Zepsuta część w dysku zewnętrznym


(chmielek82) #1

Witam. Posiadam dysk zewnętrzny LaCie 500 gb. Od jakiegoś czasu tam gdzie się wkłada kabelek USB do dysku przestało stykać jednak gdy się wyginało troszkę kabelek to dysk normalnie pracował było czuć, że talerz się kręci i na kompie wszystko elegancko było. Jednak co podłączenie no to ten kabelek coraz bardziej i bardziej było trzeba wyginać więc doszło już do tego, że nie da się go uruchomić. A więc wniosek jest taki, że dysk jest sprawny tylko ta płytka gdzie jest to wejście itp. padła a raczej samo wejście. Rozkręciłem obudowę od dysku tą zieloną płytkę odczepił przybyłem do serwisu, jednak prywatnego bo gwarancja się skończyła. No powiedział, że samego wejścia się nie opłaca przelutowywać, lepiej kupić całą płytkę z tym małym wejściem USB itp. Wiec poniżej zamieszczam zdjęcia tej płytki, teraz kolej na pytania. Gdzie i czy w ogóle takie coś mogę dostać? Ile takie coś kosztuje? Jakby ktoś znalazł na allegro.pl lub na jakiejś innej stronie sklepu elektronicznego takie coś był bym bardzo wdzięczny o link. Z góry dzięki ;].

Zdjęcia :

Link 1 : http://zapodaj.net/129d88c6782c.jpg.html

link 2 : http://zapodaj.net/5adaa5e77d59.jpg.html

link 3 : http://zapodaj.net/5aeb66659c41.jpg.html

link 4 : http://zapodaj.net/a59266c41e28.jpg.html

link 5 : http://zapodaj.net/741ed2f4919c.jpg.html

PS. Zdjęcia robione iPhone 4G


(Bowjan) #2

Kabel sprawdzony? Na innym kablu jest to samo?


(JoteS) #3

Raczej trudno będzie dostać kompletny kontroler tej firmy. Jeśli kabel jest sprawny to pozostaje albo wymiana gniada albo przekładka dysku do innej obudowy.


(chmielek82) #4

Tak kupiłem nowy taki sam kabelek, i nadal to samo. Jestem pewny, że to wina tego gniazda gdzie ten kabelek się wtyka. Nie musi być tej samej firmy, może być jaki kolwiek inny aby pasował. Jak trzeba to dam zdjęcia jeszcze samego dysku, obudowy etc. może coś pomoże, czekam cierpliwi na kolejne odpowiedź ;]


(JoteS) #5

W różnych dyskach są różnego kształtu płytki, trzeba by mieć dużo szczęścia żeby pasował do posiadanej obudowy. Można spróbować poprawić lutowanie gniazda do płytki lub zastanowić się nad uniwersalną obudową dysku choćby najprostszą np. http://www.proline.pl/?p=NATEC+RHINO+AL+BK


(chmielek82) #6

Oddawałem właśnie już dysk były poprawione tam te luty i miało być wymienione to gniazdo ale potem coś tam gościu nie mógł gdzieś oddać więc go oddał więc luty nic z tego ;/ No obudowa fajna podoba mi się. Czy tam w środku już będzie taka płytka zamocowana, żeby tylko dysk podpiąć i to będzie śmigać?


(JoteS) #7

W każdej obudowie jest. Tamta obudowa to tylko przykład, są też inne :slight_smile:


(chmielek82) #8

O no to super sprawa. Pozostaje jeszcze tylko sprawa czy ten dysk na pewno jest SATA 2.5. Można to jakoś sprawdzić? Wziąłem go ale nie ma na nim nic napisane. Czy to raczej wszystkie dyski są SATA 2.5? Dopytuje się tak bo jestem trochę zielony w tych sprawach a nie chce pieniędzy wyrzucić w błoto. Jak coś mogę dać zdjęcia jego.


(JoteS) #9

Dyski są 2,5" i 3,5". Pierwszy ma wymiary ok. 10x7x1 cm, drugi 15x10x2,5 cm.


(chmielek82) #10

Dobra wielkie dzięki. Przynajmniej już wiem, że to SATA 2.5 i co muszę zrobić. Temat do zamknięcia. Jeszcze raz dzięki! :smiley:


(Boshi) #11

Ewentualnie zrób z niego zwykły dysk do kompa. Przelutowywanie nic nie da, więcej roboty niż to warte a jeszcze można przegrzać elementy indukcyjne. Bawiłem się w to. nie opłaca się jedynym słowem.