Zerowanie/remap HDD Lenovo G585

Siema

 

Jak się okazało po 2.5 roku mój laptop powoli się poddaje tzn konkretnie jego dysk (Sektory niestabilne oczekujące na remapowanie). Czeka mnie zerowanie i remap, polecono mi program HDD.

 

Nagrałem sobie Hirens Boot z MHDD (i Victoria) na płytę DVD, w BIOSie zmieniłem AHCI na Compatible, płyta się bootuje, ładnie przechodzę do menu z MHDD, odpalam i… MHDD nie wykrywa mojego dysku. Olśniło mnie - zworki! Otwieram laptopa, wyciągam dysk i sobie przypomniałem, że zworków nie ma :D 

 

Pytanie - co teraz? Coś źle zrobiłem czy może po prostu potrzebuję innego narzędzia?

Trzeba w Biosie  wyłączyć UEFI

Wyłączyłem i nic to nie dało.

 

Teraz na ekranie z Portami pokazuje mi się tylko komunikat: “WARNING: SLAVE DEVICES NOT SUPPORTED”.

 

Tylko jak mam zmienić dysk na MASTER? :stuck_out_tongue:

Przede wszystkim musisz ustawić tryb Legacy lub Native IDE - nie AHCI - MHDD nie pracuje z AHCI.

Jedyny tryb jaki mam do wyboru to “Compatible”. UEFI i AHCI wyłączyłem przed odpaleniem MHDD i nie wykrywało dysku. Teraz mam problem, bo muszę zmienić SLAVE na MASTER a do tej pory się do tego nie dokopałem jak to zrobić…

Ok. To może od początku - podaj jesli możesz zrzut z Crystal Disk Info. Zobaczymy czy w ogóle przy tym dysku jest sens coś robić. Tylko przestaw tryb wyświetlanych danych z HEX na DEC.

Screen:

 

 

  • HD Tune PRO

 

 

 

Ogólnie to już tutaj miałem wątek odnośnie tych screenshotów i zalecono mi właśnie zerowanie/remap. Tymczasem już kilka dni się z tym męczę i męczę i nie mogę nawet rozpocząć tego procesu.

Jeśli nie masz zworków dołączonych do dysku użyj jakiegoś zwykłego drucika albo czegoś podobnego.

Wyjąłem dysk ale z tego co widziałem tam nie ma nawet gdzie tego zrobić… :wink:

jak to nie? Powinny być tam piny i mały drucikiem musisz połączyć odpowiednie dla danej konfiguracji ze sobą. Sprawdź też czy przy pamięci CMOS nie masz zworków. Będziesz mógł je na czas operacji “pożyczyć” :smiley:

Później jeszcze dla pewności sprawdzę ale jedyne miejsce gdzie mógłbym cokolwiek “wsadzić” to to, w którym dysk łączy się z laptopem. Poza tym na HDD brak jakiejkolwiek informacji odnośnie jak domniemane zworki powinny być ustawione.

Sorry, nie doczytałem że to laptop. Fakt w dyskach sata 2.5" nie ma opcji zmiany master/slave. Kłopot pewnie sprawiają jakieś ustawienia w biosie.

I tutaj pojawia się kolejny problem: W BIOSie nie mam żadnej opcji zmiany MASTER/SLAVE, mogę co najwyżej wyłączyć UEFI i zmienić tryb z AHCI na Compatible. A reszta nie ma żadnej konotacji z HDD… 

A jak zmienisz na Compatibile to też nie ma dysku widocznego pod MHDD?

Ściągnij UBCD, wypal płytkę (lub zrób bootowalny pendrive). Uruchom VIVARD - znajdziesz go w sekcji HDD/Diagnosis.

Tak, nie widzi dysku. Ani w Compatible ani AHCI.

 

OK, pobieram UBCD i dam znać co i jak :slight_smile:

@bermudy2k - dzięki! Vivard bez problemu wykrył dysk i dzięki niemu zrobię remap  :slight_smile:

Swoją drogą to dosyć ciekawy przypadek, że dysku MHDD nie wykrywa… Najważniejsze, że wreszcie coś się ruszyło :slight_smile:

 

EDIT

Po zerowaniu  i remapie pokaż zrzut z Crystal Disk Info.

Najlepsze w tym wszystkim jest to, że MHDD wykrzaczało mi błąd, że dysk jest SLAVE zamiast MASTER. 

Vivard od razu mi pokazał, że dysk jest MASTER, mało tego zerowanie i remap w sumie zajęły mi koło 4-5h (z czego remap robiłem 2 razy).

 

Aktualnie jestem już na etapie instalacji systemu :wink: Dzięki wszystkim za pomoc, a odpowiedź @bermudy2k zostaje oznaczona jako rozwiązanie :wink:

 

EDIT: zapomniałbym - zrobiłem jakiś SMART z poziomu UBCD i wyglądało dobrze. Dla pewności sprawdzę po zainstalowaniu systemu :slight_smile:

 

EDIT2: Screen z Crystal Disk Info :slight_smile: Jeszcze raz dzięki za pomoc :slight_smile: