Zbyt głośna praca sprzętu

(Marthy) #1

Od pewnego czasu komp strasznie głośno chodzi (nie zawszem, ale często) - buczy, rzęzi i takie tam. Nie wiem co jest tego przyczyną (może to tylko wiatrak, a może coś innego?). Dziać się tak zaczęło jakieś 2 tyg po wymianie płyty głównej - nie wiem czy to tylko zbieg okoliczności, czy może to jest przyczyną... Jak ktoś ma jakiś pomysł, to chętnie posłucham :slight_smile:

Aha, a tak przy okazji - czasami jeszcze dzieje się coś takiego, że po wciśnięciu power komputer nie załapuje i od razu gaśnie (tak, jak by prądu brakło), a czasamie niby chodzi, ale monitor nie reaguje i nic się już dalej nie wczytuje - czy to wina zasilacza, czy raczej coś innego?

(system) #2

Widocznie w trakcie zmiany płyty jakiś komponent nie został prawidłowo zamocowany/zainstalowany. Wpada w wibracje i hałasuje. Poproś jakiegoś znajomego lub jeśli czujesz się na siłach sprawdź samodzielnie, czy wszystko w skrzynce jest na swoim miejscu.

A napisz nam jeszcze czy na tej płycie głównej chipset chłodzony jest radiatorem, czy wiatrakiem.

(Marthy) #3

Wstyd się przyznać - ale nie wiem jak wygląda radiator :? Jednak są dwa elementy chłodzące - jeden to na pewno wiatrak, a drugi, mniejszy... cóż wygląda jak wiatrak, ale głowy nie dam sobie uciąć.

(system) #4

Radiator wygląda tak:

eden-cooler.jpg

(Marthy) #5

To w takim razie u mnie jest wiatrak :slight_smile:

(system) #6

To może ten wiatrak na płycie głównej tak hałasuje... Ale wątpię, bo to z reguły ciche urządzenie (mówie o tym na chipsecie, nie olbrzymie na procesorze).

(Pzontek) #7

hmn.. przyczyn głośnej pracy kompa moze byc wiele:

-głośne stare juz wentyle na których jest k ó rz

-drgania wywołane pracą dysku lub niewłasciwym zamontowaniem wentyli

Proponuje

1. otworzyc obudowe posprawdzać dociśnięcie wszystkich komponentów

2. kupić w skelpie sprężone powietrze (ok20zł) i gruntownie przeczyścić kompa, a zwłaszcza wentylatory

3. dysk twardy zamontować na samym dole obudowy na gą p ce (np. na takiej co w nią owinięte są nowe płyty główne) to zniweluje wibracje przez niego wytwarzane oraz poprawi chłodzenie dysku,

4. jeśli w kompie jest zad użo wentyli i są one wysoko obrotowe proponowałbym zmianę coolera na procku ( a przynajmniej wentla) W sprzedaży są dostępne teraz bardzo wydajne wentylatoyktórenie hałasują zbytnio i nie kosztują wiele (od10-15zł)

5. Przyłóż ucho do zasilacza i sprawdz czy czasami wentylator zasilacza nie powoduje hałasu

Napisz ile masz w sumie wentylatorów, ile jest doczepionych na obudowie noi jaki to sprzęt,

spójż:na swój procesor, zobaczysz na nim duzy wentylator a pod nim powinien być własnie radiator :wink:

i teraz sprawdz trochę na prawo od procka i poniżej jak chłodzony jest chipset czy ma wentyl (bedziesz go słyszał przy włączonym kompie) czyma własnie radiator (trochę mniejszy)

jesli ma wentyl po polecałbym zmianę na wydajny radiator :wink:

Pozdrawiam

Ps. tk wygląda cooler na procku:

socket7cpucooler7ws.th.jpg

a tu dla ułatwienia, rozrysowane podzespoły płyty głównej: (w tym przypadku chipset chłodzony jest a pomocą radiatora)

a4551028diagramalmotherboard0k.th.jpg

(fiesta) #8

A niby w jaki sposób ma to zrobić ta gąbka ??

Jak już to raczej w drugą stronę 8) 8) 8)

(Farall) #9

Wyrywasz z kontekstu fiesta. Zamontowanie na samym dole obudowy ma schłodzić, bo ciepłe powietrze idzie w górę - nie gąbka.

(fiesta) #10

Wcale nie, gdyż gąbka jest izolatorem i w żadnym wypadku nie poprawia chłodzenia. Owszem zamieszczenie go na dole tak. Ale odnośnie gąbki nie ma ona właściwości przewodzenia ciepła a wręcz przeciwnie termoizolacyjne.

(Mirmarek) #11

najbardziej grzeje się spód dysku(elektronika)

(fiesta) #12

I dlatego jezeli właśnie tam ma być ta gąbka :arrow: znacznie pogorszy ona chłodzenie HDD.

(Mirmarek) #13

przy takim rozwiązaniu dysk nie ma chłodzenia

(Farall) #14

Ależ wy się ładnie uzupełniacie :smiley:

Ja się zgadzam co do gąbki - na pewno gąbka nie poprawi chłodzenia. Napisałem tylko że cytowany fragmencik wypowiedzi Pea5 odnosił się do pierwszej części jego zdania:

I tyle.

Pewny jesteś? Krecące sie z prędkością 7200 rpm talerze grzeją się mniej? :? Nie kłócę się, ale mam wątpliwości, prawdę mówiąc. Poza tym zawsze można położyć do góry nogami :slight_smile: Ja tak mam od 2 lat i nic się nie dzieje.

(Mirmarek) #15

Jestem pawny bo to nie talerze się grzeją tylko silnik

(Marthy) #16

Wracając do tematu...

Już sobie zaobserwowałam, że to ten mały wiatrak na płycie głównej jest sprawcą głośnej pracy komputera - kręci się i na moment zatrzymuje, potem znowu kręci itp., zacina sie i tyle. Mogę sobie z tym jakoś poradzić sama?

(system) #17

Możesz spróbować go wyczyścić. A jeśli nie to go po prostu wymień.

PS Więc od samego początku dobrze obstawiałem 8)