Zbyt mały rozmiar pamięci wirtualnej

(Hilary42) #1

Mam 1gb +256 mb ramu ale pomimo to widze komunikat :

http://foteka.pl/7884c39a462a5af9a1e6771379c1871b

Dlaczego i o co tu chodzi ??

(Daven18) #2

A testowałeś np. MemTestem

(mareksolak) #3

To nie ram , tylko plik wymiany

(69milo69) #4

Spróbuj zmienić wielkości stronnicowania.

Zwłaszcza na partycje systemową.

(Hilary42) #5

To chyba to samo ??

Złączono Posta : 30.08.2007 (Czw) 23:03

http://pl.wikipedia.org/wiki/Pamięć_wirtualna

Złączono Posta : 30.08.2007 (Czw) 23:04

Jak ??

(goomish) #6

Chodzi o to, że masz ustawiony zbyt mały rozmiar pliku pamięci wirtualnej (SWAPa). Albo wyłączony całkowicie. I niestety pomimo, że pamięci fizycznej RAM masz wystarczająco (o ile nie męczysz komputera jakimiś "ciężkimi" zadaniami :slight_smile: ) to są programy, które wymagają aby plik wymiany istniał i miał jakąś tam wielkość. Ustaw go na początek na powiedzmy 256 MB i obserwuj co się dzieje. Jeśli komunikaty znikną - OK, jeśli nie - zwiększaj.

I jeszcze coś. Być może jakiś program ma tzw. "wycieki pamięci" i po dłuższym czasie pracy zajmuje całą dostępną pamięć zmuszając system do "swapowania". Albo też używasz programu potrzebującego dużo RAM-u. Taki na przykład Firefox po otwarciu strony zawierającej dużo (kilkadziesiąt, kilkaset) dużych obrazków potrafi zająć (u mnie) nawet 600MB :).

(Asterisk) #7

Zapoznaj się proszę z tą stroną i zmień tytuł na konkretny, używając

funkcji icon_edit.gif

(Hilary42) #8

Jak to zrobić ??

Komunikat pojawił się 1 i znikną nawieki.

(mareksolak) #9

Nie to samo , ram to kośc w slocie (pamięc dynamiczna) a pilk wymiany to coś jak swap w linuxie i jest na dysku , jako osobna - niewidoczna partycja

(Hilary42) #10

asterisk moze być ?? goomish jak zrobić to co opisałes ??

(goomish) #11

Panel Sterowania -> System -> Zaawansowane -> /Wydajność/ Ustawienia -> Zaawansowane -> /Pamięć wirtualna/ -> Zmień.

Ustaw wielkość niestandardową (i np. taką samą wartość minimalną i maksymalną). Na koniec nie zapomnij o przycisku Ustaw, bo nie zadziała :slight_smile:

W *nixach i owszem. W Windows jest to plik w głównym katalogu partycji systemowej. W Win 3.x-9x-Me nazywa(ł) się Win386.swp, w NT i pochodnych pagefile.sys

(Hilary42) #12

goomish dalem 500 bo max byl 700 coś.

Czy tam w max nie powinno być tyle ile jest ram ??

(goomish) #13

Wg, starej szkoły :slight_smile: pamięć wirtualna powinna być ustawiona na 2.5 x RAM. Ale przy dzisiejszych wielkościach RAM-u takie ustawienie to czyste marnotrawstwo miejsca na dysku. Te 500MB spokojnie powinno wystarczyć, chyba, że jak już wspomniałem pracujesz z bardzo pamięciożernymi aplikacjami czy plikami.

Aaa, taraz zobaczyłem...

Chyba jednak pracujesz z bardzo pamięciożernymi aplikacjami. Coś "zjadło" cały dostępny RAM, następnie system zaczął "zrzucać" nadwyżkę do pliku wymiany. Tyle, że zdaje się że masz tylko 700MB wolnego miejsca na dysku i stąd, po przekroczeniu tej wartości komunikat z obrazka.

Jeśli masz inne partycje z większą ilością wolnego miejsca przenieś na nie część pliku wymiany (może być ich kilka, po jednej na każdej widzianej przez system partycji).

(69milo69) #14

Bardzo to mało powiedziane...

Zdałby Ci się niezły formacik, jeszcze mi się tak nie zdarzyło :wink:

Ciekaw jestem co ty tam robisz na tym komputerze^^

Mi nawet na stacji graficznej się taki komunikat nie wyświetla...

Nic wiecej nie dodam goomish dobrze Ci to wytłumaczyl i popieram jego "tezę"

(Feelek3) #15

lalala, to już kiedyś było, i już kiedyś na to odpisywałem, i to samo, pomyłka z Pamięcią wirtualną, a ramem, ehh te dzieci, nie potrafią szukać.

(69milo69) #16

Czepiasz się szczegółów a dobrze wiesz ocb...

(Hilary42) #17

W czasie komunikatu pracował :

Spik, Oprea, BitComet i Avast w tle.

Napisz jak to zrobić :))

(mareksolak) #18

Normalnie - Panel sterowania > System > Zaawansowane > Wydajnośc / Ustawienia > Zaawansowane / Pamięc wirtualna > Zmień > i tam masz wszystkie dyski > zaznacz dysk > zaznacz "Rozmiar niestandardowy" > wpisz rozmiar pliku wymiany > Ustaw > Ok i to wszystko

Złączono Posta : 31.08.2007 (Pią) 10:40

A na ile partycji masz dysk podzielony?

(Jjoasz) #19

ech, czy ktos przeczytal caly komunikat, czy tylko naglowek ?

1. mozna go zlac - to info o zmianie maksymalnej ilosci pamieci wirtualnej i nic wiecej :slight_smile:

2. OS korzysta z zadanej ilosci minimalnej, jesli za malo zwieksza do max. jesli i to za malo, to wywala taki komunikat wlasnie

3. w przypadku posiadania 2 hdd, plik wymiany najlepiej jest umiescic na dysku bez OS - na dodatkowej partycji fat32/16 ( w zaleznosci od wielkosci PW)

4. wielkosc PW - owszem OS sam ustawia 1.5x, ale jest to zaszlosc z czasow, gdy ram nie bylo wiele, wiec OS wspomagal sie hdd, dzis powyzej 1gb ram mozna spokojnie 1x ustawic + zwiekszyc limit na ram (default 80%, praktyka 50% - od kiedy OS zaczyna alokowac dane na hdd)

np. mam 768mb ram + drugie tyle PW, przy wlaczeniu kilkunastu aplikacji - opera, google earth, skype + kilka innym pamieciozernych, doszedlem do 80% uzycia PW - dalej rezerwa zostala, a gdyby nie, to ukaze mi sie wlasnie taki komunikat :stuck_out_tongue:

(Hilary42) #20

Mam 2 dyski 1 ( 80 gb ) podzielony na 2 ( Systemowa= 10gb i reszta na dane ) 2 dysk 180 GB w całości.