Zbyt wysoka temperatura procesora

Witam mam taki komputer:

Gigabyte GA-8I848P-G (socket 478)

Asus Ati Radeon HD 3650 512mb

2 gb ramu

zasilacz Qoltec SilentLine 460W

Chłodzenie procesora http://www.ceneo.pl/6091233 (Akasa AK-675S)

Procesor: Intel Pentium 4 3.2GHz

Procesor dopiero co kupiłem i nałożyłem na niego nowa pastę, niestety temperatura procesora sięga 60-70 stopni przy graniu w jakieś gry nawet 72-75. Wydaje mi się to nienormalne. Jeżeli komputer wyjmę z biurka temperatura sięga 50-55 stopni. Obudowa jest zawsze otwarta. Czy ta temperatura ma taka być? Czy porostu należy zmienić chłodzenie, zasilacz albo coś innego?

Dodam, że rozkręcałem zasilacz by go wyczyścić i nie wiem czy w dobrą stronę zamontowałem wentylator. Jak jest kabel poprowadzony na samą góre wiatraka (jak w przypadku tego mojego chłodzenia) to dałem tą stroną wew. zasilacza. Nie wiem czy to dobrze zmontowałem ale jak chciałem drugą strona to wiatraczek ciągle zahaczał o cewkę i robił hałas, dlatego założyłem w tą stronę. Mam wrażenie, że tak jakby dmucha w stronę procesora a nie jestem pewien czy nie powienien odprowadzać powietrza na zew. poprzez kratki. Proszę o pomoc.

U mnie temperatury na 2,8 wynoszą około 30*C.

Co do tego, chłodzenie działa na 100%? Dobrze dociska do ihs?

Wentylator powinien wyciągać powietrze z obudowy…sprawdż wilgotną dłonią czy dmucha na zewnątrz.Możesz zastosować dodatkowy,jeśli masz miejsce i perforowaną obudowę z tyłu,także wyciągowy.Np.120x 120 mm.

Chłodzenie jest sprawne w 100% kupowane około 6 miesięcy temu. Miejsca na dodatkowy niestety nie mam dlatego muszę sobie poradzić z tym. Sprawdziłem, czy powietrze wydmuchuje na zew. Z tego co mi się wydaje to tak ale tak leciutko mam wrażenie, że bardziej dmucha do środka. Z tym, że tak jak pisałem jak zmienię stronę dmuchania wentylatora to ciągle zahacza on o cewkę i wydaje to niemiły odgłos. Aha i niewiem czy to normalne ale jak wchodzę w programie Everest w Płyta główna --> Procesor i zjeżdżam na dół to pisze wykorzystanie procesora i są na pisane dwa z tym ze Procesor nr 1 / układ HTT nr 1 zawsze wynosi 0%, a układ nr 2 zawsze działa pod obciążeniem tzn. tylko tam pisze że jest wykorzystywany (liczba %). Tak powinno być?

chłodzenie masz boxowe czy jakie?

Fastadi ,

Zapoznaj się z tematem i popraw tytuł tematu na konkretny, mówiący o problemie. W celu dokonania zaleconej korekty proszę użyć przycisku Edytuj przy poście otwierającym ten temat.

Zignorowanie zalecenia będzie skutkowało przeniesieniem tematu do Kosza.

Nie to chłodzenie było dokupywane oddzielnie

możliwe że jest za słabe do tego procesora nie nadanża go schłodzić

Jeśli w samej obudowie jest słaby przepływ powietrza i karta graficzna do tego się mocno grzeje, to procesor nie dostanie efektywnego chłodzenia i będzie się nagrzewał. Musisz załatwić sprawę kompleksowo poprzez zwiększenie przepływu powietrza w obudowie (dodatkowy wiatrak), spięcia kabli by nie było plątaniny, itp. I żeby obudowana nie stała w samym kącie/wnęce, bo to hamuje wymianę powietrza.

