Zestaw do 4500 złotych

Witam,

potrzebuje porady odnośnie konfiguracji kompa dla siostrzeńca.
Komp tak do kwoty 4500 PLN.
Monitor, klawiaturę, myszkę posiada.
Komputer z przeznaczeniem do gier.

Złożyłem coś takiego: Dyski SSD - Sklep, Opinie, Ceny w Morele.net

Procesor: Procesor Intel Core i5-12400F, 2.5 GHz, 18 MB, BOX (BX8071512400F)
Płyta głowna: Płyta główna Asus TUF GAMING B760-PLUS WIFI D4
Ram: Pamięć G.Skill Aegis, DDR4, 32 GB, 3200MHz, CL16 (F4-3200C16D-32GIS)
Grafika: Karta graficzna Gigabyte GeForce RTX 3060 Eagle OC 12GB GDDR6 (GV-N3060EAGLE OC-12GD 2.0)
Dysk: Dysk SSD Lexar NM620 1TB M.2 2280 PCI-E x4 Gen3 NVMe (LNM620X001T-RNNNG)
Zasilacz: be quiet! System Power 10 550W (BN327)
Obudowa: Zalman R2 Czarna
System: Windows 11 Home

Co sądzicie o takiej konfiguracji?

Daj większy dysk. Gry zajmują duuuużo miejsca :slight_smile:

Poopieram.

W tekście koszt komputera podany jest prawidłowo, ale w tytule poszedłeś w miliony 4,5 miliona. :grinning:

Dzięki, poprawione.

A jak zestaw?

A ja dałbym ciut większy zasilacz - 550W ma niewiele zapasu.

Postawiłbym na zestaw z Radeonem

https://youtu.be/e2bQGXxttZQ?si=L3lZ900BXadB8iaI wypada on lepiej od RTXa i jest tańszy

Ja bym zrobił tak:
Rezygnujesz z 32 GB RAM na rzecz 16 - oszczędzasz 120 zł.

Za te 120 zł zmieniasz dysk na:

oraz zmieniasz zasilacz na ten sam tylko z większą mocą:

Dlaczego ten dysk? PCI-E 4.0 więc wyższe transfery odczyt/zapis oraz ZNACZNIE wyższa ilość operacji odczyt/zapis (IOPS). To robi nawet większą różnicę w odczuwalnej szybkości niż sama przepustowość w MB/s. (w x-kom kupisz go taniej o 22 zł niż w morele)

A zasilacz? Do obecnej karty graficznej nie jest potrzebny mocniejszy, ale jak wspomniał @kramar99, na przyszłość przyda się większy zapas.

Te dwie rzeczy, moim zdaniem, przydadzą się bardziej niż 32 GB RAM.

Dysk min 2TB a im więcej ramu w GPU tym lepiej :wink:

Po waszych radach zmienilem konfigurację na taką:

Będzie wszystko hulało?

Moim zdaniem robisz błąd ze zmianą GPU bo im więcej pamięci tym lepiej:

Co do SSD to polecam:

Zobacz sobie porownanie na filmiku RTX 3060 a 6650, widać różnicę na korzyść RTX 6650 z 8Gb.
Co do dysku to 1TB w zupełności wystarczy.
Zawsze można później dokupić czy wymienić.

Więcej ramu oczywiście lepiej, ale przy gpu nie zawsze to się sprawdza. Lepiej mu wyjdzie w tej samej cenie wziąć jakiegoś radoena.

Ogólnie tak ale jak masz możliwość dołożenie tej stówki (tam chyba jest niecałe 4300 a rozmawiamy o 4500) to dołożyłbym do zasilacza na 750W (wybór pozostawiam Tobie). Zawsze jakiś zapas mocy będzie jakbyś za jakiś czas chciał gpu zmienić. Pomyśl też o dodatkowych wentylatorach jeśli nie ma domyślnie w obudowie i paście termoprzewodzącej (czyli kolejna stówka wychodzi idealnie 4500).

Tak, jeśli grasz w starsze gry, którym realnie wystarczy 2GB, to RX 6650 wygeneruje więcej klatek. Ale im nowsze gry, tym zapotrzebowanie na RAM większe. Patrzymy do tyłu albo perspektywicznie.

To zależy od tego jak Autor pytanie radzi sobie z migracją z jednego m2 na inny m2. Jeśli jest to dla niego pestka - to faktycznie można kupić 1TB z założeniem wymiany za rok :slight_smile:

Mi tam pod vmki i gierki dysk 500G w zupełności wystarczy i to z zapasem jeszcze także nie przesadzajmy, 1T będzie akurat XD

Ja tam w grach specjalnie nie siedzę… Ale pokaż mi grę która realnie wykorzystuje np 20G ramu w gpu. Najnowsze Son of Forest wymaga grafiki z 4G, rekomendowane dla Cyberpunka to gpu z 6G, Hogwarts Legacy niby rekomendowane jest chyba 8G. Pytanie w co gra i na jakich ustawieniach. Może pyka sobie w jakieś słabsze mmo czy jakiegoś innego cs’a. Poza tym - co mu po dużej ilości ramu, jak chip nie będzie w stanie tego w miarę szybko przetworzyć? To tak, jakbym wsadził 32G ramu do najsłabszego celerona vs 16G przy i9 - wiadomo, co będzie lepiej chodziło XD

To po kiego się wtrącasz?

A po kiego proponujesz coś, co jest gorsze tylko dlatego, że ma więcej ramu? XD nie powiedziałem że nie gram, powiedziałem że nie jestem takim typowym gejmerem.

Napisałem, że to jest inwestycja w przyszłość. Chodzi o to, że deweloperzy piszą gry przede wszystkim na konsole. Za rok, dwa, trzy, może się okazać, że 8GB VRAM to za mało aby grać w 1080p/60Hz.

No na gorzej wypadającej nvidii na pewno sobie pogra XD