"Zbyt mało pamięci by uruchomic program"

witam… i prosze o porade

komp:

win98

RAM 384MB (256+128) SDR

hmmm… chyba tyle istotnych informacji :slight_smile:

pierwsze objawy problemu:

gdy jest uruchomionych kilka aplikacji na raz (gg, winamp, opera, progs do poł radiowego - podstawowy zestaw :slight_smile: ) i “cos” jeszcze sobie robie - na przyklad chce odpalic gre - to wyskakuje mi taki komunikat - “za mało pamięci RAM zeby uruchomic program. Zamknij jedna lub wiecej aplikacji i spróbuj ponownie” (nie wyskakuje to zawsze - czasem gra/progs sie odpala i wszystko jest git)

zapelniony RAM - odpada… 384 MB, win98, wyczyszczony autostart - zero “bonusów z microsoftu”

pierwsza mysl - spyware

sprawdzilem CWshrederem - wykryl zero zero nic…

sprawdzilem SpyBotem - dwa wpisiki… “double click” i jakas “alexa software” (byl jeszcze trzeci wpisik… ale odnosnie pewnej gry… wiec nie usuwalem - bo chce jeszcze pograc :stuck_out_tongue: )

noi jestem w kropce… co jest grane ?! prosze o pomoc :slight_smile:

P.S. moze jeszcze wstawie wam uruchomione procesy :slight_smile: dla ulatwienia :slight_smile:

AIDA32 c:\program files\aida32 - personal system information\aida32.bin 11260 KB

DDHELP c:\windows\system\ddhelp.exe 1320 KB

EXPLORER c:\windows\explorer.exe 17072 KB

GG d:\grzesiek\gadu - gadu\gadu-gadu\gg.exe 16977 KB

KERNEL32 c:\windows\system\kernel32.dll 748 KB

LEXBCES c:\windows\system\lexbces.exe 5844 KB

LEXPPS c:\windows\system\lexpps.exe 5244 KB

mmtask c:\windows\system\mmtask.tsk 808 KB

MPREXE c:\windows\system\mprexe.exe 1184 KB

MSGSRV32 c:\windows\system\msgsrv32.exe 864 KB

RPCSS c:\windows\system\rpcss.exe 4192 KB

RTLWAKE c:\program files\planet\wl-8303\rtlwake.exe 7868 KB

SPOOL32 c:\windows\system\spool32.exe 4756 KB

TCLOCK2 c:\program files\tclock2\tclock2.exe 6480 KB

WHATPULSE c:\program files\whatpulse\whatpulse.exe 8344 KB

WINAMP d:\grzesiek\winamp\winamp.exe 8764 KB

i pytanka:

RPCSS - co to?

SPOOL32 - co to?

Powiem Ci że to nie jest dużo ramu… A jaki masz procesor?

A co do RAMów to one się nie zapełniają, po restarcie systemu same się opróżniają ze zbędnej pamięci. Poprostu nie masz aż na tyle RAMu aby pozwolić sobie na takie czynności i granie w jakąs gre. Np. ja z procesorem P4 3,0Ghz HT i z 768MB DDR pamięci moge grać w dwie gry jednocześnie. Przykład: America’s Army i GTA: San Andreas lub inne gry. Spokojnie podczas gry w jakąś gre moge odpalić sobie Winampa, TeamSpeak, GG, program do obróbki, grę, dosłowne wszystko. Do tego poprostu są potrzebne pamięci DDR i najlepiej 512RAMu. No i dobry procek np. z HT…

Pozdro.

Dla ułatwienia daj loga z HijackThis

komputer jest slabiutki :slight_smile:

procek duron 800MHz

wiem ze najlepiej jest miec DDR i jak najwiecej… nie szukalem porad typu - “wymień kompa”

a windowsa mam 98… wiec ramu zjada tyle co nic… a wg. informacji z aidy32… ramu mam zajetego ok setki… noi gdzie sie podziala reszta ?? ze juz nie mozna nawet “mojego komputera” otworzyc (na podwojne klikniecie - brak reakcji - teraz to zauważyłem) problem znika po zamknieciu DOWOLNEGO programu… nawet takiego zegareczka (tclock2)

jeszcze niedawno (przed pojawieniem sie wspomnianego problemu) winamp mogl sobie chodzic i nie przeszkadzal… w zadnej grze… w niczym…

mowiąc - “na przyklad chce odpalic gre” mialem na mysli glownie NA PRZYKLAD… bo programy tez sie nie uruchamiaja… ten sam błąd…

a tutaj log:

