Zestaw do gier ~2500 zł

Chciałbym uzyskać pomoc w doborze komponentów do PC pod gierki - głównie Rust.
Niestety nie jestem w stanie na bieżąco śledzić co w danej chwili przoduje dlatego zwracam się z prośbą do was o przykładowe zestawy.

Części mogą być używane jeśli faktycznie różnica cenowa jest wyraźna.

Dziękuję i pozdrawiam

Cenowa jest, ale wydajnościowa też, często nawet większa.
Monitor i system potrzebny :slight_smile: ? Jak nie to wstępnie pewnie Ryzen 2600 + 2x 8 GB Ram 3000/3200 + rx580/1650 Super. Może uda się 1660… czy nowego Radeona.

No i masz jakieś preferencje w stylu AMD nie tykam, czy od NV daleko, bo miałem i popsuła się. :wink: ?

Największym hamulcowym jest koszt systemu operacyjnego - zżera 1/5 budżetu :grimacing:

Podstawowe pytanie chodzi o sam zestaw do 2,5k? Czy system musi być wliczony w cenę.

System nie musi być wliczony w cenę, nie mam preferencji co do firmy, jednak AMD ewidentnie na ten moment przoduje :slight_smile: mówisz o 2600, nie warto dopłacić do 3600 ? :slight_smile:

Oczywiście, że warto. Ale budżet nie jest z gumy :wink:

… i coś takiego wychodzi.
Budżet pzrekroczony o 150 zł, ale możesz:

  • zostawić tymczasowo dysk ze starego komputera (-200zł)
  • zamiast 2x8 GB RAM bierzesz 2x4 GB (- 100 zł) a drugie 2x4 dołożysz bo płyta obsługuje 4 kosci.

Uwaga ogólna:
2500 zł nie jest jeszcze taką kwota by bez patrzenia składać, niektóre rzeczy są mocno przycięte, widać i po płytce dolne obszary klasy sredniej i obudowie. Za ważniejsze uznałem upchnięcie tej 1660 zamiast Radeona 580. Różnica pomiędzy nim (i 1650 Super) a 1660 jest jednak spora. U pierwszego TDP i kultura pracy, u drugiego mało VRAM trochę.

https://www.morele.net/komputery/dyski-i-nosniki-danych/dyski-ssd-518/?konfigurator=konfigurator-zestawu-komputerowego&configId=603928

Przy taniej cenie grafiki to warto zastanowić się nad dołożeniem do GTX1660 Super.

Oczywiście wzrost wydajności będzie, ale i z ceną raczej na 3.000 idziemy.
No chyba żeby jakieś promocje Autor wynalazł teraz po świętach, to może tak budżetu nie nadszarpnie mu.

Jak wydajnościowo wygląda ryzen 2600 vs 3600? Myślicie, że warto ?

Różnica jest bardzo duża:
W PassMarku

2600 = 13507 ptk
3600 = 19851 ptk

3600 to już prawie wydajność AMD Ryzen Threadripper 1920X nawet w cenie są podobne.

No faktycznie, ale czy wtedy grafika 1660 nie będzie wąskim gardłem ?

Co do budżetu jeszcze, to jasne że możemy go delikatnie nagiąć jeśli będzie warto :slight_smile:

Poniższa strona podpowiada, że będzie:
https://pc-builds.com/calculator/

Sam celuję w 1660Ti i kalkulator zaproponował mi wymianę grafiki na RTXa :wink:

Powiedzcie mi jeszcze czy jak jest ryzen 7-2700 droższy dosłownie o 50zł, bardziej warto go brać niż 5-2600 ? są jakieś ukryte wady o których nie wiem ? :slight_smile:

Niższa wydajność jednowątkowa, 200 mniej na zegarze coś tam będzie kosztowało. Oczywiście drań przeżyje platformę z 8 rdzeniami, a biorąc przyzwoitą płytę na B450 (chłodzone sekcje) te 200 sobie podkręcisz kiedyś przy wymianie chłodzenia na nieco lepsze (lub bez, ale wtedy będzie nieco głośniej pracował wentylatorek na procku).

Gry “lubią” troszkę wyższe zegary, a 12 wątków powinno wystarczyć na długo, pytanie czy masz “specjalistyczne” wielowątkowe programy?

nie mam, także chyba zostanę przy 5-2600 :slight_smile: dzięki. Przez weekend postaram się wypatrzeć w dobrych cenach podzespoły i będę zamawiał.