Drugi wiatrak w grę nie wchodzi, niewiem aby czy napewno dobrze zamontowane ten wiatraczek. W zasilaczu. A karta graficzna ma od 40-50 stopni w stresie

Używasz Windows 7? W7 powinien lepiej zarządzać rdzeniami procesora (także w HT)

Lewanxd

co ma grzanie się CPU do systemu.

win7 możę i lepiej zarządza ale nie znaczy to że temperatury spadną nie wiadomo ile.

a teraz do autora termatu;]

wymien paste termoprzewodzącą nalbo podaj przynajmniej marke tej co nałożyłeś?

i sprawdz czy prawidłowo jest podpiety radiator.

pozatym czym te temperatury sprawdzaleś?

programy nie zawsze pokazują dobre temperatury.

sprawdzałeś przynajmniej czy radiator jest gorący.

jeżeli bedzie chłodny oznacza to że żle zamontowałeś radiator(prawdopodbnie nie styka się z CPU.) albo program do pomiaru temperatury się pomylił.

Dodane piątek, 14 grudnia 2012, 15:27

i dodam że pasty termoprzewodzącej nakłada się bardzo mało.

jak to się mówi zarenko ryży max;]

jak byś nie rozwiązał problemu pisz na GG3064787

Nie miałem teraz na myśli akurat temperatur, do temperatur napisałem wcześniej (dociskanie do ihs)

P4 to małe grzałki. Popraw wentylacje w obudowie, nałóż cieńką warstwe pasty na CPU i powinno być okej :slight_smile:

Paste termoprzewodzącą to nalozylem silikonowa, niestety tylko taka mieli w sklepie, nalozylem jej malo moze troche ponad ziarnko ryzu ale malo. Radiator jest w 100% dobrze podpiety bo na wczesniejszym procesorze Intel Celeron 2.8 podkreconym do 3.4 temperatura siegala dopiero 60 stopni. Temperatury sprawdzałem Everestem, ale i w BIOSIE patrzylem to przy samym właczaniu komputera temp. procka wynosi 50-55 stopni. Teraz zauwazylem ze i karta graficzna ma od 40-50st. max 50 w stresie. Co prawda radiator tez jest troche cieply ale napewno nie siega jego temperatura tych 50-60 stopni.

A uzywam windows’a xp :slight_smile:

Kolego ewidentnie jest zła pasta termo-przewodząca nie można nakładać byle jakiej tylko dlatego, że taka była w sklepie. Kup dobrą pastę np. Zalmana ZM-STG2 - jeśli nie mają takiej w Twoim w sklepie to zamów w sklepie internetowym np. http://www.morele.net/zalman-pasta-term … g2-280951/ i będziesz miał problem z głowy.

…a tu masz nakładanie pasty gęstej

i pasty rzadkiej (najlepsza metoda - krzyżyk przekątny)

OC masz zrobione na sztywno czy speedstep (EIST) działa? Jaki plan zasilania ustawiony w systemie. IMO, ciśnięcie proca na stałym OC do np. przeglądania internetu jest bez sensu, po co skracać jego życie?

Czyli powodem tej temperatury moze byc zla pasta termo-przewodzaca? Martwi mnie jeszcze jedna rzecz po 2,5h pracy procesor ma temp 60 stopni, karta graficzna 48-50st, a sam dysk twardy 30-40 …

…temperatury ( jeśli pod obciążeniem np. grą) nie są bardzo niepokojące, co prawda temperatura procka mogłaby być o parę stopni mniejsza ale te Pentiumy znane są z tego, że się mocno grzeją, dobra pasta powinna pomóc, grafika ma temperaturę dobrą, dysk też ujdzie - popraw cyrkulację powietrza w budzie tzn. ułóż kable lub zainstaluj dodatkowy wentylatorek (tylny wentylek wyciągający powinien mieć dużo większą (dwukrotną) wydajność od przedniego wtłaczającego powietrze do obudowy)

Ja od siebie dodam, że po zmianie chłodzenia mojego przetaktowanego procesora (patrz stopka) z oryginalnego BOX na SilentiumPC Spartan Pro HE924 temperatura procesora spadła o ok. 10 st.