Logfile of HijackThis v1.98.2

Scan saved at 14:10:00, on 06-01-01

Platform: Windows 98 SE (Win9x 4.10.2222A)

MSIE: Internet Explorer v5.00 (5.00.2614.3500)

Running processes:

C:\WINDOWS\SYSTEM\KERNEL32.DLL

C:\WINDOWS\SYSTEM\MSGSRV32.EXE

C:\WINDOWS\SYSTEM\MPREXE.EXE

C:\WINDOWS\SYSTEM\mmtask.tsk

C:\WINDOWS\EXPLORER.EXE

C:\PROGRAM FILES\WHATPULSE\WHATPULSE.EXE

C:\PROGRAM FILES\TCLOCK2\TCLOCK2.EXE

C:\PROGRAM FILES\PLANET\WL-8303\RTLWAKE.EXE

D:\GRZESIEK\WINAMP\WINAMP.EXE

D:\GRZESIEK\GADU - GADU\GADU-GADU\GG.EXE

C:\WINDOWS\SYSTEM\DDHELP.EXE

C:\WINDOWS\SYSTEM\SPOOL32.EXE

C:\WINDOWS\SYSTEM\LEXBCES.EXE

C:\WINDOWS\SYSTEM\RPCSS.EXE

C:\WINDOWS\SYSTEM\LEXPPS.EXE

C:\PROGRAM FILES\OPERA\OPERA.EXE

D:\GRZESIEK\HIJACK THIS\HIJACKTHIS.EXE

R1 - HKCU\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Internet Settings,ProxyServer = 172.20.1.2:3128

O4 - HKCU…\Run: [Gadu-Gadu] “D:\GRZESIEK\GADU - GADU\GADU-GADU\Powergg.exe”

O4 - HKCU…\Run: [WhatPulse] C:\PROGRAM FILES\WHATPULSE\WHATPULSE.EXE

O4 - Startup: TClock2.lnk = C:\Program Files\Tclock2\tclock2.exe

O4 - Startup: PLANET WL-8303.lnk = C:\Program Files\PLANET\WL-8303\RtlWake.exe

O4 - Startup: ok.lnk = D:\empe3\ok.m3u

O9 - Extra button: (no name) - {08B0E5C0-4FCB-11CF-AAA5-00401C608501} - C:\WINDOWS\SYSTEM\MSJAVA.DLL

O9 - Extra ‘Tools’ menuitem: Sun Java Console - {08B0E5C0-4FCB-11CF-AAA5-00401C608501} - C:\WINDOWS\SYSTEM\MSJAVA.DLL

O14 - IERESET.INF: SEARCH_PAGE_URL=

O14 - IERESET.INF: START_PAGE_URL=

O17 - HKLM\System\CCS\Services\VxD\MSTCP: NameServer = 172.20.1.1

EDIT: log moim jakże skromnym zdaniem - czyściuteńki :slight_smile:

EDIT2: Do Pana poniżej :slight_smile: Mój windows obsluguje 0,5 GB pamięci :slight_smile: i wcale nie mowie o niewiadomo jakiej grze… jak napisalem w tym poscie - programy rowniez sie nie odpalaja! nawet te najprostsze

jeszcze raz mi sie pojawi ten błąd to spróbuje odpalic Sapera :twisted: ciekawe jak to bedzie :smiley:

Nie jest to dużo do trochę starszych gier potrzeba conajmiej 256 MB pamięci wolnej po załadowaniu systemu,co znaczy,że musisz mieć w kompie 512 MB,do najnowszych gier trzeba mieć 512 MB wolne,albo więcej,nie uradzisz,takie czasy :-(,tak traktuj wymagania gier - to wolna pamięć jaka musi ci zostać po załadowaniu sysa,ceny niby się obniżają,ale co rok trzeba mieć jeszcze raz tyle ramu,a jestem ciekaw co dalej,płaski model pamięci Windows obsługuje do 4 GB pamięci

Najprawdopodobniej za mało RAM-u masz… Jeśli to tego wina zainstaluj jakikolwiek program, który pokaże Ci ile masz wolnej pamięci RAM np. Kalendarz XP i wtedy zobaczysz co jest nie tak…

drugą możliwością jest to,że system jest zawalony różnego rodzaju śmieciami,prawdopodobne jeśli co chwila instalujesz nowe programy,przeczyść folder temp,rejestr itd,może być złe ustawienie pamięci wirtualnej,albo nawet jakiś vir

Procesy systemowe WIN98.

