Zdarzenie zmiany wartości zmiennej


(look997) #1

Jak w C++ zrobić zdarzenie, które obserwuje stan zmiennej i wykonuje funkcję w razie zmiany wartości zmiennej, np. mam int iente = 1;


(kostek135) #2

Generalnie nie wiem, jak to wygląda w Qt. Ale sam wzorzec jest prosty zeby zapisać go w dowolnym języku: http://www.dreamincode.net/forums/topic/197421-the-listener-pattern/


(Frankfurterium) #3

http://stackoverflow.com/questions/3159165/c-auto-call-function-after-change-variable


(look997) #4

Jednak to nie będzie dobre rozwiązanie.


(kostek135) #5

Uzasadnij, dlaczego uważasz, że Observer Pattern jest złym podejściem do rozwiązania tego problemu?

 

Lepszy do czego? W każdym języku którego używałem asynchroniczny event na zmianę stanu obiektu był mniej lub bardziej wzorowany właśnie na OP. Przykład Java: http://docs.oracle.com/javase/7/docs/api/java/beans/PropertyChangeListener.html

Poza tym zmieniasz informację o tym czego oczekujesz. Poprzednio mówiłeś, że potrzeba ci, aby wiedzieć, że nastąpiła zmiana właściwości obiektu. Teraz, aby mieć dostęp do tego drugiego obiektu. Dostęp do obiektów z reguły uzyskuje się przez przekazanie referencji/wskaźnika do konstruktora obiektu. Dzięki temu obiekt A może manipulować metodami obiektu B (B jest polem w A).

 

Tym jest właśnie OP. Cechy obserwatora są dziedziczone/interfejsowane zapewniając ponowne użycie kodu.

Wybacz, nie rozumiem o co tobie tu chodzi. Oprogramować musisz tylko co ma się stać, jak coś się zmieni w stanie obiektu.

EDIT

Znalazłem jak zaleca zrobić to Qt. Signals and slots: http://en.wikipedia.org/wiki/Signals_and_slots

A tu pierwsze zdanie:

Więc jak dla mnie masz dwa wyjścia:

  1. przeczytać jak używać Observer Pattern i go użyć (i będziesz mógł tego używać niezależnie od języka programowania).

  2. użyć tego co zaleca Qt, mając na uwadze, że jest to w zasadzie punkt pierwszy, tylko chowa przed tobą implementację dwóch klas tak na dobrą sprawę.


(look997) #6

Dlatego:

 

 

 

Zmieniam, bo to wydaje mi się zbyt skomplikowane jak na moje potrzeby.

 

Mam dużo klas które się komunikują z klasą okna, muszę im wszystkim przypisać wskaźniki do okna, zaprzyjaźnić je z klasą okna. Wydaje mi się, że to się powinno robić znacznie prościej.

 

Jak mam kilka QLineEdit i je mam zmieniać za pomocą specjalnych ekstra funkcji (o ile nie mam przypisać wskaźników i przyjaźni) to znów wydaje się, że lepiej to zrobić inaczej.

 

Trochę tego nie ogarniam, chciałbym aby ktoś mnie pokierował.


(kostek135) #7

Zadałeś sobie trud, by przeczytać mój post ze zrozumieniem? Observer pattern, w Qt: signals & slots. Po googluj za tymi hasłami.

EDIT

W ciągu pół minuty powinieneś zaleźć to: http://qt-project.org/doc/qt-4.8/signalsandslots.html


(look997) #8

Ja mam problem, że sobie wymyśle rozwiązanie, ale nie wiem jak to nazwać albo jest niemożliwe.

Czytałem o tym, nawet używam sygnałów i slotów przy pobieraniu danych z neta. Myślałem tylko, że ekstra do tego da się to zrobić łatwej/lepiej.

Np. wydawało mi się, że może istnieć rozwiązanie w stylu JS czyli: zmienna.addEventListener(“changeValue”, funkcja, false);

To by było proste i wygodne, ale żeby osiągnąć takie coś to by trzeba napisać więcej kodu a i tak by działało inaczej niż bym chciał.

Sygnały i sloty w ogóle tego by nie potrafiły.


(kostek135) #9

Nerwy mi powoli puszczają, takim addEventListener jest własnie w slotach connect…

EDIT

Nie do końca rozumiem. Oczekujesz możliwości podpięcia czegoś pod typ prymitywny? To przecież 4 bajty. W JavaScriptcie, int to nie int tylko jakiś tam obiekt który ma tablicę prototypów i inne takie duperele, dzięki czemu piszesz krótszy kod, to prawda i 20 razy wolniejszy dzięki temu. Musisz coś wybrać, imho C++ przy rozterkach pt. “mój kod jest długi” radziłbym sobie odpuścić. Może python, groovy albo scala?


(look997) #10

nie musi być int, mogę specjalny obiekt sobie zrobić do tych wartości które będą obserwowane.

 

Ja tak naprawdę używam QT tylko dlatego, że dzięki temu mogę mieć nieduże pole-widget w nietypowym miejscu w systemie (konkretnie to z lewej strony traya, w wolnym miejscu na pasku zadać Windows 7). Gdyby się dało to bym używał JavaScript (wiem że się da osadzić pole webowe, chyba nie warto mieszać).

Poznaję przy tym C++ QT itd, ale nie jestem entuzjastą. Nie jest to ważne w sumie ale tak sobie napisałem.

 

 

Zrobię funkcję publiczną w klasie okna i wystarczy, nie wiem czemu tak tego unikałem.

 

Sygnały to nic nadzwyczajnego, równie dobrze mogę bezpośrednio wywoływać taką właśnie funkcję.

Coś zyskam na tych sygnałach w tym przypadku?


(kostek135) #11

Na zdrowy rozum, gdyby nie istniała potrzeba, a wywoływanie synchroniczne sprawdzało się, to nie powstałby wzorzec tylko wszyscy wywoływali funkcję. Jednak wzorzec powstał, mało tego każda biblioteka tworzona w duchu MVC, go używa.

 

Przede wszystkim takie wołanie funkcji prowadzi do brzydkiego zapachu w kodzie, o nazwie “tight coupling”. To podejście, które proponujesz jest nieskalowalne w przypadku jednego broadcastera i wielu reciverów. Dodatkowo chciałbym zobaczyć jak twój kod robi się coraz piękniejszy kiedy przykładowo musisz dla jakiegoś elementu zaprzestać nasłuchiwania, normalnie odpinasz listener, a z synchronicznym wywołaniem powstanie ładna gromadka ifów.

EDIT

Jeszcze mały link, który może więcej powie, co jak dlaczego: http://www.dcs.bbk.ac.uk/~oded/OODP13/Sessions/Session6/Observer.pdf