Zestaw do gier ~4,5 k

Cześć,

chcę złożyć zestaw do najnowszych gier. Dysk HDD już mam. Jak oceniacie? Można gdzieś przyoszczędzić?

Procesor:

AMD Ryzen 7 1800X /4.0GHz, AM4, BOX/

1099 zł

Chłodzenie:

Arctic-Cooling Freezer 7 Pro Rev.2

89 zł

Płyta główna:

Asus TUF B450-PLUS GAMING /AMD B450, DDR4, AM4/

499 zł

Pamięć RAM:

Kingston 8GB (2x4GB) 2400MHz CL15 HyperX Fury Black

319 zł

Druga Pamięć RAM:

Dysk SSD:

Western Digital Green 240GB (540MB/465MB/s)

190 zł

Dysk HDD:

Karta graficzna:

Gigabyte GeForce GTX1070 WF2 OC 8GB DDR5 256bit (1771/8008)

1895 zł

Nagrywarka DVD/BluRay:-

Karta sieciowa:

Karta sieciowa Wi-Fi:

Zasilacz:

bequiet! StraightPower E10 600W 135mm Gold

399 zł

Obudowa:

Corsair Carbide Series Spec-01 (Red LED)

199 zł

Sugerowałbym może jakiejś tańszejw ersji na b450 poszukać (jak nie kręcisz) i zamiast tego zainwestować w… szybszy ram. Najlepiej 2800 lub 2666. Kilka dni temu wkleiłem wideo jak pamięć wpływa na wydajnośc Ryzenów. Pomiezy 2666 a 3000 różnicy wielkiej nie ma, ale przy 2400 lub jeszcze gorzej 2133 jest :slight_smile: Te 5 czy ile % na X przy modelu możesz stracić za Ramy;) https://www.purepc.pl/pamieci_ram/jakie_pamieci_do_procesora_amd_ryzen_5_test_ddr4_21333200_mhz?page=0,12

1 polubienie

Wg mnie coś takiego, można zejść z ceną na dysku (nie polecam bo zobaczysz dlaczego warto zostawić) i ewentualnie obudowa. Możesz szukać w innych sklepach czy nie wyjdzie taniej, to tylko poglądowo.

1 polubienie

Procesor i karta nie są zbyt współmierne do ilości RAM. :wink: Pod taki zestaw to już wręcz obowiązkowe mieć +10GB RAM, czyli najlepiej 2x8GB. Najtańsze jakie bym polecił to G.Skill Aegis 2x8GB 3000 MHz (dla Ryzena bardzo ważne jest taktowanie pamięci - im szybsze, tym lepiej. Takie 2666 MHz to minimum).

Tylko niestety koszt rośnie diametralnie. Można jednak oszczędzić na płycie, biorąc pierwszej generacji, na chpie B350 (około stówkę taniej powinno być). Zasilacz też wysatczy np. SilentiumPC Vero M2 600W. Bronze, nie Gold, ale na pewno da radę. I kosztuje niemal 200 zł mniej.

1 polubienie

Czyli chyba przyznasz, że lepiej niedługo dokupić kolejne 2x4GB niż oszczędzać po troszku na wszystkim i tracić jakość?

1 polubienie

Jakość? A ile on tu jakości straci? :wink: Płyty nie różnią się prawie niczym pod względem jakości. Straci tylko technologię XFR 2 i Precision Boost 2, ale i tak ma pierwszą generację Ryzena. StoreMi też mu raczej nie potrzebne.
Zasilacz? Myślę, że Vero M2 jest wystarczający tak czy siak. Te ślepe podążanie za certyfikatami jest trochę bez sensu, bo kwestia mieć po prostu wystarczający zasilacz, a nie jak najlepszy. Ludzie troszkę zapominają o czym świadczą certyfikaty 80 Plus - one mówią tylko o wydajności zasilacza, nie o jego jakości. Vero M2 przy użyciu 60% może być tak samo sprawny jak i 1000W zasilacz Platinium - i tak samo jeden lub drugi może się spalić od wady fabrycznej.

No a jak obecnie będzie miał 8GB RAM to skutecznie mu to zablokuje grę w większość najnowszych tytułów w najwyższych ustawieniach. Wolałbym już wybrać nieco gorszą grafikę a mieć wystarczającą ilość RAM. Grać płynnie z cieniami i efektami na Wysokie a nie Ultra, to mniejszy problem, niż ciągłe przycięcia od zbyt małej ilości RAM (ciągle pamiętam jak grałem w pierwsze Watch_Dogs z 4GB RAM w jednej kości…brrr, nigdy więcej).

1 polubienie

Jakiś bufor mam - jeśli dojdę 5k, to przeżyję. Bardziej zależy mi, żeby zestaw był ze sobą kompatybilny i żebym nie musiał go wymieniać przez najbliższe kilka lat, a ewentualnie mógł potem rozbudować.

No to moja propozycja w skrócie:

CPU 1700X bo tańsze od 1800X o ponad 100zł, a różnica tylko 0,2GHz czyli jakiś 1FPS.
Wydajne chłodzenie (im chłodniejszy tym doczeka spokojnej starości).
Fajna wytrzymała MOBO od MSI.
16GB szybkiego RAMu w 2ch kościach na Dual Channel.
Grafika z wysokiej półki 1070 Ti, więcej mówić nie trzeba.
Rakietowy dysk Samsung 970 EVO, 7x szybszy odczyt od zwykłego SSD.
Mocny i energooszczędny zasilacz Od Silentium z półmodularnym okablowaniem (ładnie poukładasz).
Obudowa coś w tym stylu co chciałeś, ale to tylko poglądowo.

Jaki masz monitor? Może nie ma sensu pchać za dobrej karty jak masz 1080p i 60 Hz (więc i max 60 fps).

Tylko dysk SSD2 256GB do gier ? Ile na niem zmieści gier ? 2 ?

Chyba o tym zapomniano tutaj.

Chyba zapomniałeś przeczytać post tytułowy.

A to co z tego, że ma HDD? :joy: Ja osobiście mam SSD 128GB na system, SSD 500GB na gierki i HDD 500GB jako magazyn na różne pliki i duperele.

To faktycznie sprytne trzymać dwa SSD…

Wyczuwam gigantyczną ilość sarkazmu, także może wytłumaczysz?

Te 500 nie wystarczyłoby na gry i system?

Obecnie mam wolne 46,4GB na tej 500-tce. :wink: Mam tam tylko instalki gier + aplikacji do gierek typu Steam, Origin, uPlay. Na systemowym zaś mam wolne niecałe 30GB.

Owszem, muszę właśnie zrobić czystki, bo obecnie po instalacji Battlefielda 5, połowa gierek będzie nieużywana, jednak i tak widząc rosnącą objętość gier - wolę chuchać na zimne. :slight_smile: Nie mam zamiaru nic tykać w tym komputerze przez co najmniej cały 2019 rok.

Dzięki wszystkim za pomoc, jutro spróbuję coś wyhaczyć na Black Friday :slight_smile: