Zbyt ostry i intensywny kolor czerwony.

Witam. Mam problem z monitorem/tv LCD Orion 24fbt913. Otóż po podłączeniu przez kabel HDMI kolor czerwony stał się niemiłosiernie ostry i intensywny. Na jego intensywność nie ma wpływu jasność i kontrast.

Co jest tego przyczyną?

Jak usunąć usterkę?

Ustawienia monitora przywróciłem do domyślnych i nic nie pomogło. Kolory są ustawione niby standardowo a jednak ten czerwony (i zielony chyba tez) jest strasznie mocny i razi oczy.

Próbowałem usuwać/aktualizować sterowniki, zmieniać wszystkie dostępne opcje w Panelu Nvidia. Jedynie ustawienie “Cyfrowej Poświaty” na minimum usuwa problem ostrości tego koloru, ale wszystko staje się czarno białe ;/

Proszę o pomoc.

A próbowałeś we właściwościach karty grafiki regulować nasycenie w kanałach rgb?

Tradycyjnie, trzeba sprawdzić czy problem jest po stronie monitora czy po stronie komputera.

  1. Podłącz inne źródło sygnału HDMI do monitora (np. dekoder TV, DVD itd)
  2. Podłącz inny monitor do komputera (koniecznie także przez ten sam kabel HDMI)

Myślę, że szybko się wyjaśni w czym rzecz :slight_smile:

Podłączyłem tv pod to samo hdmi i kolory są normalne, również podłączyłem dvb-t i jest wszystko git.

Próbowałeś zmniejszyć ilość czerwonego na monitorze? Chyba każdy monitor ma regulację RGB.

Sprawdź czy w menu monitora masz ustawiony komputerowy tryb obrazu, zamiast jakiegoś filmowego, czy innego presetu.

Albo przetestuj preset “gry” / “sport”.

Przetestowałem wszystkie presety, i coś jest z nasyceniem kolorów gdy ustawię mniej niż połowa jest dobrze, ale kolory stają się czarno-białe, szukałem w ustawieniach aby zmniejszyć tylko czerwony ale nie ma :confused:

Żeby ustawiać poszczególne barwy musisz przestawić preset na opcję RGB, custom, albo coś podobnego. Gotowe presety nie dają możliwości ich personalizacji.

Musi być. To podstawowa funkcjonalność.

Jeśli jednak nie znajdziesz, to możesz ustawić w sterownikach do grafiki na komputerze, ale lepiej na monitorze zrobić to raz i zapomnieć.

Tylko że jak pisałem to nie jest stricte monitor tylko tv

Opcje do zmiany to tylko kontrast jaskrawość ostrość i nasycenie…

Po podłączeniu VGA jest dobrze. A czy może być wina kabla ?

To już wykluczyłeś podłączając nim inne wyświetlacze. Najprawdopodobniej HDMI ma w monitorze ustawiony taki preset, a na VGA nic nie było kombinowane i jest kolor natywny.

Po resecie ustawień dalej jest to samo ;/