Zdalne połączenie (UltraVNC/innyRDP) serwer - 2 końcówki

Hej, mam taki nietypowy problem.

W punkcie A mam serwer (Win Server 2012)
W punkcie B mam 1 komputer (win 10)
W punkcie C mam 1 komputer (win7)

Chciałbym, żeby komputery z punktu B i C łączyły się do serwera w punkcie A i pracowały na osobnych kontach użytkownika jednocześnie (program księgowy).
Windowsowy RDP idealnie spełniał zadanie, niestety nie może być użyty.

domyślnie masz dwa stanowiska administracyjne(zdalne), dlaczego nie może być użyty ?

1 polubienie

Po prostu nie może, nie chciałbym rozpisywać się dlaczego. Szukam alternatywy

To jak to sobie wyobrażasz?
Nie można użyć RDP ale chcę pracować na dwóch jednocześnie.
Nie da się zjeść jabłko i mieć jabłko.
jedyna opcja to dwa osobne komputery

no właśnie sobie nie wyobrażam, dlatego szukam na forum kto może sobie coś takiego wyobraził.

Pani z helpdesku teamviewera powiedziała mi (chociaż sama nie za bardzo umiała wytłumaczyć na jakiej zasadzie) że któraś tam wersja posiada możliwość pracy na dwóch kontach użytkownika na raz z windows server 2012… Niestety jak chciałem wyłudzić jakieś info nie udało mi się nic wyłuskać

Bez RDP to jest kosmicznie trudne zadanie. Źle na problem patrzysz: co trzeba zrobić aby MÓC używać RDP?

Nie da się bez RDP, lub innego Citrix xenapp czy coś podobnego. TeamViewer, czy UltraVNC nawiązuje połącz nie do zdalnego ekranu (pulpitu). RDP to natomiast inna warstwa, zestawia sesję terminalową. Pochwal się może czemu nie można RDP?

1 polubienie

Możesz użyć VPN do łączenia się z serwerem z innej lokalizacji i pracowac na kilku kontach jak chcesz. Jak program korzysta z bazy SQL to na końcówkach instalujesz soft i łaczysz się tylko z bazą poprzez VPN. Jaki to program księgowy ?

Jednocześnie na kilku kontach, nierealne.
Sam VPN zestawia połączenie a nie sesję

1 polubienie

Kolega nie chce korzystać z RDP, tylko nic nie poradzisz.

Raczej nie chce …

Poprawione, to miałem na myśli :wink:

Jeszcze można użyć ultraviewer oraz Anydesk, team viewer teraz jest płatny. Z drugiej strony propozycja z VPN jest bardzo rozsądna. Obsługuję kilka firm w tym tym księgowe i sposób przeze mnie podany działa. Nie ma potrzeby komplikowania sobie życia.

Łączysz się poprzez VPN i obsługujesz jednocześnie kilka kont?

1 polubienie

Dwie osoby mogą się podłączyć w tym samym czasie i niezależnie pracować?

Hmm, masz np. oprogramowanie Winflector (dla 2 userów jest za darmo, także do wykorzystania komercyjnego), ale zawsze będzie to kilku userów na 1 koncie użytkownika.

Oddzielne konta to jak Koledzy wspominali RDP, Citrixy itp.

Właśnie nie wiem po co komplikować sobie życie VPN i łączenie z bazą danych to rozwiązanie eleganckie i profesjonalne. Po co mi dostęp do kont jak pracuje się na bazie danych w programie księgowym

Przy VPN komputer klienta łączy się z zdalną bazą danych (pracuje po połączeniu VPN w tej samej sieci co serwer) i może być podłączonych x-końcówek. VPN to rozwiązanie profesjonalne i eleganckie. Z drugiej strony należy unikać pracy na serwerze ze względu na bezpieczeństwo. Ja unikam takiej sytuacji a na serwerze stoi tylko baza danych a dane userów trzymane są na dyskach NAS czy serwerze i żadnych danych nie ma na końcówkach (bezpieczeństwo).

Moi klienci księgowi używają głównie softu Insert, Sage i w jednej lokalizacji soft autorski który przebija funkcjonalnością sage i insert :slight_smile:

Ależ oczywiście, VPN to podstawa, ale to tylko warstwa umożliwiająca i zabezpieczenie połączenia (L3, czy czasem L2). Co do “unikania pracy na serwerze dla bezpieczeństwa” - po to jest właśnie serwer dedykowany pod aplikacje, żeby to bezpieczeństwo zachować. Daje się użytkownikowi tylko dostęp do serwera a nie do wartswy bazy danych.
Nie rozumiem też jak trzymanie danych na NASie zwiększa bezpieczeństwo (nie mówię o trzymaniu danych na stacji klienta/desktopie). Jaka różnica, czy są trzymane na serwerze, czy NASie te dane? Jest do nich taki sam dostęp logiczny, tu i tu dane mogą się uszkodzić logicznie, tu i tu możesz mieć RAID.