Zepsuty zasilacz XFX 550W


(CrisPL) #1

Kolega ma zestaw:


(t0m3k_) #2

Tak jest to możliwe.

Ale czy tak się stało to nie powiem bo tylko rozpuszczalna kawa mi została i nie powróżę z fusów :frowning:


(CrisPL) #3

Pożyczyłem mu zasilacz Delta (na bazie Fortron) 400W ma on na linii 12v tylko 330W czy możliwe, że przez to nie wstaje (zero reakcji, jakby prądu nie było)?


(t0m3k_) #4

Zasilacz na pewno dobry? Można sprawdzić zwierając czarny i zielony kabelek, jak nikt nie zginie i zasilacz ruszy to znaczy, że prawdopodobnie płyta uwalona.


(CrisPL) #5

Swój już wysłał na gwarancję, a ten co mu dałem to działa, bo używałem go ostatnio.


(JNJN) #6

Zasilacz ten ma porządne zabezpieczenia, więc nie powinno nic się uszkodzić.

 

Problemem może być coś co uszkodziło ewentualnie zasilacz?


(Ja$) #7

… 330W to sporo, komp powinien się uruchomić. Jeśli zasilacz wykonany jest na bazie FSP Hexa HE-400 to ma dwie linie 12V. Może Twój kolega  zasila “wszystko” z jednej linii - niech zewrze te linie, “z drugiej strony rzecz biorąc” nie mogę się nigdzie doczytać, czy zasilacz ma aktywne PFC*, bo jeśli nie ma, to komp może się nie “podnieść”.

 

Układ PFC (falownik), ma za zadanie korygować przesunięcie w fazie prądu względem napięcia zasilającego, czyli uzyskanie zerowego przesunięcia fazowego. Płynie wtedy w kablach najmniejsza moc pozorna i dodatkowo są eliminowane wyższe harmoniczne prądu pobieranego z sieci. Modele z aktywnym PFC przełączanie 115V na 230V realizują automatycznie. Układ aktywnego PFC pozwala także a może przede wszystkim na takie wydatkowanie mocą, że model kupiony z dużą rezerwą zużywa mniej mocy niż tradycyjny.

Układ aktywnego PFC przydziela moc dynamicznie przez co, np. podczas startu komputera (kiedy to pobór mocy jest największy, szczególnie z 12V), w tym krytycznym momencie napięcia podawane są bez ich spadków co zapewnia poprawny start. Zdarza się bowiem, że zbyt słaby zasilacz nie jest w stanie podać mocy startowej komputerowi choć jest w stanie zasilić komputer w pracy ciągłej.


(CrisPL) #8

Nie jest on jakiś nowoczesny ma ponad 4 lata i jedną linię. 2 molexy, 3 sata skromna ilość.

@edit

Sprawdzał jeszcze na fortronie, deusie i nie ruszyło czyli jednak płyta.