Zerowanie bad sector a utrata ukrytej partycji?

Siema.

Laptop doznał poważnej awarii, przywrócił się sam i od wtedy zacina się nieprzyjemne. Ta awaria co była to mega zawiecha i komunikat “a disk read error occurred”.

Samsung NP300E5A-S07PL, Windows 7 Home Premium, nazwa dysku z hd tune samsung hn-m500mbb

Zrobiłem test hd tune 2 i mam jeden czerwony kwadrat

badsektor.thumb.jpg.81b7f4abe240487ce5f3

A to skriny z zakładki health:

health1.thumb.jpg.776bec54d1009f95abe426

health2.thumb.jpg.a4eea284ded5fbf468ffcd

  1. Czy da się to jakoś zrobić bez utraty danych? Co z scan disk z windy?

  2. Czy zerowanie programem MHDD oznacza utratę ukrytej partycji?

  3. Mam dysk przenośny USB 500 giga, wrzuciłbym na niego obraz ukrytej partycji i obraz partycji systemowej. Odpalam MHDD i zeruję dysk. Na na dvd nagrałbymBOOT program i przegrał obrazy systemową i ukrytą i stworzył takie same partycje jak były. Ale:

a) jak backupujący program będzie kopiował obraz partycji systemowej to czy ominie bad sector?

b) na przenośnym dysku mam 200 giga ważnych danych. Czy można potrzebne obrazy dysków wrzucić do konkretnego folderu bez potrzeby rezerwowania całego dysku USB?

 

Dzięki wielkie

EDIT

Pozycja 5 z health

reallocated sector count - 252 ???

z tego co czytam na forach, taki dysk to śmietnik?

EDIT2

a teraz czytam, że 252 z obrazka oznacza nie ilość realkowanych sektorów a ilość rezerwowych. Czyli realokowanych nie mam żadnych?

 Skan powierzchni należy dokonać MHDD, lub np. Victoria4.47 z bootowalnej płyty z Win 7, 8 live CD, czy Hirens BootCD(MHDD, HDAT2). Dopiero wtedy można ocenić stan dysku.

Zerowanie niszczy informacje w takim zakresie jaki wybierzesz np. w opcji ERASE w MHDD. Są programy pozwalające wybrać obszar zerowania i takie co zerują cały dysk.

Atrybut 01 - 444 dla samsungów powinien być 0

Atrybut 05 wskazuje „0” realokowanych sektorów

Atrybut C5 pokazuje 4 niestabilne sektory, które mogą wymagać zerowania

Atrybut C8 35 błędnych zapisów

Sprawdź w zarządzaniu dyskami jakie i ile masz partycji. Win 7 tworzy własne małe partycje, stąd rozsądek nakazuje wykonywać kopie dysku. Oczywiście jeśli chcesz aby działało systemowe recovery.

Dysk zaczyna mieć kłopoty: 01,C5, C8 i jeśli masz ważne dane to kopiuj. Masz okazję zmienić na SSD, a tego używać jako magazyn.

 

dzieki za odpowiedz. Komp umiera. Tak sie zacina ze pisze z telefonu. Nagralem plyte mhdd. Zeby MHDD widzial dysk musze wylaczyc AHCI i wtedy widzi dysk jak PCI.

mam niby plyte od samsunga z windowsem. Po prostu sie boje utracic partycje systemowa bo jesli plyta nie zadziala to co wtedy?

prosze o porade. Zerowac caly dysk czy ominac partycje systemowa?

JESLI WYZERUJE POWIEDZMY PIERWSZE TRZY CZWARTE DYSKU, UKRYTA PARTYCJA ZOSTANIE NIENARUSZONA? NIE ROZUMIEM TEGO.

pliz help

edit.

za miesiac wracam do polski i szczerze wolalbym u nas kupic nowy dysk. A teraz potrzebuje reanimiwac co mam.

Nie musisz zerować całego dysku. Skoro uszkodzone sektory są na początku dysku, gdzieś okolice 4GB, to wystarczy na chwile (tak by przeszło z 5GB) puścić Remap (ten nie zawsze daje rade - np. dysk może się zawiesić) albo  Erase Delays Destructive, który selektywnie wyzeruje te uszkodzone sektory. Po tym ponownie zeskanować i sprawdzić jak się ma sprawa. Można też użyć programu producenta z jego strony (aktualnie to Seagat), do naprawy bez utraty danych.Instrukcja jakiej opcje użyć również powinna być na stornach Seagata. 

20 minut działania i totalna zawiecha, wymagająca przycisku zasilania.

Zrobiłem test pamięci wbudowany w windows 7, zero błędów.

Nie zrobiłem full testu z MHDD najpierw, ale od razu: erase tylko uszkodzonych i potem remap. Długość dwóch zabiegów to ok 20 minut, czyli nie cały dysk. Oglądając, podczas tych 20 minut, spadające szare kwadraciki, widziałem ze 2 razy litery chyba “W” zamiast szarego kwadracika! CO TO ZNACZY?

PO CZYM zrobiłem full test MHDD:

mhdd11.thumb.jpg.41db9880d613704c0d660ee

Jestem świeżo po teście, komp jeszcze się nie zacina :). Ale 20 minut nie minęło. Po włączeniu komputera, scandisk sam się włączył, wykonywał dużo testowania, znalazł błędy typu “rozszczepione pliki”.

Próbowałem odpalić kompa z płyty startowej SAmsung recovery winda 7 home. Załadował się instalator, to znaczy przejedzie pasek ładowania i tylko czarne ekrany-restart kompa :O. CZY TO MOŻLIWE, ŻE INSTALATOR/NAPRAWIARKA Z PŁYTY daje czarne ekrany bo na dysku miałem błędy logiczne?

Jeśli komp dalej będzie się zacinał to co robić? Format z partycji recovery?

Dzięki z góry za wszystkie rady.