Zdalne połączenie (UltraVNC/innyRDP) serwer - 2 końcówki

Dobrze, dzięki wszystkim za pomoc. Klient końcowy zdecydował się na zakup nowego serwera z nowym Windowsem. Proszę o podpowiedź jakie licencje potrzebne są na pracę zdalną 3 maszyn (RDP). Oraz lokalnie baza firebird programu księgowego - około 20 pracowników.

Jak dobrze liczę to 20 sztuk CAL
i 3 CAL na RDS

Now serwer fizyczny? Jakaś tam domena jest, inne licencje CAL już są zakupione? Pewnie będzie trzeba jak pisał kolega np. Windows Server 2012/2016/2019 Standard, 4 paczki po 5 sztuk CALi dostępowych, x3 CALe RDP. Ja bym pewnie postawił na serwerze Hyper-V i dwie instancje Windows Standard. Na jednej bazę danych, oprogramowanie dodaktowe itd. a na drugiej serwer RDS do którego będą się łączyć użytkownicy.

OK, pytanie tylko (sorki ale jestem zielony w temacie licencjonowania serwerów) czy przy zakupie w hurtowni serwera przykładowo DELL T140 z Windows Server 2019 Essentials on “posiada” już w sobie jakieś cale czy tak jakby zawsze startujemy od zera i muszę zamówić:

Serwer
Licencje CAL 4x5
Licencje RDS 3x (o ile da się kupić pojedynczo)

Czy jeśli na starym serwerze były jakieś CALe da się je w jakiś sposób przenieść ?


Essentials Małe firmy: do 25 użytkowników i 50 urządzeń
Tu CAL już masz tylko zostaje RDS

No to super, ograniczyło by to się do momentu gdzie zamawiam serwer najlepiej w zestawie z Windows Server 2019 Essentials, dokładam trzy licencje RDS i teoria mówi, że mam wszystko czego potrzebuję. Mam rację czy gdzieś się pogubiłem ?

Ja to potwierdzam, poczekaj na mądrzejszych ode mnie.

Poczekam na @bachus, jednak czytając o tym Essentialu widzę że bardzo nie lubi się z RDP

https://www.thomas-krenn.com/pl/wiki/Windows_Server_2019_-_porównanie_edycji

No to klops

Musisz Standard. Tanio nie będzie. Aaaaaale. Czy są może jakieś nieużywane desktopy w firmie lub masz nudzące się laptopy z Windows Prof 7/8/10?

jest szansa że coś się znajdzie :slight_smile:

Nie odpowiedziałeś na pytanie - masz już domenę (AD?). Jak nie, to po taniości zawsze można kombinować z Essentials + 2-3 laptopy terminujące połączenia RDP :wink: Essentials dość fajnie to ułatwia.