Zestaw do grafiki 2D i 3D - prosze o porade

(Dna1968) #1

Witam wszystkich odwiedzających mój temat :slight_smile:

Mam na imię Mariusz i jestem nowym użytkownikiem tutejszego forum, proszę więc o wyrozumiałość :slight_smile:

Zawodowo zajmuję się reklamą z nastawieniem na przygotowanie materiałów do druku, czasem projektuję grafikę 2D ( licencjonowany Photoshop

CS4 i Corel X4). Chcę z czasem rozszerzyć soft o Flash, projektowanie w 3D oraz obróbkę materiałów filmowych.

Dokładnie rok temu kupiłem zestaw o następujących (tych najważniejszych) parametrach:

1. Obudowa: CHIEFTEC SH-01 B-B-B

2. Płyta główna: GIGABYTE GA-EP45-DS3R Intel P45 Socket 775 2xPCX/DZW/2xGLAN/SATA

3. Grafika: ASUS GeForce 9800GT 1024MB DDR3/256bit TV/DVI PCI-E (600/1800)

4. Procesor: PROCESOR CORE 2 QUAD Q9550 2.83GHz LGA775 BOX

5. Pamięć: GOODRAM DDR2 4096MB PC800 DUAL 2 x 2048 CL5

6. HDD: SAMSUNG 1TB HD103UJ 7200 SATAII 32MB ASAP

7. zasilacz: BEQUIET STRAIGHTPOWER E6-700W (BN089) 700W (80+)

8. monitor: SAMSUNG SM T260HD

9. UPS: ActiveJet UPS ACP 626

10. licencjonowany XP Home Edition SP3, pierwsza instalacja sprzed roku

Pracując na w/w soft'cie zauważyłem, że czasem (zwłaszcza Photoshop) obydwa programy wyraźnie zwalniają.

Robiłem test podczas pracy i użycie pamięci przy włączonych obydwu programach Corel (otwarty plik 900MB) i PShop (otwarty plik 355MB) oraz dodatkowo przeglądarce Firefox i gadu (tak, żeby jeszcze trochę obciążyć pamięć) wyglądało następująco:

1. użycie pliku strony 2,12 GB

2. Pamięć fizyczna

3. razem 3.406.060

4. dostepne 844.100

5. bufor systemu 1.153.424

Zastanawiam się gdzie może leżeć tego przyczyna. Być może zestaw posiada za mało pamięci (wersja XP jest 32 bitowa, więc i tak więcej niż 3,46 GB nie zauwazy), może też ma na to jakiś wpływ procesor Intela lub karta grafiki, co w połączeniu ze sobą daje w wyniku brak szybkości w obliczeniach i spowolnienie pracy.

Proszę o opinię osoby, które zajmują sie grafiką zawodowo i znają sie na sprzęcie głównie do grafiki 2D oraz 3D gdyż w tym

kierunku chciałbym też zacząć podążać.

Zastanawiam się nad tym czy nie wymienić np płyty głównej bo być może tutaj lezy problem, może też zrezygnować z procesora

Intel i przesiąść się na inny. Na AMD pracowałem na moim wczesniejszym dużo gorszym zestawie i byłem zadowolony

(była to wprawdzie tylko 900MHz ale sprawowała się jak na swoje parametry całkiem dobrze).

Kolejna wazna kwestia to budżet. Nie posiadam dużych zasobów i zakładam niewielkie wydatki związane z zakupem. Bardziej

jestem skłonny do sprzedaży posiadanych już elementów (np monitor, płyta, procesor itp) a za uzyskane w ten sposób pieniądze +

jakąś dodatkową sumę kupić wydajniejsze podzespoły.

Podsumowując - proszę o poradę w którym kierunku pójść by sprzęt był szybki i wydajny, co wymienić lub jakie podzespoły

rozszerzyć a może są jakieś sposoby "od ręki" np przeinstalowanie systemu, wgranie wszystkiego raz jeszcze od nowa (soft + sterowniki)

Będę wdzięczny za dodatkowe informacje związane z cenami.

Dziękuję i pozdrawiam :slight_smile:

Mariusz - dna1968