Po czym to sie zaczeło,co robiłeś.

Sprawdź pamięć na błędy.

http://forum.dobreprogramy.pl/viewtopic.php?t=50125

Sprawdź DMA dysku ,zrób defragmentacje partycji systemowej,ile miejsca na partycji systemowej.plik wymiany ustaw na sztywno np 512 MB(obie wartości) i inne - poczytaj link.

http://www.searchengines.pl/phpbb203/in … topic=4617

prosze jeszcze raz… nie mowcie mi ze za malo ramu… komputer na 128 śmigał… teraz jest 384 i nagle mu mało ?!

pomysl z progsem ktory pokaze ile wolnego - dobry :slight_smile:

“system zawalony śmieciami” - widzisz loga z hijacka chyba… malo kto ma taki czysty komp jak ja (przynajmniej autostart)

vir / spyware - odpada… przeskanowalem kompa… spybot znalazl dwie pozycje… i od tamtej pory tego problemu jeszcze nie bylo (moze to bylo wlasnie to) ale niewykluczone ze sie jeszcze pokaze

co do wypowiedzi JNJN

hmmm… to napewno sa procesy systemowe !!! win98 uzywam juz od dobrych szesciu… moze nawet siedmiu lat… a te procesy pierwszy raz na oczy widze!! (liste procesow widzialem juz wieeelokrotnie - dla jasności)

po czym to sie zaczelo… hmmm… trudno powiedziec… tak… “z nienacka” :slight_smile:

ale mam pewne podejrzenia !!

dostalem adres tej strony - i otworzylem… w operze (nie w IE) i mysle ze to moglo byc TO!! (podkreslam - u mnie ta strona NIC nie pozmieniala - przynajmniej nic na pierwszy rzut oka nie widac)

DMA dysku - włączone

defragmentacja partycji - potem :slight_smile: (a swoja drogą - czy to moze cos dac??)

Swap ustawiony juz od dawna (od formata) na sztywno - wlasnie 512 MB

miejsce na partycji systemowej - 1GB (dla tych co by nie wiedzieli - przy stałej wartosci SWAP’a - jest on na dysku jako plik zajmujacy w moim przypadku 512MB - czyli miejsca mam tak jakby 1,5GB - 1GB do dyspozycji)

zjem obiad to linki poczytam i sprawdze pamięć :slight_smile:

jeszcze raz co do tych dwoch procesow… czy NAPEWNO to sa procesy systemowe windy 98

zauwazylem teraz ze HiJackThis nie pokazal spool32 podczas gdy AIDA pokazala…

Kalendarz Xp sam w sobie zabiera dużo zasobów systemowych, więc przy kłopotach kolegi berbeluh nie byłoby to dobre rozwiązanie :smiley:

sprawdzilem w monitorze systemu :slight_smile:

więc tak:

WOLNA pamięć fizyczna - 120MB z 384MB (mam włączonych “pare” czyt. 9 stronek w operze)

pamięć poddawana wymianie (uzycie pliku wymiany) ok. 80MB z 512

przy takich wartościach i tylu uruchumionych programach (opera, winamp, gg, progs od poł radiowego) komputer nigdy nawet nie próbował się “zająknąć” a ostatnio mi wywala takie komunikaty (wlaczone wlasnie te programy)

wiec tak jak mowilem - za mala ilosc pamieci RAM / wirtualnej - moim zdaniem odpada… moze jeszcze te bledy RAM’u ale test powinien trwac 2-3 godziny… narazie nie moge sobie na to pozwolic…

EDIT: pytanie z innej beczki - wyczytalem w linku podanym przez JNJN cos o pamieci podrecznej dysku - czy warto sie tym zainteresowac?? czy moze to przyspieszyc w jakis sposob kompa (dysk 20GB samsung - stary ale śmiga :slight_smile: )

EDIT2: znalazł się też nieoficjalny service pack dla windy 98… pytanie brzmi:

czy warto go instalować?? (nie zapowiada mi sie wiecej niz 512MB RAM’u)

i pytanie co do tego packa - czy mozna zainstalowac tylko te latki ktore mnie interesuja?? czy instaluje sie wszystko?? (np. po co mi takie prowizoryczne przywracanie systemu co to w Me kazdy sie głowi jak to wyłączyć)