ZEGAR W BIOS nie działa

Witam,

wczoraj wymieniałem baterię CMOS i od tamtej pory zegar w biosie stoi w miejscu. W biosie ustawiam go na dobrą godzinę i tak już zostaje.

Pozdrawiam

Spróbuj go zresetować zworką

Nie wiem jak to zrobić zworkami w moim laptopie. Resetowalem w ten sposób, że wyciągałem baterię CMOS.

Dodatkowo nie mogłem ustawić daty 2006 (w polu rok - leciało od 0 do 45 a potem od razu wskakuje 5540) przez PgUp/PgDn tylko musiałem wpisać z klawiatury. Czemu zegar nie odlicza tylko stoi ??

A wcześniej przed wymianą chodził.

tak, działał dobrze. Baterię musiałem wymienić bo się wyczerpała i pojawiał się przy starcie komunukat “CMOS battery is low” i BIOS tracił wcześniejsze ustawienia. Kupiłem identyczną nową i zamontowałem. System startuje, uruchamia sie tylko zegar stoi w miejscu.

Wcześniej jak zmieniałem datę i godzinę w biosie to np. rok zaczynał się od 1999. Teraz (zawsze po resecie/wyciągnieciu baterii) mam wszędzie same zera a jak lecę PgUp w polu rok żeby dojść do 2006 to nie idzie bo po 50 wskakuje od razu 5450. Rok 2006 wpisuję więc z klawiatury. Trochę to dziwne.

Odłącz zasilacz od lapa, wyjmij baterię główną i cmos na 1 h i najpierw załóż dla cmos,później włóż główną,nie wchodź do biosu tylko datę i godzinę przestaw z poziomu systemu operacyjnego i zamknij kompa i teraz zobacz.

baterię główną - chodzi ci o akumulator do laptopa ?

Próbowałem wejść do sytemu po resecie CMOS bez wchodzenia do BIOSA ale to raczej niemożliwe. Jak nie będzie ustawionego czasu oraz wykrytego dysku albo napędu to nie wczyta systemu - pojawia mi się czarny ekran z kursorem myszy.

Czy istotne jest to żeby po wyjeciu baterii (głównej i CMOS) komputer został tak na dłuższy czas ? U mnie przerwy były krótsze - ok. 15 min ?

Tak.

Wejdź i zostaw w spokoju opcje daty i godziny,ustaw co trzeba i zapisz bios Save.

Wejdź do systemu i tu spróbuj przestawić datę i godzinę.

Optymalny czas wyjęcia akumulatora i baterii to około 30 minut do 1 h - odłącz zasilacz od lapa.

spróbuję tak zrobić.

"Wejdź do systemu i tu spróbuj przestawić datę i godzinę. " - czyli po prostu ustawić date i godzinę w zegarku na pasku zadań ?

tak