Zestaw AMD do multimediow pod Linuxa max 1500zl

Witam

Czy ktoś pomógłby mi złożyć niedrogi ale w miarę wydajny zestaw pod linuxa na AMD? Nigdy nie miałem styczności z AMD jako tako :confused:

Ale od początku:

Komputer będzie do Internetu , muzyki, filmów. Bardzo ważne dla mnie jest to żeby mógł spokojnie udźwignąć interfejs z włączonymi wszystkimi bajerami (Gnome3 albo KDE najnowsze), żeby radził sobie dobrze z kilkoma (min 6 ) aplikacjami działającymi równolegle, kilka zakładek w przeglądarce i żeby bez zacinki odtwarzał full HD na youtubie . Nie będę grać na tym komputerze w ogóle.

Myślę ze będzie działać pod kontrola Ubuntu lub Fedory.

Druga sprawa to rozmiar, musi być M-ITX - mały i zgrabny i w miarę cichy.

Gdzieś wyczytałem że do takiego zestawu lepiej AMD niż Intela bo będzie “lepiej i taniej”…, i ze powinien to być APU A8? A10? bo to ma wbudowana dość dobrą grafikę i nie potrzeba wtedy dodatkowej karty ale czy to się da do komputera o małych rozmiarach wsadzić ? i czy nie będzie problemów z sterownikami ?

Nie mam ustalonego ostatecznego budżetu - chciałbym wydać nie więcej niż 1500zl ale jak będzie trzeba to mogę wydać trochę więcej i będę sobie kupować partiami części i później się do kupy złoży ale jak się da tanio i dobrze to byłoby super :slight_smile:

Chciałbym żeby to było w kompaktowej obudowie, coś w podobnym stylu do tego albo jeszcze zgrabniejsze :

Dzięki za pomoc

8k07.jpg

 

 

witam,

chcesz podkręcać procesor?

Cześć

zdecydowanie nie - ma być do tego co napisałem i ma to robić dobrze :wink: bez podekrecania

na no liczyłeś

 

1 Obudowa Chieftec IX-04B Mini-Tower, Czarny (IX-04B-OP)

AMD się nie łączy z linuksem, to tylko szukanie kłopotów i spadek na wydajności

ale, czemu?

Nie bardzo rozumiem po co brnąć w APU AMD w tej sytuacji… Raz, sterowniki pod ten system, dwa opłacalność zakupu.

Ale z mierną grafiką.

No i? 

Plus Linux, pobór mocy tego APU, temperatury, itepe, itede.

sterowniki jakie robi AMD po linuksa to kicha, wydajność mniejsza niż sprzęt oferuje a często są też problemy

Dziękuję wszystkim za podpowiedzi - wiec lepiej intel jednak, no dobrze a gdyby intel to czy I3 najnowszy poradzi sobie z tym wszystkim dobrze ? np I3 6100T / 6300T (choc tu nie wielka roznica ) tzn pod katem zadań które ma spełniać… 

https://pl.wikipedia.org/wiki/Skylake

 

i3 które podałeś zupełnie ci do wszystkiego wystarczą nawet pod mniej wymagające gry, grafika zawarta w procesorze też jest dość dobra i da radę

w porządku - dzięki wszystkim za zainteresowanie i porady.

Z tymi zadaniami poradzi sobie dowolny Pentium na LGA 1151. Pytanie czy w przyszłości będziesz oczekiwał od tego zestawu więcej niż wyświetlanie filmów?

Na chwile obecna nie mam żadnych innych planów w związku z tym zestawem, porostu wychodzę z założenia ze jak budować coś od podstaw to lepiej już w miarę możliwości korzystać z nowych technologii -  wtedy zbyt szybko się nie zestarzeje a poza tym ma najnowsza zintegrowana kartę ten procesor.

Ale kto wie, w przyszłości może przebuduje to troszkę i dołożę oddzielna kartę graficzna, wszystko zależy od moich przyszłych doświadczeń z linuxem na tej maszynie itp.