Zbyt wysokie temperatury starego procesora na SPC Fortis3

Już nie raz pisałem na forum o tym, że chcę podkręcić procesor, ale zawsze coś mi to uniemożliwiało. Teraz, gdy już niby nic nie stoi na przeszkodzie, dowiaduję się, że jednak stoi, no bo jak tutaj podkręcać procesor, kiedy jego temperatura przy przeglądaniu internetu na dwóch rdzeniach dochodzi do 50*C? Bardzo mnie to dziwi, gdyż kupiłem już jakiś czas temu chłodzenie SilentiumPC Fortis 3, z myślą o tym, że kiedyś będzie odpowiednie dla jakiegoś potężnego procesora Skylake, a tym czasem na starym Intelu Core 2 Quad Q6600 mam takie temperatury bez OC. Oczywiście wiem, że to nie wina samego chłodzenia, ale jeśli nie, to czego? Co mam zrobić, żeby procesor się tak nie nagrzewał? Wymienić pastę? Obecnie posiadam Revoltec Thermal Grease Diamond. Jeśli to potrzebne to mogę zamieścić jakieś screeny z OCCT itp.  Postaram się dzisiaj sprawdzić temperatury przy grze w CS: GO.

 

Porządna temperatura, programy do odczytu, to tylko niedokładna informacja.

 

Zostaje pomiar bezpośrednio elektronicznym termometrem na CPU.

 

A co mówi palec na colerze, letni, gorący?

 

Te CPU są wytrzymałe i mogą spokojnie pracować i w 90 stopniach, ale czym mniej tym lepiej.

 

No i jak tam wentylacja w obudowie?

Wentylację na obudowie (Sharkoon VG5-W Green) stanowią dwa wentylatory z przodu i jeden bezpośrednio za coolerem z tyłu. Nie znam ich dokładnych wymiarów, ale na 90% to 120mm. Obudowa jest perfekcyjnie czysta, ale na wszelki wypadek wyczyszczę z kurzu przednie gąbki.

 

Zawsze podczas gry rzeczywiście czuć ciepłe powietrze wydobywające się z tylnego wywiewu. Cooler dotykany z góry jest ciepły. Nie gorący, coś na pograniczu letniego z ciepłym w przechyleniu na ciepły :slight_smile:

 

Zapomniałem uruchomić wczoraj program przy graniu w CS GO, ale za to godzinę testowałem go obciążeniem przez OCCT. Przez chwilę osiągnął temperaturę 58*C, ale zaraz spadła do 57*C i już mniej więcej tego się trzymała. http://www.fotosik.pl/zdjecie/f49f5c88c1448ed5

Chyba warto również dodać, że po zakończeniu testu temperatury spadły do tych swoich 45 - 48*C. Rozpatrzę sprawę przy grze w GTA V.

Według moich obliczeń temperatura przy maksymalnym obciążeniu i podkręceniu procesora do 3,6GHz wyniesie 85,5*C. Mimo to wydaje mi się, że to niezbyt dobry wynik, bo jak to jest w praktyce, pewnie jeszcze podrośnie.

 

Dużo, ale da radę.

 

 

No to masz super temperaturę.

 

Gorsze jest wyższe napięcie Vcore przy OC niż temperatura - jak coś zadziała zabezpieczenie termiczne.

Po wielu wcześniejszych próbach OC dochodzę do wniosku, że jedna jestem jeszcze trochę zbyt zielony, żeby zrobić to samemu. Dziękuję za przydatne porady i odpowiedzi. Teraz wszystko jest perfekcyjnie gotowe, a ja lecę założyć temat tylko o podkręcaniu mojego procesora.

Po co temat, poczytaj w sieci, mnóstwo tego.