Zestaw do grafiki 2D i 3D - prosze o porade

Witam wszystkich odwiedzających mój temat :slight_smile:

Mam na imię Mariusz i jestem nowym użytkownikiem tutejszego forum, proszę więc o wyrozumiałość :slight_smile:

Zawodowo zajmuję się reklamą z nastawieniem na przygotowanie materiałów do druku, czasem projektuję grafikę 2D ( licencjonowany Photoshop

CS4 i Corel X4). Chcę z czasem rozszerzyć soft o Flash, projektowanie w 3D oraz obróbkę materiałów filmowych.

Dokładnie rok temu kupiłem zestaw o następujących (tych najważniejszych) parametrach:

  1. Obudowa: CHIEFTEC SH-01 B-B-B

  2. Płyta główna: GIGABYTE GA-EP45-DS3R Intel P45 Socket 775 2xPCX/DZW/2xGLAN/SATA

  3. Grafika: ASUS GeForce 9800GT 1024MB DDR3/256bit TV/DVI PCI-E (600/1800)

  4. Procesor: PROCESOR CORE 2 QUAD Q9550 2.83GHz LGA775 BOX

  5. Pamięć: GOODRAM DDR2 4096MB PC800 DUAL 2 x 2048 CL5

  6. HDD: SAMSUNG 1TB HD103UJ 7200 SATAII 32MB ASAP

  7. zasilacz: BEQUIET STRAIGHTPOWER E6-700W (BN089) 700W (80+)

  8. monitor: SAMSUNG SM T260HD

  9. UPS: ActiveJet UPS ACP 626

  10. licencjonowany XP Home Edition SP3, pierwsza instalacja sprzed roku

Pracując na w/w soft’cie zauważyłem, że czasem (zwłaszcza Photoshop) obydwa programy wyraźnie zwalniają.

Robiłem test podczas pracy i użycie pamięci przy włączonych obydwu programach Corel (otwarty plik 900MB) i PShop (otwarty plik 355MB) oraz dodatkowo przeglądarce Firefox i gadu (tak, żeby jeszcze trochę obciążyć pamięć) wyglądało następująco:

  1. użycie pliku strony 2,12 GB

  2. Pamięć fizyczna

  • razem 3.406.060

  • dostepne 844.100

  • bufor systemu 1.153.424

Zastanawiam się gdzie może leżeć tego przyczyna. Być może zestaw posiada za mało pamięci (wersja XP jest 32 bitowa, więc i tak więcej niż 3,46 GB nie zauwazy), może też ma na to jakiś wpływ procesor Intela lub karta grafiki, co w połączeniu ze sobą daje w wyniku brak szybkości w obliczeniach i spowolnienie pracy.

Proszę o opinię osoby, które zajmują sie grafiką zawodowo i znają sie na sprzęcie głównie do grafiki 2D oraz 3D gdyż w tym

kierunku chciałbym też zacząć podążać.

Zastanawiam się nad tym czy nie wymienić np płyty głównej bo być może tutaj lezy problem, może też zrezygnować z procesora

Intel i przesiąść się na inny. Na AMD pracowałem na moim wczesniejszym dużo gorszym zestawie i byłem zadowolony

(była to wprawdzie tylko 900MHz ale sprawowała się jak na swoje parametry całkiem dobrze).

Kolejna wazna kwestia to budżet. Nie posiadam dużych zasobów i zakładam niewielkie wydatki związane z zakupem. Bardziej

jestem skłonny do sprzedaży posiadanych już elementów (np monitor, płyta, procesor itp) a za uzyskane w ten sposób pieniądze +

jakąś dodatkową sumę kupić wydajniejsze podzespoły.

Podsumowując - proszę o poradę w którym kierunku pójść by sprzęt był szybki i wydajny, co wymienić lub jakie podzespoły

rozszerzyć a może są jakieś sposoby “od ręki” np przeinstalowanie systemu, wgranie wszystkiego raz jeszcze od nowa (soft + sterowniki)

Będę wdzięczny za dodatkowe informacje związane z cenami.

Dziękuję i pozdrawiam :slight_smile:

Mariusz - dna1968