Zbyt czesto włączający się wiatrak od procesora Intel

Mam duży wiatraczek firmy Intel przy procesorze 2,2 GHZ i gdy tylko temperatura podskoczy do 1 stopnia C na procku wg. programu Everst to wiatraczek się właczą jak i jakim programem ustawić-w biosie się nie da ,aby on się włączał np. przy temperaturze 10 stopni C ??

michall75 , a po co? Chcesz spalić procka? :stuck_out_tongue:

Lepiej nie ruszać wiatraczka przy procku, niech pracuje tak jak chce :wink:

Możesz spróbować SpeedFan. Ale uważaj bo program ten lubi zatrzymać wiatrak zamiast zmniejszyć obroty. Dobrym wyjściem będzie wymiana chłodzenia boxowego na coś lepszego.

  1. Jaki masz dokładnie procek?

  2. Jaką ma nominalną temperaturę podczas pracy (najlepiej jak przez jakąś godzinkę mocniej obciążysz procesor)?

Generalnie nie wyłącza się wiatraka procesora. Powód - jest to zbyt ryzykowne. Ewentualnie możesz wybrać alternatywę… chłodzenie wodą :stuck_out_tongue:

andhur , woda+komp = full kłopotów :stuck_out_tongue:

Odradzam ten sposób chłodzenia :lol:

Lepiej wymienić ten boxowy wentylator na coś innego (ale nic co związane z wodą) :smiley:

Pytanie czym michall75 , chłodzi sprzęt, że ma temperaturę 1C, a chce aby się włączało od 10C. Przy tej temperaturze faktycznie wiatrak stanie, bo jest niepotrzebny. Albo coś jest uszkodzone, albo mieszka w zimnym kraju. Coś mi tu nie pasi, a w szczególności, że wiatrak się zatrzymuje i ta temperatura. Czy wszystko jest OK z czujnikiem i układem sterowania?

Pewnie ciekłym azotem :smiley:

Chyba coś nie tak z czujnikami. Z jakiego programu są te temp?

Jeszcze jest pytanie jaki to procek… jeśli C2D to generalnie nie ma co wymieniać (chyba, że się ma zbyt dużo kasy :P). BOX’owy wentylator jest tam naprawde wydajny… wystarczy raz na 2-3 miesiące przeczyścić radiator i pracuje bez zarzutów - w dodatku niezbyt głośno. Jeśli to jednak jakiś pentium… cóż, ja BOX’owy wentylator miałem jakieś 5 min :stuck_out_tongue: Jest faktycznie zbyt głośny i za mało wydajny.

A koledze chyba chodzi o “wyciszenie” kompa, wiec to jest jedna z najlepszych metod. Co prawda dobry (czyt. bezawaryjny) zestaw to już spory wydatek.

a masz pastę termo przewodzącą na procesorze ? Everest czasami kłamie !

Speedfan. Tylko i wyłącznie. Nie zatrzymuje wentylatorów! Należy ustawić minimalną szybkość np. na 60% i nie ma problemów.

Ok dzięki wszystkim mam wiatrak firmy Intel taki byczy i cichy .

Wreście wymieniłem sobie też wiatrak przy karcie graficznej który był bardzo głośny i mam pytanie jeśli chciałbym zamontować jeszcze jakiś to gdzie bo na płycie głównej chyba nie ma juz mniejsca-wtyczek na zasilanie wiatraków mam 2 .

Z przodu, na dole obudowy do zasysania chłodnego powietrza i drugi z tyłu, u góry pod zasilaczem do wyciągania. Możesz je podłączyć do wtyczek molex zasilacza.

OK a najlepiej żeby jakich wymiarów były te wiatraki -jakie polecacie , jak są mierzone ich wymiary w mm od czego do czego ??

Największy jaki wejdzie, a mierzona jest długość boku kwadratowej obudowy wiatraka.

A jaki tak na oko wszedł by na radiator mojej karty graficznej Geforce 7300GT firmy Palit chodzi o to aby "zawiesić go na drucikach na tym radiatorze

Nie wiem jaki wejdzie, zmierz i z twierdzenia Pitagorasa wylicz sobie (mierzenie na oko jest bardzo złudne).

Wiatrak 8cm, ma przekątną 10cm, od śrubki do śrubki. (8cm to jest długość boku kwadratu).

Wiatrak 6cm, ma około 7cm.

Weź linijkę i sprawdź.

Uzłem tym razem SpeedFan i zaskoczyła mnie temperatura przy Core 0 : aż 50 C co oznacza to Core 0 i cała reszta np. temp2

Temp1 -54 C ,temp2 -2 C ,temp3 21 C temp1 22 C ,Core0 50 C ,Core 42 C ,Ambient 0 C

michall75 , SpeedFan podaje czesto mylne temperatury…

Najlepszym programem do monitorowania temperatur jest Everest Ultimate :slight_smile:

Co za bzdura. Everest i Speedfan podają identyczne temperatury. Większość programów (jeśli nie wszystkie) do monitoringu odczytuje dane z czujników dokładnie w ten sam sposób. Różnica polega tylko na graficznym sposobie reprezentacji temperatury użytkownikowi.

Core0 - to temperatura pierwszego rdzenia procesora. 50st - wartość w normie.

slawex1983 musie się z tobą nie zgodzić bo mi osobiście SpeedFAN zatrzymywał wiatrak na procku przy 95% ( w sumie przy jakimkolwiek ustawieniu) - może to wina konfigu który wtedy miałem albo mobo.