Zdalne wyłączanie internetu

Witam, nie wiem czy tutaj pisać czy w dziale poszukuję, ale w sumie nie musi to być nawet program.

Mam następujące pytanie, poszukuję programu lub sposobu żeby zdalnie wyłączać drugiemu komputerowi (xp) internet. Oba komputery są podłączone do routera pentagram cerberus. Więc można by było po prostu wyłączać temu drugiemu sieciówke, tylko musiałby to być jakiś stały sposób, nie że ktoś restartnie kompa i już będzie ok. Być może na routerze, dałoby się coś zrobić, wiem że można zmienić bramę ale musiałbym u siebie zmienić, a gdy chciałbym włączyć temu drugiemu to musiałbym znowu u siebie zmieniać i na routerze. Być może wystarczyłby jakiś pliczek bat, dodany do harmonogramu zadań, tylke że taki plik sie odpali powiedzmy o 22 i jak ktoś uruchomi kompa o 22:01 to będzie miał neta. Może macie pomysły jakieś? Oczywiście mógłbym po prostu wyciągnąć kabel z routera :smiley: ale jak mnie nie będzie w domu to ta druga osoba sobie włączy, a takiej sytuacji chciałbym uniknąć.

POzdrawiam

a masz w routerze ustawień dotyczących dostępu tylko dla wybranych MAC adresów kart sieciowych?? Jeśli masz w konfiguracji routera - wyłączasz dostęp dla danego MACa i komputer nie ma dostępu do routera ( nie ma internetu).

raczej nie, nie potrafię nic takiego znaleźć. już też myślałem nad tym.

Jeśli zdalnie- to musisz szukać w możliwościach routera. W komputerze mógłbyś pewnie jakieś ustawienia porobić, ale użytkownik musiałby miec prawa na poziomie Użytkownika, żeby nie mógł potem tego pozamieniać. Będąc w grupie administartorów wszystko może odkręcić.

wg pclab konfiguracja tego routera jest dość rozbudowana, dziwne jest, że nie znalazłeś filtracji adresów MAC w routerze.

w panelu routera w dziale Configuration->Firewall jest do wyboru “Packet Filtering”, gdzie możesz blokować dostęp po adresie IP, i “Bridge Filtering”, gdzie na 99% możesz blokować dostęp po adresie fizycznym MAC (nie mam screenshota, dlatego nie jestem pewien w 100%).

ponadto wg pclab w pudełku można znaleźć “polskojęzyczną instrukcję obsługi i poradnik budowy małej sieci lokalnej”, może warto je przeczytać.

Tak, są takie opcje, ale po wypełnieniu pól nadal drugi komputer ma internet, tak wyglądaja te opcje:

packet filter

ustawiłem zakres w obu from i to na 192.168.1.2 - 192.168.1.250, powtorzylem to dla incoming, i nic, net dalej dziala.

bridge filtering

Wpisałem mac adress bez -, w polu type dalem 0000 i net ciągle działa, może coś zle wpisuje, albo coś z tym softem jest nie tak?

w packet filter jeśli masz ustawione “outgoing”, powinineś mieś w source ip zakres adresów lokalnych, które chcesz wyblokować, w destination nic, albo 0.0.0.0 do 255.255.255.255, bo w takich opcjach masz koniunkcję, jeśli source i destination ustawisz na zakres .2 - .250, to router będzie blokował tylko połączenia z zakresu .2 - .250 do komputerów o adresach .2 - .250, a przecież chcesz wyblokować połączenia wszędzie, czyli do komputerów 0.0.0.0 - 255.255.255.255.

opis bridge filtering masz w innym wątku

może się jeszcze okazać, że poza “submit” trzeba zrobić “save configuration”

Wielkie dzięki, zablokowałem wg twojego opisu do bridge filtering i jest tak jak chciałem. POzdrawiam