Zdjęcia na forum

Hej.

Mam forum o skoczniach i umieszczałem zdjęcia większości znanych skoczni z pewnej strony i pod każdym zdjęciem napisałem: zdjęcie pochodzi ze strony X. Czy to rozwiązanie jest legalne?

To zależy. Myślę, że powinieneś mieć zgodę właściciela (nie koniecznie strony, ale osoby która posiada prawa do danego zdjęcia).

tak, w przypadku wykorzystywania nie swoich zdjęć, grafik musisz podać autora.

Musisz sprawdzić czy autor zdjęcia na to zezwala, bo spotkałem się wiele razy z tym, że autor zdjęć na swojej stronie wyraźnie pisał, że kopiowanie bez jego zgody jest zabronione, nawet gdybyś podał źródło do zdjęć i wymienił nazwisko ich autora na swojej stronie.

Pozdrawiam!

Jeśli autor na stronie nie zawarł informacji o prawach do zdjęcia wtedy możesz je umieści w innym miejscu podając źródło.

Chyba że jest ta informacja tak jak napisał roobal

Witam,

systematyzując wypowiedzi kolegów, masz dwie możliwości umieszczania zdjęć lub innych materiałów na swoich stronach:

I. Skorzystać z dozwolonego użytku utworów chronionych czyli z “CYTATU”

Jeśli twoja strona ma charakter utworu w świetle ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych (dalej upaipp) to zgodnie z Art 29.1 upaipp można użyć w swoim utworze (tu stronie www) urywki lub drobne utwory bez konieczności uzyskiwania zgody właściciela praw autorskich. Trzeba pamiętać jednakże, że przytoczone urywki / utwory nie mogą stanowić istoty twojego artykułu, a stanowić jedynie jego uzupełnienie. Więcej o prawie do cytatu możesz wygooglować na forach prawnych.

W przypadku zamieszczenia treści na prawach cytatu należy zgodnie z upaipp

II. w innych przypadkach należy uzyskać zgodę na umieszczenie zdjęć od właściciela majątkowych praw autorskich. Przy czym uzyskanie tejże zgody (inaczej licencji) wcale nie oznaczać musi bezpłatnego korzystania ze zdjęć - właścicielowi praw autorskich przysługuje w ogólności możliwość wynagrodzenia (określanego przez niego).

Za wykorzystanie czyichś utworów bez odpowiednich pozwoleń mogą grozić przykre konsekwencje z upaipp - w zależności od sytuacji Art.78,79,115,116,117

Ok, dzięki wam, dla własnego bezpieczeństwa usunąłem wszystkie obrazki.