Zerowanie i remap dysku

Witam

 

Stoję przed zadaniem wyzerowania/remapu HDD na laptopie z Windowsem 8.1. Oczywiście laptop z UEFI, mniej więcej wiem co i jak ale odpaliłem GParted i mam kilka pytań coby się upewnić:

  • Te partycje sda1-sda4 będę musiał jakoś sam przywracać po zerowaniu czy one się tworzą same przy instalacji systemu?

  • zgaduję, że sda8 to partycja recovery?

Zerowanie dysku wywali do góry nogami cały dysk a klucz systemu jest niby zapisany w BIOSie, więc mam nadzieję, że go nie naruszę?

Gparted nie służy do remapu dysku, tylko do jego partycjonowania. Najpierw weź poczytaj trochę, a dopiero potem rób.

Jeśli chcesz dokonać remapu dysku otwórz terminal i wpisz: “sudo dd if=/dev/zero of=/dev/sda” (bez cudzysłowiu).

Pamiętaj że remap zajmie dużo czasu, a po jego zakończeniu dysk będzie czysty jak łza. W terminalu nie wyświetli się stan zadania, komunikat pojawi się gdy remap zostanie zakończony.

Klucz do Windowsa siedzi w UEFI i tam będzie siedział zawsze. Nie utracisz go, no chyba że rozwalisz laptopa młotkiem.

… Przecież o tym wiem, nie szukaj sensacji tam gdzie jej nie ma. GParted odpaliłem tylko po to żeby zobaczyć ukryte partycje. Nigdzie nie napisałem “halo nie wiem jak się zeruje więc zrobię to Saperem”, tylko zapytałem o te poukrywane partycje. Zerowałem/remapowałem już dyski. Także nie jest to odpowiedź na moje pytanie.

Dzięki. To jest w końcu odpowiedź na zadane pytanie.

 

Partycję recovery odtworzę ręcznie. Reszta mam nadzieję, że tworzy się sama przy instalacji systemu/tworzeniu partycji recovery.