jak widzę, że za mało daje więcej

gdy kupiłem laptopa ze sklepu to bylo wszystko ok, więc czy to wina chłodzenia? hmm chyba nie, ale mogę się mylić

po jakim czasie pasta da z siebie 100%?

Duży błąd.
Przed nałożeniem pasty musisz obie powierzchnie dobrze odtłuścić (najlepiej alkoholem izopropylowym), następnie nałożyć równo pastę szpatułką. Jak nie masz to weź jakąś kartę (np. dowód osobisty) ale nie rób tego tłustym palcem.

Kiedy da 100% nie wiem dokładnie, ale od razu po złożeniu wszystkiego nie powinno być żadnych problemów z temperaturami.

czy to ma aż tak duże znaczenie? różnica między rozprowadzeniem pasty dowodem a palcem to aż tak dużo stopni? bo aktualnie to dochodzi mi do 87 jakoś

Pewnie większe niż rodzaj pasty jaką nakładasz.

Nie chodzi tylko o samo rozprowadzenie ale o też o dokładne wyczyszczenie dwóch powierzchni. Jak odtłuścisz to daj chwilę, aby wszystko odparowało i następnie nałóż pastę. Masz jakiś odtłuszczacz? Tylko nie używaj zmywacza do paznokci, bo te nowe mają sporo dodatków, które pozostają.

Na procesorze znajomego kiedyś zszedłem 10 stopni po tym jak on wymienił pastę bez dokładnego oczyszczenia radiatora i narzekał, że niewiele to dało.

wiesz w gejmingowym laptopie tak bywa, widziały gały co brały :wink:

Co do czyszczenia, zrób tak i cieniutki rozsmaruj karta/ szpatułką (ja mam taką z lodów w kubeczku :P).

Masz model z HDD? Przeczytaj - podobny problem (user Lamesheep).