Zepsute gniazdo w wieży stereo

Czesc wam :slight_smile:

Mam mały problem z leciwą wieża audio nieistniejącej już marki aiwa. Wieża ma z 12 lat i dobrze mi służy, fajny basik, całkiem mocna spisuje się na imprezach jak i do dania czasu gdy nikogo nie ma w domu :D:D

Jakiś czas temu miałem problem z 1 głośnikiem. Wg. mnie za bardzo powyginały się kable w wtyczce i dlatego on nie grał… jako, że wtyczka jest zalana jakimś tworzywem to obciąłem kabel i zostały 2 kabelki :twisted: włożyłem je gniazda tak jakbym wkładał wtyczkę. Przez jakiś czas spisywało to egzamin… Ale coś musiało się zwalić wewnątrz gniazda :frowning: Podczas słuchania np. radia w nagle wydobywa się ciągły przeraźliwie ostry dźwięk… i to na fulla!! mimo, to, że głośność była prawie na min… Za 1 razem myślałem, że zejdę na zawał…

Ok wyciągnąłem kable z tego gniazda i włożyłem do niej tą obciętą wtyczkę z dołączonymi na kostkę kablami od głośnika… Myślałem, że to przez te kable(druty) i na wtyczce będzie już ok… niestety jest tak samo… Więc problem jest w złączu… Co więcej ten dźwięk wydobywa się nawet przy stuknięcie obudowy z boku…

Co się tam mogło stać?? odłamał się jakiś drucik który teraz miesza kanały> czy coś na płycie padło??

Ile wymiana może kosztować??

Jak myślicie?? Teraz wieża mi gra na 1 głośniku… ale to nie jest ten sam efekt co na 2 :frowning: :frowning:

rezystor mocy dla danego kanału pewnie padł lub zabezpieczenie

hmmm… i co z tym można zrobić? Ile takie coś kosztuje w serwisie rtv?

majątek, rozkręć lepiej i sprawdź co jest czarne spisz oznaczenie kup lutownica w dłon i gotowe… wróżbitą nie jestem

Rewelacyjny sposób naprawy sprzętu elektronicznego …

k-9 , wieża pod pachę i kierunek punkt naprawy sprzętu RTV.

Tutaj na forum wróżek niestety brak.

Obstukiwanie sprzętu w celu lokalizacji uszkodzenia jest czymś normalnym i bardzo często stosowaną metodą.Moderator takiego tematu powinien o tym wiedzieć.Powinien również wiedzieć że nie istnieje coś takiego jak "rezystor mocy dla danego kanału " jeśli nie wie to lepiej żeby się powstrzymał od komentarzy !

ciekawe, rezysotr mocy = rezystor ceramiczny jest elementem każde wzmacniacza tak jak kondensatory…

Ucz się Ucz wtedy może się dowiesz że istnieją także rezystory : drutowe,masowe,metalizowane itp.i nie istnieje coś takiego jak rezystor mocy !

daruj sobie **** z wikipedii, na każdej kocówce mocy jest rezystor, który potocznie nazywa się rezystorem mocy…

Nawet w sklepach internetowych używa się takiej nomenklatury:

http://www.tme.eu/pl/katalog/rezystory- … _order=ASC

Tak, szczególnie dla tak “doświadczonego” elektronika jakim jest autor tematu.

Moderator wie, bo kończył technikum elektroniczne naście lat temu i do tej pory “grzebie” w niejednym sprzęcie. Ale również wie o tym (po opisie problemu) że autor sam sobie nie poradzi z problem dlatego odsyła go do serwisu …

Autor postu nieźle sobie daje rade i dobrze całość opisuje.Z tego opisu wynika że uszkodzony jest przewód głośnikowy oraz wtyczka i gniazdko głośnikowe.Z dużą dozą pewności można stwierdzić że wystarczy wymiana tego przewodu oraz wtyczki i gniazdka głośnikowego a to może zrobić przy pomocy kolegi który potrafi posługiwać się lutownica i śrubokrętem.Nie trzeba go wysyłać do serwisu. PS. Informacja o ukończeniu technikum elektronicznego i grzebaniu do tej pory wręcz mnie powaliła.Ja pisałem o znajomości tematu a nie o szkole i grzebaniu przez naście lat.

Bardzo wątpię żeby usterka gniazda, wtyku czy kabla powodowała generowanie pisku, jak już to objawem przerwy w obwodzie zestaw głośnikowy wzmacniacz był by trzaski, przerwy w odsłuchu jednego kanału.

I co w związku z tym ??